۳ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۲۲:۲۵
کد خبر: 82085662
۰ نفر
رونمايي از جام زرين سه هزار ساله كلاردشت در ساري

ساري - ايرنا - جام زرين كلاردشت عصر دوشنبه با حضور مسئولان و علاقه مندان به ميراث فرهنگي و تاريخي در موزه تاريخ شهر ساري رونمايي شد.

جام زرين كلاردشت بخش مهم و بديع گنجينه كلاردشت مازندران است كه از سال 1322 در موزه ملي ايران در تهران نگهداري مي شود و براي نخستين بار با رايزني مسئولان ميراث فرهنگي مازندران براي نمايش عمومي به زادگاهش ، استان مازندران منتقل شد تا دوستداران و طرفداران اين خطه از كشور بتوانند از نزديك اين اثر تاريخي را نظاره گر باشند.
سال 1318 هنگام پي كني براي ساخت عمارت «اوجابيت» بر روي «گنج تپه» در روستايي به همين نام در كلاردشت، مجموعه اي از آثار باستاني زرين ، مفرغي و سفالي يافت شد كه در همان زمان به نام «گنجينه كلاردشت» شهرت يافت .
تسليم به خزانه بانك ملي به عنوان پشتوانه اسكناس ، بخشي از سرنوشت اين آثار باستاني كشف شده در آن زمان بود كه پس از آن در سال 1322 اين مجموعه فاخر ميراثي به موزه ايران باستان يا همان موزه ملي فعلي تحويل داده شد .
جام زرين كلاردشت ، جام استوانه اي شكل با وزن 235 گرم ، ارتفاع 9 سانتي متر و دهانه اي با قطر 11 و نيم سانتي متر است كه به همراه ديگر آثار باستاني گنجينه كلاردشت از نظر قدمت با آثار باستاني مارليك گيلان، حسن لو آذربايجان و سيلك كاشان برابري مي كند.
اعلام رونمايي و نمايش اين جام زرين و باستاني كه سابقه و قدمت آن به 800 سال قبل از ميلاد بر مي گردد ، آن هم چند هفته پيش از موعد، پاي بسياري از علاقه مندان ، ميراث دوستان و مورخان را به اين مكان باز كرد.
در ميان هياهوي زندگي شهرنشيني و تسخير جوامع انساني در ميان خانه هاي سرد و خشن آجري و سنگ مرمري، خانه قديمي كلبادي در محله آب انبار نو ساري با همان پنجره ها و سقف چوبي و قديمي اش ، مهمان هايي را پذيرا بود كه براي ديدن اثر تاريخي از خطه مازندران روزها لحظه شماري كرده بودند .
اشتياق براي ديدن جام سه هزار ساله آن قدر زياد بود كه برخي از علاقه مندان ساعت ها پيش از آغاز برنامه رونمايي در ساعت 18 ، خود را به حياط و اتاق هاي خانه كلبادي رسانده بودند تا مبادا از تماشاي جام محروم بمانند.
جام زرين كلاردشت با نقش برجسته سر سه شير كه باچكش كاري و پرچ اين نقش ها ساخته شد ، اين اثر را از نظر تكنيك ساخت متمايز كرده است .
جامي كه از آن به عنوان پيشقراول هنر فلزكاري در دوره باستان ايران ياد مي كنند و رونمايي از اين جام ، بهانه اي شايسته براي دورهمي مسئولان ميراث فرهنگي و علاقه مندان به آثار تاريخي شد.
**پيشوازي از نوع هنر براي جام زرين كلاردشت
حضور آخرين خنياگر مازندراني و دوتار نوازي او در آيين رونمايي جام زرين كلاردشت ، تلاشي براي نشان دادن همگرايي ميان هنر نوازندگي استاد دوتار نواز بهشهري با فلزكاري هنرمندانه سه هزار سال پيش هنرمندان مازندران بود.
استاد محمد رضا اسحاقي نوازنده دو تار كه 80 سال از عمرش مي گذرد ، پيش از اجراي برنامه گفت كه به پاس رونمايي اثري فاخر از هنرمندان گذشته مازندران و رونمايي از جام زرين كلاردشت ، در اين برنامه حضور يافت .
وي با كشيدن سرانگشتانش بر روي سيم هاي دوتار و خواندن تصنيف هايي در وصف هنر ، عشق و دلدادگي ، نشان داد كه جريان هنر در مردم مازندران در قالب خلق آثاري همچون جام زرين كلاردشت همچنان ادامه دارد .
** ترسيم آني زيبايي جام زرين كلاردشت توسط ديوار نگار مطرح مازندران
هنرمندان مازندران به منظور پاسداشت رونمايي جام زرين كلاردشت هر آنچه نشان دادند از خوانندگي ، نوازندگي و بعد نقش فاخر اين جام بر روي بوم به تصوير كشيده شد.
ميثم رايكا ، هنرمند ديوار نگار مازندراني از آغاز مراسم استقبال و رونمايي از جام زرين كلاردشت قلم به دست ، تصوير اين جام را بر روي بوم كشيد .
وي به شيوه اكريليت تا پايان زمان يك ساعته آيين رونمايي جام زرين كلاردشت، تصويري از اين جام كشيد تا به يادگار در موزه كلبادي ساري باقي بماند .
** جام زرين كلاردشت ، شناسامه هنري مازندران و كشور است
مديركل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري مازندارن از جام زرين كلاردشت با قدمت حدود سه هزار سال به عنوان شناسنامه هنري اين استان و حتي كشور نام برد .
دلاور بزرگ نيا گفت كه اين جام حكايتگر ذوق و استعداد هنري مردم مازندران در سال هاي بسيار دور است كه برايمان به يادگار مانده است .
وي تاكيد كرد: جام زرين كلاردشت سه هزار ساله با ظرافت ، دقت و طبع بالاي هنرمندش ايجاد شد .
مديركل ميراث فرهنگي مازندران از جام زرين كلاردشت تنها به عنوان گوشه اي از هنر و ميراث باستاني كشور ياد كرد و ادامه داد : حضور پرشور امروز مردم در مراسم رونمايي نشان از تداوم علاقه به ميراث كهن در جامعه است .
وي ابراز اميدوار كرد كه در آينده بستري براي نمايش اين جام در نقطه اي ديگر در مازندران فراهم شود .
معاون سياسي ، امنيتي و اجتماعي استاندار مازندران نيز گفت كه جام زرين كلاردشت بخشي از تاريخ كهن مازندران و ايران است كه نمايش عمومي آن انتقال اطلاعات ميراثي به نسل امروز به شمار مي رود .
عليرضا يونسي به توجه دولت تدبير و اميد به ميراث فرهنگي و حفظ آن اشاره كرد و افزود : نسل امروز و فردا نياز به شناختن مواريث و رسوم گذشته دارد .
وي از رونمايي و نمايش آثار تاريخي در استان به عنوان اقدامي تاثير گذار براي معرفي تاريخ و تمدن مازندران ياد كرد و گفت : اميدواريم با رونق گونه كارها ، شاهد حضور و نمايش تعداد بيشتري از آثار تاريخي در استان باشيم .
جام زرين كلاردشت كه در آخرين روز هفته ميراث فرهنگي ، آيين رونمايي و نمايش عمومي آن در موزه تاريخ شهر ساري ( عمارت كلبادي ) برگزار شد ، به مدت يك ماه در اين مكان براي بازديد علاقه مندان باقي مي ماند .
2096/1654*شبس*1613