دهشت افكنی؛ اولین و آخرین تیر در تركش داعش و همپیمانانش

تهران- ایرنا- انفجارهای تروریستی داعش در شهرهای «جبله» و «طرطوس» كه به دنبال پیشروی های اخیر ارتش سوریه و نیروهای مقاومت رخ داد، حاكی از چنگ زدن تروریست ها به هر ابزار ممكن برای بر هم زدن تمركز ارتش سوریه و نیروهای مقاومت است.

مردم سوریه روز دوشنبه (سوم خرداد ماه) شاهد جنایتی دیگر از تروریست های داعش بودند و بار دیگر طعم تلخ حضور تكفیری های مسلح در كشورشان را چشیدند. در این روز، در پی هفت انفجار گروه داعش در شهرهای جبله و طرطوس، بیش از 140 تن كشته و ده ها نفر زخمی شدند.
به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، چهار مورد از این انفجارها در شهر جبله و سه انفجار دیگر در شهر طرطوس رخ داد و بیشتر قربانیان زنان و كودكان بودند.
شدت این جنایت به اندازه ای بود كه واكنش های بین المللی بسیاری را در پی داشت. «بان كی مون» دبیر كل سازمان ملل متحد، این جنایت را به شدت محكوم كرد و «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه، همدردی خود را با دولت و مردم سوریه ابراز كرد.
اگر بخواهیم نگاهی تحلیلی به انفجارهای جبله و طرطوس داشته باشیم، باید بگوییم این انفجارها در شرایطی رخ داد كه ارتش و نیروهای مقاومت طی هفته های گذشته توانستند در بسیاری جبهه ها، تروریست ها به ویژه نیروهای داعش را وادار به عقب نشینی كنند.
پیشروی های ارتش به ویژه در منطقه های «پالمیرا»، «تدمر»، «دیرالزور» و اطراف شهر «رقه» (پایتخت خودخوانده داعش)، یك گام بلند در راستای عقب راندن هر چه بیشتر داعش و شكست نهایی آن به شمار می رود.
بر پایه تحلیل های نظامی و میدانی، اگر ارتش و نیروهای مقاومت بتوانند پیشروی های خود را از پالمیرا تا مرز عراق ادامه دهند و كنترل مجدد را بر مرز عراق به دست آورند، شكست بزرگی برای داعش به وقوع می پیوندد و ارتباطات لجستیكی (پشتیبانی نظامی) این گروه با عراق قطع خواهد شد.
از نگاه دیگر، محاصره هر چه تنگتر رقه و مناطق اطراف آن می تواند داعش را گرفتار سازد و مانع از تحرك های آن در دیگر منطقه ها شود. شهر رقه به این دلیل كه از سوی داعش به عنوان پایتخت خلیفه خودخوانده در سوریه شناخته می شود، برای این گروه ارزشی سیاسی و نمادین دارد. پیشروی ها در دیروالزور نیز تكمیل كننده حلقه محاصره داعش خواهد بود.
این پیروزی ها در شرایطی رخ می دهد كه دولت سوریه بخش بزرگی از توان خود را بر حفظ آتش بس و كمك به مردمِ گرفتار در محاصره، به ویژه در شهر «حلب» متمركز كرده و تلاش می كند مانع از شروع دوباره درگیری ها شود.
حفظ آتش بس و جلوگیری از شروع دوباره درگیری ها به خودیِ خود شكستی برای گروه های تروریستی به شمار می آید كه تاكنون تمام تلاش خود را برای براندازی دولت سوریه و غرق كردن این كشور در گرداب جنگ و خشونت به كار برده اند. به این ترتیب، بر هم زدن آتش بس یكی از مهم ترین هدف های این گروه ها است.
بر پایه توافق های صورت گرفته، گروه های داعش و «جبهه النصره» از دایره آتش بس سوریه كنار گذاشته شده اند و جنگ با این گروه ها همچنان ادامه دارد. به همین دلیل، این 2 گروه بیشترین زیان را از تداوم آتش بس می بینند. برای مقابله با چنین خسارت هایی، این 2 گروه تلاش می كنند درگیری ها را به نقطه های گوناگون تسری دهند تا ارتش سوریه مجبور به واكنش و نقض آتش بس شود.
در این چارچوب، تروریست ها از هر 2 گروه، تلاش دارند با حمله های پراكنده و بمب گذاری های انتحاری در منطقه های غیر نظامی، تمركز ارتش و نیروهای مقاومت را بر هم زنند و جبهه های درگیری را هر چه بیشتر پراكنده سازند.
اقدام داعش برای بمب گذاری در شهرهای جبله و طرطوس از این زاویه قابل تحلیل است و می توان آن را نتیجه تلاش های فرافكنانه این گروه برای بالا بردن هزینه های ارتش سوریه در جبهه های نبرد با داعش دانست.
گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9347**9282**9279