دستگاه ایرانی درمان تومورهای سرطانی، در مرحله آزمایش های نهایی است

تهران- ایرنا- رییس هیات مدیره یك شركت دانش بنیان ایرانی گفت: دستگاه رادیوتراپی و یا شتاب دهنده خطی پزشكی ایرانی برای درمان تومورهای سرطانی در حال گذران آزمایشات نهایی است و تا سه ماه آینده وارد بازار می شود.

نوید نجات بخش روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: طراحی این دستگاه حدود سه سال پیش توسط متخصصان این مجموعه آغاز شد و ساخت آن به همراه نرم افزار مربوطه و دستگاه های جانبی حدود دو ماه پیش به اتمام رسید.
وی با اشاره به این كه طراحی و تولید این دستگاه كاملا ایرانی و توسط متخصصان این شركت دانش بنیان انجام شده است، یادآور شد كه دستگاه های واتر فانتوم و بلاكاتر از دستگاه مكمل رادیوتراپی هستند و در حال حاضر این دستگاه ها هم توسط متخصصان داخلی ساخته شده اند.
رییس هیات مدیره شركت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان صرفه جویی ارزی، دستیابی به فناوری پیشرفته و ارائه خدمات بهتر به بیماران را از جمله مزیت های دستگاه ساخته شده این شركت اعلام كرد و گفت: مجوزهای تولید باید از دو مجموعه، سازمان انرژی اتمی و اداره كل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت اخذ شود كه این كار در مراحل نهایی است.
نجات با اشاره به این كه ساخت این دستگاه از جمله طرح های كلان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بوده است، افزود: براساس استاندارد سازمان جهانی بهداشت، به ازای هر یك میلیون نفر حداقل 3 دستگاه نیاز است كه طبق این استاندارد در كشور به بیش از 200 دستگاه نیاز داریم اما دستگاه فعال در كشور كمتر از 80 دستگاه رادیوتراپی است.
وی با اشاره به این كه ما موفق به ساخت پیشرفته ترین تجهیزات پزشكی دنیا شده ایم، اظهار كرد: با ساخت و عرضه این دستگاه، ایران به عنوان پنجمین تولیدكننده این فناوری پیشرفته در دنیا خواهد بود.
رییس هیات مدیره شركت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان اظهار كرد: در حال حاضر آمریكا، انگلیس، لهستان و چین این دستگاه را تولید می كنند كه با سعی و همت متخصصان این شركت، كشور ما به عنوان پنجمین تولیدكننده دستگاه شتاب دهنده خطی پزشكی خواهد بود.
وی تاكید كرد كه این دستگاه دارای فناوری بسیار بالایی بوده و كشورهای بسیار محدودی این فناوری را در اختیار دارند، لذا بسیار خوشبین هستیم كه با كمك معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت بتوانیم در صادرات آن هم موفق باشیم.
وی به شیوه های درمان سرطان اشاره كرد و گفت: انجام اعمال جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی از جمله روش ها است كه برای درمان سرطان ها استفاده می شود.
علمی ** 1201 **2017

سرخط اخبار جامعه