جوانان؛ موضوع مورد بررسی در روزنامه های امروز اصفهان

اصفهان – ایرنا – روزنامه های امروز (پنجشنبه) استان اصفهان مسائل مرتبط با جوانان همچون ازدواج، وام ازدواج و كاهش سن گرایش به مصرف دخانیات را مورد بررسی قرار دادند.

*** بررسی دلایل بی میلی جوانان به ازدواج
روزنامه 'نسل فردا ' 'بی میلی جوانان به ازدواج' را به عنوان تیتر نخست صفحه اول خود برگزید و زوایای مختلف این موضوع را بررسی كرد.
این مطلب كه در قالب گفتگویی با دكتر گلایول اردلان، رییس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت تنظیم شده، آمده است: هجوم تكنولوژی و رویكرد رو به افزایش جوانان به اطلاعات نادرست و فضاهای مجازی دلایلی برای بی میلی جوانان به ازدواج محسوب می شود.
در ادامه این گزارش هزینه‌ های زیاد عروسی و عدم خودشناسی دقیق عوامل دیگری برای عدم ازدواج و یا ازدواج نابسامان عنوان شده است.
نجات از سرگردانی، تداوم نظم در امور زندگی، افزایش طول عمر و شادتر زندگی كردن همچنین ارتباط اجتماعی سالم با افراد جامعه، افزایش رشد اجتماعی، رشد اخلاقی، مسئولیت پذیری و تعالی انسان، احساس امنیت و رشد عاطفی و اجتماعی همه و همه از جمله فواید ازدواج سالم در جامعه است.
*** افزایش وام ازدواج به 10 میلیون تومان***
روزنامه ' كیمیای وطن' با مطلبی با عنوان 'سلام وام 10 میلیونی به زوجها' نوشت: گرچه با مخالفت بانكها برای افزایش سه برابری وام ازدواج با توجه به كمبود منابع قرض الحسنه، تصور می شد كه این مصوبه قانونی در اجرا زمانبر باشد، اما از روز سه شنبه (چهارم خرداد) مراجعه كنندگان به سامانه ازدواج با رقم 10 میلیون تومانی وام مواجه شدند.
در ادامه این مطلب نوشته شده: تا كنون اجرای مصوبه وام ازدواج و افزایش آن به 10 میلیون تومان اعلام رسمی نشده اما مراجعه به سایت بانك مركزی و سامانه تسهیلات ازدواج نشان میدهد كه میزان وام زوجین تغییر كرده و به 10 میلیون تومان افزایش یافته است. بر این اساس هر یك از زوجین میتوانند رقم 10 میلیون تومان و در مجموع 20 میلیون تومان دریافت كنند.
این در حالی است كه تمامی افرادی كه از قبل نیز در صف وام ازدواج قرار داشتند و حتی در زمان وام 3 میلیون تومانی ثبت نام كرده اند با تغییرات جدید، وام 10 میلیون تومانی دریافت خواهند كرد. این تسهیلات با دوره بازپرداخت 48 ماهه و كارمزد 4 درصد از طریق بانكهای حاضر در سامانه ازدواج پرداخت می شود. در حال حاضر حدود 450 هزار نفر در صف وام ازدواج قرار دارند.
*** كاهش سن گرایش به مصرف دخانیات***
روزنامه 'اصفهان زیبا' در مطلبی با عنوان ' 12سالگی' به كاهش سن گرایش افراد به مصرف دخانیات پرداخت و از قول مسوول واحد كنترل دخانیات پژوهشكده قلب و عروق اصفهان نوشت: میانگین سنی مصرف دخانیات 17 سال بوده كه در سال 2011 به 12 سال رسیده و این كاهش پنج ساله، یك زنگ خطر جدی است.
در ادامه این مطلب آمده است: احتمال مصرف دخانیات در نوجوانانی كه والدین آنها دخانیات مصرف می كنند، دو برابر دیگر نوجوانان و نوجوانانی كه خواهر یا برادر آنها دخانیات مصرف می كنند، چهار برابر احتمال مصرف دخانیات برای آنها وجود دارد.
*** وام 5 میلیاردی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار***
روزنامه ' اصفهان امروز' موضوعی اجتماعی و مرتبط با خانواده را مورد بررسی قرار داد.
این روزنامه با عنوان 'اعتبار 5 میلیاردی برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار' از قول مدیر امور اجتماعی و مشاركتهای مردمی شهرداری اصفهان نوشت: شهرداری اصفهان امسال 5 میلیارد ریال اعتبار بطور مستقیم برای موضوع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اختصاص داده است.
گ / 6020/ 6022