ورود شركت‌هاي دانش‌بنيان به بازار سرمايه تسهيل مي‌شود

تهران - ايرنا - سرپرست امور موسسات و شركت‌ها دانش بنيان معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با اشاره به حمايت‌هاي متنوع از شركت‌هاي دانش بنيان، از حمايت اين شركت‌ها براي حضور در بازار سرمايه خبر داد.

به گزارش ايرنا از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، نشست هم‌انديشي تعامل شركت‌هاي دانش‌بنيان با بازار سرمايه، صبح امروز (سه شنبه) با حضور 'محمد صاحبكار' سرپرست امور شركت‌ها و موسسات دانش بنيان معاونت علمي و فناوري، 'علي وطني' معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري، 'حسين صابري' معاون توسعه فناوري پارك فناوري پرديس، 'حسين اميري' معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، 'امير هاموني' مديرعامل فرابورس ايران و جمعي از مديران شركت‌هاي دانش بنيان و با حمايت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوري و اقتصاد دانش بنيان معاونت علمي برگزار شد.
صاحبكار در آغاز اين نشست با اشاره به تغيير رويكرد اقتصادي كشورهاي جهان به سمت اقتصاد فناوري و نوآوري محور گفت: اقتصاد كشورها از رويكرد سنتي، به فناوري مبتني بر توانمندي‌ها، مزيت‌ها، زيرساخت‌ها و فرهنگ خاص هر كشور حركت كرده است و كشورمان نيز حركت در اين مسير را آغاز كرده است.
وي افزود: معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري نيز با شكل دادن تعاملي ويژه با شركت‌هاي دانش بنيان و حمايت از اين شركت‌ها، حركت اقتصاد كشور در مسير اقتصاد دانش بنيان را دنبال مي‌كند.
صاحبكار با يادآوري اينكه معاونت علمي و فناوري، بسته‌هاي حمايتي متنوعي را براي حمايت از شركت‌هاي دانش بنيان طراحي و اجرا كرده است، افزود: قانون حمايت از شركت‌هاي دانش بنيان، مهم‌‌ترين بسته حمايتي از شركت‌هاست كه با اجرايي شدن آن، شركت‌هاي دانش‌بنيان از مزاياي گوناگوني از جمله معافيت‌هاي مالياتي و گمركي و تسهيلات وام بهره‌مند مي‌شوند.
دبير كارگروه ارزيابي و تشخيص صلاحيت شركت‌هاي دانش بنيان، با بيان اينكه بيش از 12هزار نام كاربري در سامانه شركت‌هاي دانش‌بنيان به ثبت رسيده است، اظهار كرد: بيش از پنج هزار شركت درخواست كننده در سامانه دانش‌بنيان، مدارك خود را تكميل كرده‌اند و در فرآيند ارزيابي كيفي و بازديد قرار گرفته‌اند و بيش از دو هزار و 350 شركت مورد از مزاياي قانون حمايت از شركت‌هاي دانش بنيان بهره‌مند شدند.
وي افزود: حدود 60 درصد از اين دو هزار و 350 شركت دانش‌بنيان، نوپا هستند و سه سال نخست عمر خود را مي گذرانند كه اين امر نشان مي‌دهد فرآيند حركت شركت‌هاي دانش بنيان با شتاب مطلوبي آغاز شده است.
صاحبكار با بيان اينكه حمايت معاونت علمي و فناوري براي حضور شركت‌هاي دانش بنيان بزرگ در بازار بورس است، افزود: 30 شركت برتر از لحاظ مالي و فروش در اين نشست حضور دارند و بيش از 60 درصد كل فروش 10 هزار ميليارد توماني شركت‌هاي دانش بنيان، متعلق به اين شركت‌ها است.

**حضور شركت‌هاي دانش‌بنيان بزرگ در بازار بورس
سرپرست امور موسسات و شركت‌هاي دانش بنيان، حمايت از تعامل شركت‌هاي دانش بنيان بزرگ با بازار سرمايه را به عنوان ضرورتي براي توانمندي اين شركت‌ها برشمرد و گفت: برخي از حمايت‌هاي معاونت علمي و فناوري براي شركت‌هاي كوچك و برخي ديگر براي شركت‌هاي متوسط يا بزرگ مفيد است و بر همين اساس، تعامل با بازار سرمايه را در دستور كار حمايت از شركت‌هاي بزرگ قرار داديم.
وي با تقسيم بندي حمايت از تعامل شركت‌هاي دانش‌بنيان در بازار سرمايه در 3 دسته مختلف، گفت: دسته اول، حضور در بورس كالا است و شركت‌ها مي‌توانند از پلتفرمي تحت عنوان بورس كالا استفاده كنند، گرچه امكان دارد تمامي شركت‌ها قابليت و توانايي از اين حمايت را نداشته باشند، چراكه اقتضائات خاص خود را دارد و به عنوان مسيري براي حمايت از بخشي از شركت‌ها دانش بنيان در حال پيگيري است.
صاحبكار از ايجاد صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري جسورانه، به عنوان دومين بستر نام برد و گفت: اولين صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري جسورانه با همكاري در سازمان بورس و اوراق بهادار، در آينده‌اي نزديك كار خود را آغاز خواهند كرد و با آغاز به كار اين صندوق‌ها، شركت‌هاي نوپا اولين ورود خود به بازار سرمايه را در بستر اين صندوق‌ها انجام خواهند داد.
وي ورود سهام شركت‌هاي دانش‌بنيان به بازار بورس را سومين برنامه حمايتي برشمرد و گفت: اين موضوع در دستور كار قرار دارد و با حمايت معاونت علمي، شركت فرابورس ايران و سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام شركت‌هاي دانش بنيان بزرگ در بورس عرضه خواهد شد.

**حضور شركت‌هاي دانش بنيان در بازار بورس SME
سرپرست امور شركت‌ها و موسسات دانش بنيان درخصوص تسهيل ورود شركت‌ها دانش بنيان به بازار بورس شركت‌هاي SME نيز توضيح داد: براي ورود به اين بازار شرايط براي شركت‌هاي دانش‌بنيان مساعد شده است از جمله آن‌كه ضرورت وجود حسابرس معتمد بورس، در بدو ورود شركت‌ها به اين عرصه، براي شركت‌هاي دانش بنيان آسان‌تر شده است به طوري كه الزاما نياز نيست كه يك شركت دانش بنيان در بدو ورود خود، حسابرس معتمد داشته باشد.
وي كاهش حقوق صاحبان سهام شركت دانش بنيان، براي ورود به بازار سرمايه از 100ميليارد ريال به يك ميليارد ريال را مزيتي ديگر براي تسهيل ورود شركت‌ها به بازار بورس برشمرد و گفت: اين مزيت به شركت‌هاي دانش بنيان براي ورود به بازار سرمايه كمك شاياني خواهد كرد.
صاحبكار سومين مزيت را برداشتن الزام سودآور بودن شركت در بدو ورود به بازار سرمايه عنوان كرد و گفت: يكي ديگر از تسهيلاتي كه بورس در اختيار شركت‌ها قرار داده، اين است كه شركت‌ها فعلا مي‌توانند سودآور نباشند اما مي‌بايست خوش آتيه باشند.
دبير كارگروه ارزيابي و تشخيص صلاحيت شركت‌هاي دانش بنيان در تشريح مزاياي گسترده ورود شركت‌ها به بازار سرمايه گفت: شركت‌هاي دانش‌بنيان با ورود به بازار بورس، از مزيت‌هاي گوناگوني برخوردار خواهند شد كه امنيت شركت، تغيير برند و حضور ماندگارتر در عرصه رقابت و سودآوري از اين مزيت‌هاست.

**شفافيت و آينده مثبت زمينه‌هاي اصلي ورود شركت‌ها به بازار سرمايه
مديرعامل شركت فرابورس ايران نيز در ادامه اين نشست، ضمن ارائه جزيياتي از چگونگي ورود شركت‌ها به بازار سرمايه، گفت: تسهيلات ارائه شده توسط سازمان بورس براي ورود آسان‌تر اين شركت‌ها و حمايت‌هاي پيش روي شركت‌ها در پي ورود به اين عرصه، در نظر گرفته شده است كه با ورود شركت‌ها اجرايي خواهد شد.
'امير هاموني' تامين سرمايه شركت‌ها براي ورود به بازار بورس را از نوع مشاركتي خواند و گفت: كشف قيمت، توجه به سرمايه‌گذاران و ايجاد صندوقي براي اثرگذاري كمتر نوسانات بازار سرمايه بر روي شركت‌ها، از مهم ترين زمينه‌هايي است كه مي‌تواند به ورود شركتهاي دانش بنيان به اين بازار كمك كننده باشد.
وي تاكيد كرد: مشاركت، شفافيت و آينده مثبت اساسي‌ترين ضرورت‌هاي ورود شركت‌هاي دانش بنيان به بازار سرمايه است و در اين مسير، يافتن سرمايه‌گذار خارجي، شركاي تجاري معتبر و توسعه شركت‌ها محقق خواهد شد.
هاموني با اشاره به سهم 35 تا 40 درصدي بازار سرمايه از سرانه GDP كشور گفت: اگر شركت‌هاي دانش بنيان به اين عرصه وارد شوند، ضمن رشد شركت‌ها شاهد توسعه اقتصادي كشورخواهيم بود.
شركت‌هاي دانش بنيان علاقمند به حضور در بازار سرمايه، مي‌توانند با امور شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان معاونت علمي و فناوري مكاتبه كنند تا زمينه برگزاري نشست‌هاي مشاوره رايگان با افراد خبره براي آنان فراهم شود.
علمي**1055**1440