فعاليت 84 مركز رشد تحت نظارت دانشگاه آزاد اسلامي

تهران- ايرنا- مدير كل توسعه فناوري و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامي از فعاليت 84 مركز رشد تحت نظارت اين دانشگاه خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمي ايرنا ازدبيرخانه چهارمين نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي و فناورانه دانشگاه آزاد، دكتر داود ثمري با اشاره به بحث تجاري سازي يافته هاي تحقيقاتي گفت:مهم ترين راهكاري كه دانشگاه آزاد در بحث تجاري سازي يافته هاي تحقيقاتي و تبديل علم به ثروت درحال انجام دادن است و براي آن نظام و سياست هايي را تعريف كرده است بحث توسعه مراكز رشد و پارك هاي علم و فناوري دانشگاه آزاد است .
وي بيان كرد: اين پارك ها كه در نظام علم و فناروي فضاهايي هستند كه نتايج يافته هاي تحقيقاتي تبديل به محصول مي شود سپس محصول رشد وتوسعه پيدا مي كند و آماده ارائه به بازار وعرضه مي شود مهم ترين نكته اي است كه بايد به آن توجه خاص داشت.
ثمري افزود: براي اينكه مراكز رشد بازوي اجرايي قوي داشته باشند 14 كميته توسعه فناوري در دانشگاه آزاد تاسيس كرديم كه اين كميته ها ناظر ستادهاي ويژه توسعه فناوري رياست جمهوري هستند،كميته ها تا به الان طرح هاي خوبي را به تصويب رساندند و چند طرح خوب داريم كه جزء طرح هاي كلان ملي به شمار مي رود.
وي بيان كرد: خودروي الكتريكي واحد قزوين كه معاونت علمي فناوري رياست جمهوري حمايت كرده و طرح امحاي زباله از طريق پلازما كه واحد علوم تحقيقات داشته است همچنين طرح هاي ديگري كه در دانشگاه آزاد اسلامي از يك تحقيق شروع شده و در نهايت تبديل به فناوري شده است از طرح هاي موفقي است كه توليد ثروت مي كند.
وي ادامه داد: بنابراين اگر به اين سمت حركت كنيم كه پايان نامه ها و رساله هاي دكتراي دانشجويان را بر اساس يك نياز جامعه و بخش صنعت تعريف كنيم قطعا نتايجي كه از رساله ها و پايان نامه هاي كارشناسي ارشد خارج مي شود مي تواند زمينه ساز اين باشد كه محصولاتي را داشته باشيم كه از طريق اين محصولات به درآمدزايي برسيم.
ثمري با اشاره به اين وضوع كه در مراكز رشد و شركت هاي دانش بنيان مدلي تجاري جديدي را تعريف كرده ايم بيان كرد:دانشگاه هاي دولتي به طور قطع نمي توانند اين مدل جديد را انجام دهند چون محدوديت هاي خاص خود را دارند دانشگاه هاي دولتي نمي توانند در سهام شركت ها سرمايه گذاري كنند در صورتي كه در دانشگاه آزاد اين اجازه را به واحدهاي دانشگاهي داده ايم كه اگر شركت يا واحد فناوري در مركز رشد استقرار پيدا كند اجازه داشته باشد تا 35 درصد سهام شركت ها را سرمايه گذاري كند .
دبير جشنواره و نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي و فناورانه در ادامه افزود: در حال حاضر 85 مركز رشد در دانشگاه آزاد وجود دارد كه 712 هسته واحد فناور و شركت دانش بنيان استقرار دارند، واحدهاي دانشگاهي براي اينكه بتوانند به درآمدزايي برسند بايد از اين واحدها و شركت ها ي دانش بنيان حمايت كنند و شركت هاي دانش بنيان هايي اجازه سرمايه گذاري دارند كه كمترين ريسك را داشته باشند و بتوانيم در سرمايه و سرمايه گذاري برگشت لازم را شاهد باشيم.
وي گفت: از اين رو براي حمايت لازم از اين شركت ها خدمات تجاري سازي را براي آنها در نظر گرفته ايم، همچنين آموزش هاي كسب و كاري كه بتوانند در بازار حضور داشته باشند نياز به يك سري خدمات حقوقي دارند كه در مراكز رشد در حال آموزش هستند.
به گفته ثمري،خوشبختانه به تدريج به اين سمت در حال حركت هستيم كه اجاره را از مراكز رشد برداريم و با مدلي كه تعريف كرده ايم در اين واحدها سرمايه گذاري لازم را داشته باشيم. از اين رو همه مراكز رشد استانها مي توانند تحت پوشش پارك فناوري باشند و بتوانند از خدمات و حمايت هايي كه قانون براي پارك علم و فناوري در نظر گرفته استفاده كنند. بنابراين پارك فناوري همه بسترهاي لازم را فراهم مي كند تا شركت ها رشد كنند .
وي ادامه داد: با رشد شركت ها چون در اين شركت ها سهيم هستيم درآمد افزايش خواهد يافت و به عدد قابل توجهي خواهيم رسيد تا كم كم وابستگي مان به اقتصاد شهريه اي دانشگاه كم شود وبايد به سمتي حركت كنيم كه از فناوري درآمدزايي كنيم.
چهارمين نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي و فناورانه دانشگاه آزاد اسلامي از 31 ارديبهشت ماه تا 5 خرداد ماه سال جاري در سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي داير است .
علمي (1)** 9340**1440