وال استریت ژورنال: آمریكا از ماهها قبل برای كشتن ملامنصور برنامه ریزی كرده بود

تهران - ایرنا - روزنامه آمریكایی «وال استریت ژورنال» نوشت: آمریكا از ماهها قبل كه از ورود 'ملا اختر منصور' به پای میز مذاكره مایوس ماند و وقوع حملات انفجاری طالبان در كابل هم نظامی گری آنها را تائید كرد، طرح كشتن رهبر طالبان را برنامه ریزی كرد و تمام تحركات او را زیر نظر گرفت.

به گزارش ایرنا، این روزنامه آمریكایی امروز (چهارشنبه) افزود: مسئولان آمریكایی كه در جریان تمام مراحل عملیات هدف قرار دادن رهبر طالبان بودند، جزئیات تمام این مراحل را از ابتدا تا انتها اعلام كردند. طبق اعلام این مقامات، آژانس های جاسوسی آمریكا 'ملا اختر منصور' رهبر طالبان را نشانه گیری كردند و دامی را كه برای كشته شدنش گسترانده بودند، پهن كردند.
وال استریت ژورنال اضافه كرد: منطقه ای كه خودروی حامل رهبر طالبان هدف قرار گرفت، ناحیه ای است كه به طور معمول هواپیماهای بدون سرنشین در آسمان آن پرواز نمی كنند. بر همین اساس، آژانس های جاسوسی آمریكا توانستند به كمك ارتباطات رهگیری شده، رهبر طالبان و سایر انواع اطلاعات گردآوری شده در این زمینه، خودرویی را كه رهبر طالبان سوار بر آن بود و مسیر سفر او را شناسایی و رهگیری كرده بود، به محض آنكه خودرو روز شنبه از مرز پاكستان عبور كرد، آن را هدف حمله قرار دهند.
این روزنامه آمریكایی اضافه كرد: منصور سوار بر یك دستگاه خودروی سفید رنگ 'تویوتا كورولا' وارد استان بلوچستان پاكستان شده بود و راهش را در این استان در پیش گرفته بود. دستگاه نظامی آمریكا پس از شناسایی خودرو، وارد عمل شد و ادامه كار را بدست گرفت. نیروهای عملیاتی منتظر ماندند تا لحظه مقتضی فرا رسید و چندین فروند هواپیمای مسلح بدون سرنشین را به آسمان طول نوار مرزی افغانستان فرستادند تا خودروی حامل منصور را دقیقا هدف گیری كنند و مطمئن شوند هیچ خودروی دیگری در مسیر قرار ندارد تا مبادا هدف گیری درست انجام نشود .
وال استریت ژورنال نوشت: اگر حمله درست و به موقع انجام نمی شد و خودروی منصور به شهر پرجمعیت 'قتاده' می رسید، معلوم نبود چه فاجعه ای رخ می داد و در حمله هواپیماهای بدون سرنشین به هدف نشانه گیری شده، چه تعداد انسان بی گناه كشته می شدند.
این روزنامه آمریكایی تاكید كرد: مقدمات عملیات حمله برای كشتن رهبر طالبان از ماهها قبل تدارك دیده شد. به گفته یك مقام بلندپایه آمریكایی، حمله طالبان به سرویس مخفی افغانستان در 19 آوریل ( 31 فروردین) در كابل كه بیش از 60 كشته برجای گذاشت، این واقعیت را برای آمریكا آشكار ساخت كه ملا منصور رویه نظامی گری را در پیش گرفته است .
وال استریت ژورنال افزود: بر این اساس، تصمیم قاطع گرفته شد كه منصور باید طعم عقوبت نیامدن به پای میز مذاكره را بچشد. آمریكا جاده ای را كه ملا منصور برای رسیدن به 'قتاده ' آن را در پیش گرفته بود، خوب می شناخت. آژانس های اطلاعاتی آمریكا تمام مراحل مقدمات سفر منصور در هفته گذشته برای عبور از مرز و بازگشت به پاكستان را رصد كرده بودند.
این رسانه آمریكایی ادامه داد: یك مقام بلندپایه آمریكایی كار گردآوری اطلاعات عملی برای انجام این عملیات را 'نادر و بی سابقه' خواند. وی گفته است نظر به اهمیت داشتن وقایعی كه چند ماه اخیر اتفاق افتاده است، فشار زیادی پشت میز مذاكره وجود داشت كه دلالت داشت 'دست به خطر نزن'.
وال استریت ژورنال نوشت: طبق اعلام مقامات آمریكایی، در منطقه هم دستگاه نظامی آمریكا و هم هواپیماهای بدون سرنشین 'سیا' فعال هستند. هواپیماهای بدون سرنشین در افغانستان به ندرت در دو سوی مرز پرسه می زنند و عموما پهپادهای 'سیا' فقط برای انجام حمله به داخل پاكستان می روند. این نواحی مناطق قبیله ای نشین هستند كه به صورت فدرالی اداره می شوند .
این روزنامه آمریكایی اضافه كرد: پاكستان هم با پاكسازی حریم هوایی خود، منطقه را برای هواپیماهای بدون سرنشین سیا آماده می كند اما جالب است كه اسلام آباد در اعلام های علنی، مخالفت خود را با حملات هوایی آمریكا درون خاك پاكستان اعلام می كند. استان بلوچستان پاكستان از مدتها قبل خارج از محدوده هواپیماهای بدون سرنشین بوده است. باور آمریكایی ها بر این است كه ملا منصور و سایر رهبران طالبان، در پاكستان بیشتر احساس راحتی می كردند.
وال استریت ژورنال تصریح كرد: آمریكا به طور معمول برای كنترل یك چنین هدف مهمی و غافل نماندن از آن حتی برای یك لحظه نیاز به هواپیماهای متعدد بدون سرنشین داشته است چون هواپیماهای بدون سرنشین سازمان 'سیا' در منطقه عمل نمی كنند. آژانس جاسوسی سیا به اتكاء علائم اطلاعاتی و سایر اطلاعات گردآوری شده از محل سفر خودروی 'كورولا' حامل منصور را رد یابی كردند.
این روزنامه نوشت: هواپیماهای بدون سرنشین مستقر در افغانستان كه هدایت و كنترل آنها را 'فرماندهی مشترك عملیات های ویژه ' آمریكا بر عهده دارد، نیز خود را آماده می كردند هر زمان، وقت مقتضی برای حمله به خودروی حامل منصور اعلام شود، وارد عمل شوند .
این رسانه آمریكایی ادامه داد: آمریكا می دانست كه رادارهای پاكستان نفوذ سرزده این هواپیما به داخل خاك خود را ردیابی خواهند كرد.شاید پاكستان با ورود این هواپیماهای بدون سرنشین به حریم هوایی خود تصمیم گرفته است با جت های جنگنده خود این هواپیماها را رهگیری كند. بر همین اساس تنظیم وقت مساله بسیار مهمی بود.
وال استریت ژورنال اضافه كرد: به هنگام اعلام شروع عملیات، هواپیماهای بدون سرنشین مدل Reaper (دروگر) بعد از بلند شدن از پایگاههایشان در افغانستان، از مرز پاكستان عبور كرد و وارد حریم هوایی این كشور شد و در ارتفاع پایین بر فراز امتداد كوههای مرزی افغانستان - پاكستان پرواز كرد تا از خلاء های ایجاد شده در پوشش راداری به نحو احسن بهره برداری كند .
این روزنامه نوشت: هنگام اجرای عملیات، 'مركز فرماندهی نظامی ' آمریكا كه عملیات را از دور هدایت می كرد و بر آن نظارت داشت مختصرا وقفه ای در عملیات ایجاد كرد چون خودرو در مسیر جاده كنار زد و مقابل یك ساختمان ناشناس ایستاد و توقف كرد. هنوز هم معلوم نیست علت این توقف چه بوده است.
رسانه آمریكایی ادامه داد: هدایت كنندگان عملیات منتظر ماندند تا خودرو دوباره به راه افتاد و مسیر خود را در جاده در پیش گرفت. هنگامی كه خودرو فاصله اش از سایر خوروها و سایر ساختمان ها زیاد شد، آنگاه فرمان حمله صادرشد و دو فروند موشك ' هلفایر' Hellfire به ملا منصور اصابت كرد. آنگاه هواپیماهای بدون سرنشین بالای خودروی هدف گیری شده به حال پرواز، متوقف ماندند تا اطمینان حاصل شود هیچ كس درون خودرو زنده نمانده است. این هواپیماها سپس به افغانستان بازگشتند.
وال استریت ژورنال افزود: آژانس های دولتی آمریكا كه درگیر این عملیات بودند، تصمیم گرفتند هر زمان وزارت دفاع آمریكا (پنتاگون) جزئیات گزارش كامل آن را تكمیل كرد، آن را به اطلاع عموم برسانند. این آژانس ها همچنین از همه مسئولان كشور خواستند مكان دقیق حمله را اعلام نكنند و فقط به طور سربسته به آن اشاره كنند و به پنتاگون هم دستورالعمل صادر شد كه اعلام كند حمله در طول نوار مرزی افغانستان با پاكستان انجام شده است. اما مسئولان آمریكایی بزودی فاش كردند كه محل وقوع حمله داخل خاك پاكستان بوده است.
وال استریت ژورنال در ادامه تشریح كرد: این عملیات كمین كه به كشته شدن ملا منصور انجامید، لحظه ای مهم و حیاتی را در سیاست های دولت 'اوباما' در خصوص افغانستان مشخص می كند. دولت اوباما در حال سنجیدن است كه آیا گفت و گوهای صلح افغانستان را به پیش ببرد یا نه و اینكه آیا یك درگیری نظامی لازم هست یا نه؟
این روزنامه آمریكایی تصریح كرد: این عملیات حامل پیام به پاكستان هم هست بر این مبنا كه آمریكا چنانچه لازم بداند بدون آنكه از پیش اخطار دهد، می تواند داخل خاك پاكستان هم دست به عملیات بزند. در ارتباط با این حادثه، 'چودری نثار علی خان' وزیر كشور پاكستان روزسه شنبه هشدار داد كه این حمله 'پیامدهای جدی' در روابط اسلام آباد با آمریكا خواهد داشت. وی گفت كه این حمله ' نقض كامل منشور سازمان ملل و قوانین بین الملل است'.
روزنامه وال استریت ژورنال افزود: در مجموع، از ماهها قبل در دولت اوباما اختلاف نظرهایی بر سر اینكه آیا پاكستان قادر خواهد بود یا اصلا مشتاق هست كه منصور را به پای میز مذاكره بیاورد یا نه؛ وجود داشت. آمریكا معتقد بود كه پاكستان در ماه فوریه سعی كرد 'ملا منصور' را متقاعد كند، نمایندگانی را برای دیدار با دولت افغانستان اعزام كند، اما موفق نشد .
این رسانه آمریكایی ادامه داد: آژانس های اطلاعاتی آمریكا اطلاعاتی دریافت كردند كه به آنها اجازه می داد هرگونه تحرك منصور را ردیابی كنند. از جمله این اطلاعات جزئیاتی راجع به وسائل ارتباطاتی طالبان بود. با اطلاعات بدست آمده، تصمیم گیرندگان سیاسی در آمریكا یك انتخاب بیشتر پیش رو نداشتند: اگر ملا منصور در پاكستان مستقر شود آیا آمریكا باید او را در خاك پاكستان هدف قرار دهد و چه موقع این كار را انجام دهد؟
وال استریت ژورنال در پایان نوشت: هر چقدر كشتن منصور راحت بود، برعكس عملیات كشته شدن 'ملا عمر' رهبر پیشین طالبان كار دشواری بود. سازمان 'سیا ' سالها بیهوده تلاش كرد به هر نحو ممكن فرصتی مغتنم بیابد و ملا عمر را كه در پاكستان گوشه عزلت گزیده بود، بكشد.
اروپام**1591**1572

سرخط اخبار جهان