معرفی شركت های دانش بنیان در سامانه فن بازار دانشگاه آزاد

تهران - ایرنا - مدیر سامانه فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینكه درحال حاضر اطلاعات قریب به 350 محصول دانش بنیان در این سامانه بارگذاری شده است، گفت: بستر لازم برای معرفی شركت های دانش بنیان در سامانه آزاد اكسپو فراهم شده است.

محسن ناصرالملكی در حاشیه چهارمین نمایشگاه فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، افزود: سامانه فن‌ بازار دانشگاه آزاد اسلامی 'آزاد اكسپو' به منظور عرضه و نمایش تولیدات و محصولات مراكز رشد واحدهای دانشگاهی و شركت‌های دانش بنیان زیرمجموعه این مراكز راه اندازی شده است.
وی گفت: سامانه فن بازار اكسپو دانشگاه آزاد زمینه‌ای ‌برای تجاری‌سازی ایده‌ها ‌و محصولات شركت‌های دانش بنیان و واحدهای فن‌آور و همچنین ویترین عرضه محصولات و نوآوری‌ها در سطح ملی است.
مدیر سامانه فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به نحوه راه اندازی سامانه فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: ایده اولیه این سامانه اردیبهشت ماه سال گذشته از سوی آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس هیات امنا دانشگاه آزاد اسلامی مطرح و این سامانه با نگاه معاونت عملی و فناوری نیز مطابقت داشته و هدف اصلی از ایجاد آن تفویت اقتصاد دانش بنیان است.
وی بیان كرد:تا كنون فعالیت سامانه مختص شركت های دانش بنیان، دانشگاه آزاد اسلامی بوده است اما با الزام رئیس هیات امنا و همچنین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی باید همه شركت های دانش بنیان بتوانند محصولات و فناوری خود را در سامانه فن آور اكسپو ثبت تا یك بازار تعاملی جدی برای رقابت همه شركت ها و فعالان حوزه فناوری فراهم شود.
ناصرالملكی با تاكید بر اینكه، سامانه فن بازار دانشگاه آزاد به منظور بازاریابی شركت های دانش بنیان ایجاد شده است، گفت: در حال حاضر از 85 مركز رشد این دانشگاه در سراسر كشور، اطلاعات 60 مركز از 28 استان در این سامانه بارگذاری و این اطلاعات در حال تكمیل است.
وی همچنین با بیان اینكه، اطلاعات 347 محصول دانش بنیان در سامانه فن بازار وجود دارد گفت: تاكنون 882 شركت دانش بنیان مدل نوع یك و دو محصولات و توانمندی های خود را در این سامانه به نمایش گذاشته اند.
به گفته مدیر سامانه فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی، شركت نوع یك علاوه بر داشتن مجوز دانش بنیان از دانشگاه ها، از مركز معاونت علمی ریاست جمهوری نیز مجوز دریافت كرده اند، اما مجوز شركت های نوع دوم محدود به دانشگاه ها است.
ناصرالملكی، یكی از برنامه های تعاملی دانشگاه آزاد با معاونت علمی و فناوری را فراهم كردن زمینه دریافت مجوز نوع یك برای شركت های دانش بنیان نوع دوم كه اطلاعات آنها در سامانه فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی بارگذاری شده عنوان كرد.
وی همچنین با اشاره به اینكه، یك بخش ویژه در سامانه فن بازارتحت عنوان مدیریت یكپارچه خرید و فروش كالا طراحی شده است، گفت:از این پس همه تامین كنندگان بیرون دانشگاه آزاد و غیر دانش بنیان نیز امكان معرفی محصولات خود به بخش های مختلف صنعت كشور را خواهند داشت و یك فضای رقابتی در این حوزه فراهم شده است.
ناصرالملكی با اشاره به مزیت سامانه فن بازار بر سایر سامانه های مشابه گفت: این سامانه یك چرخه كاملی را از نقطه سفارش، خرید، ارسال كالا، خدمات پس از فروش و همچنین بازرسی كالا برعهده گرفته است، ضمن اینكه امكان خرید برخط ( ON LINE) نیز فراهم شده است و هر شركتی ویترینی دارد كه محصولات خود را ضمن نمایش به فروش می رساند.
به گفته وی، یكی دیگر از تفاوت های این سامانه با انواع سامانه های مشابه خود این است كه اگر شركت ها نیاز خاصی به مواد اولیه داشته باشن علاوه بر عرضه محصولات پنل تقاضا نیز در این سامانه طراحی شده است.
سامانه آزاد اكسپو به آدرس Azadexpo.ir فعالیت اولیه خود را در آذر 1393 و فعالیت رسمی خود را در اردیبهشت 1394 همزمان با سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی، پس از رونمایی توسط آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی آغاز كرد.
به گفته مسئولان دانشگاه، این سامانه به عنوان نمایشگاهی دائمی برای خرید و فروش محصولات فناورانه دانشگاه آزاد اسلامی به فعالیت می‌پردازد.
چهارمین جشنواره فرهیختگان و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی 30 اردیبهشت الی پنجم خرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه های دانشگاه آزاد اسلامی در محل سازمان مركزی این دانشگاه برگزار شد.
1836