فعال اقتصادی: زمینه های چند برابر شدن مبادلات تجاری ایران و روسیه وجود دارد

مسكو - ایرنا - حسن مرتجی دبیر همایش تجاری ایران و روسیه گفت: با توجه به علاقه تجار روسی به همكاری گسترده در حوزه های مختلف با همتایان ایرانی و مشاركت در طرح اقتصادی گفت: زمینه های فراوانی برای چند برابر شدن ارزش مبادلات دو كشور از حدود سالانه دو میلیارد دلار كنونی تا 10 میلیارد دلار در آینده نزدیك وجود دارد.

دبیر همایش تجاری ایران و روسیه امروز (چهارشنبه) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسكو اظهار كرد: برگزاری همایش تجاری با حضور بیش از 250 فعال اقتصادی روسیه و 40 نفر از از ایران، بیانگر فرصت های موجود برای بهره برداری از امكانات دو كشور هم مرز با بازارهای گسترده است.
وی افزود: شركت كنندگان در همایش این پیش بینی را داشتند كه در شرایط كنونی روسیه و دوران پساتحریم ایران، همكاری های بازرگانی رونق می یابد و محافل تجاری دو كشور باید در توسعه آن نقشی فعال برعهده داشته باشند.
مرتجی همچنین با اشاره به حضور هشت رییس اتاق بازرگانی مناطق جنوبی روسیه در نشست دو روزه با بازرگانان ایرانی در هتل رادیسون مسكو، گفت: هدف بعدی در روابط دو كشور باید توسعه عملیاتی روابط بین تجار ایران و روسیه و همچنین گسترش همكاری ها به صورت تخصصی باشد.
مرتجی افزود: انتظار می رود با توجه به علاقه مندی دوجانبه بین بخش های خصوصی و همراهی دولتی، سطح همكاری های تجاری میان ایران و روسیه در آینده گسترش بسیاری پیدا كند.
وی با بیان اینكه هم اكنون برای افزایش سهم در بازار روسیه فرصت‌های زیادی برای بازرگانان ایرانی فراهم شده است، تاكید كرد: مسكو برای واردات از ایران امتیاز زیادی از جمله تخفیف 25 درصدی در هزینه‌های گمركی قائل شده است و افزون بر این، پایین ‌بودن مخارج حمل ‌و نقل، صادرات به همسایه شمالی را مقرون به صرفه كرده است، زیرا ارزان‌ترین هزینه در این بخش مربوط به مقصد فدراسیون روسیه است كه از طریق بندر انزلی به بندر آستراخان انجام می‌شود.
مرتجی همجنین حضور در بازار روسیه را نفوذ به بازار كشورهای مشترك‌المنافع (CIS) دانست و یادآور شد: روسیه در مركز یك بازار 282 میلیون نفری متشكل از 11 كشور مستقل مشترك‌المنافع قرار دارد كه اتباع آن بدون اخذ روادید برای تهیه اقلام مورد نیاز خود به بازار روسیه تردد دارند و به همین دلیل حضور در بازار این كشور، نفوذ در بازار همسود را در پی خواهد داشت.
وی با اشاره به برنامه همكاری های بازرگانی ایران و روسیه نیز یادآوری كرد: در ماه نوامبر در آستراخان نمایشگاه ایران پروژه را برگزار می كنیم و در ماه اكتبر نیز همایش تجاری ایران و روسیه در مسكو برگزار خواهد شد.
در همایش دو روزه مسكو كه امروز (چهارشنبه) پایان یافت، شناخت بیشتر از توانمندی های بخش های مختلف تولیدی و امكانات ایران و روسیه در تامین نیازهای متقابل و همچنین معرفی فرصت های بیشتر همكاری بررسی شد.
«همكاری های تجاری دو كشور: دشواری ها و چشم اندازها»، «نقش و جایگاه اقتصاد و بازار روسیه در جامعه همسود»، «شناسایی و بررسی نیازهای بازار روسیه»، «ویژگی بازار مصرف، ذائقه، سلیقه سنجی، نیازها و رفتار مصرف كنندگان و خریداران روسی» و «شیوه های تبلیغات و ایجاد برند در روسیه» نیز موضوع های تخصصی این نشست بود.
در این همایش كه توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسكو، سازمان توسعه تجارت ایران، اتاق مشترك بازرگانی ایران و روسیه ،شركت بازرگانی بین المللی پارس پگاه تجارت و كنسرسیوم اتاق های صنایع و بازرگانی روسیه برگزار شد، مدیران برخی موسسات اقتصادی دو كشور از جمله بانك كشاورزی و اتحادیه تجاری و صنعتی روسیه شركت داشتند.
اروپام*391**1516

سرخط اخبار جهان