صدور معاینه فنی خودرو خارج از سامانه سیمفا ممنوع است

تهران - ایرنا - مدیركل دفتر حمل ‌و نقل عمومی و ترافیك شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های كشور گفت: صدور هرگونه گواهی معاینه فنی خودروی سبك خارج از سامانه یكپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) ممنوع و معادل با جعل اسناد تلقی می شود.

به گزارش ایرنا به نقل از اعلام روز چهارشنبه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های كشور، امیر جعفرپور افزود:هم اكنون مراكز معاینه فنی خوروهای سبك در شهرها به سامانه یكپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) متصل است و برخورد قانونی با صادركنندگان گواهی معاینه فنی خودروها خارج از سامانه سیمفا صورت می گیرد.
وی خاطر نشان كرد:با پیوستن تهران به سامانه یكپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) از چهارم خردادجاری تمام شهرهای كشور گواهی یكسان معاینه فنی خودرو را صادر و به مراجعه كنندگان عرضه می كنند.
جعفرپور گفت : خوشبختانه به تازگی یك باند جعل گواهی معاینه فنی خودرو در استان البرز با 300 جاعل و توزیع كننده كشف و عاملان آن دستگیر شدند و محل چاپ با كمك مراجع ذیربط و نهادهای مسئول استان البرز كشف و تعطیل شد.
وی ادامه داد: متاسفانه براساس گزارش های دریافتی در تبریز و اصفهان بعضی از مراكز معاینه فنی اقدام به توزیع گواهی (برگ و برچسب) معاینه فنی خارج از سامانه سیمفا می كنند كه این امر خلاف قانون است.
وی اضافه كرد: این برچسب ها اعتبار ندارند ودریافت آن مانع از اعمال جریمه در آینده نزدیك توسط دوربین های پلاك خوان در سطح شهر نخواهد شد.
جعفرپور گفت: با اتصال سامانه سیمفا در آینده نزدیك به سامانه پلیس راهور ناجا كه در حال حاضر مراحل آزمایشی دریافت و ارسال داده ها را سپری می كند، امكان اعمال قانون برای خودروهای فاقد گواهی معاینه فنی از طریق دوربین های پلاك خوان در سطح شهرها و جاده ها فراهم خواهد شد.
وی، اتصال تمام مراكز معاینه فنی خودروهای سبك در شهرها به سامانه ملی یكپارچه معاینه فنی خودرو (سیمفا) را پایان مرحله نخست معاینه فنی خودروها در كشور و همسان سازی و استانداردسازی این مراكز را مرحله دوم ذكركرد.
جعفرپور تصریح كرد : اكنون جریمه فقدان گواهی معاینه فنی با آخرین تغییرات مبلغ 500 هزار ریال است كه امكان اعمال آن از طریق دوربین های پلاك خوان فراهم شده است و با اتصال پلیس راهور به سامانه سیمفا، این امر از آینده نزدیك اجرایی خواهد شد.
وی گفت: لازم است مالكان خودرو با وارد كردن vin خودرو خود در سامانه سیمفا به نشانی Symfa.moi.ir ، نسبت به اعتبار گواهی معاینه فنی در آینده نزدیك اقدام كنندكه با توجه به ملحق شدن مشهد و تهران به این سامانه، شماره خودروهای معاینه شده در این شهرها در حال ورود به سامانه است.
شماره شناسایی خودرو، ( vehicle identification number) (به‌اختصار: VIN) یك كد ۱۷ رقمی منحصر بفرد است كه شامل اعداد از ۱ تا ۹ و حروف الفبای انگلیسی به جز حروف O و Q كه برای جلوگیری از تشابه حذف شده‌اند. این كد كه توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی تعریف می‌شود برای شناسایی موتور وسایل نقلیه سبك و سنگین، موتورسیكلت‌ها و موتورهای گازی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این كد را معمولا زیر لبه شیشه جلو سمت راننده یا روی پلاك پیشرانه خودرو، می‌توان مشاهده كرد.
اجتمام **2181**1776