پژوهشگر صنعتي: از نياز كشور به توليد محصولات ساده صنعتي غافل نشويم

تهران– ايرنا– مدير يك پروژه طراحي و ساخت تابلو كشويي فشار ضعيف صنعتي گفت: اقتصاد ايران هنوز به توسعه محصولات ساده صنعتي كه بعضاً پيچيدگي هاي علمي هم ندارند، نياز دارد.

پوريا كريمي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا، با بيان اين كه در حال حاضر جامعه علمي و صنعتي كشور دغدغه هايي همچون فناوري نانو، هوش مصنوعي و ربوتيك پيدا كرده است، گفت: به جاي تمركز صرف در اين شاخه از علوم كه در جاي خود بسيار با ارزش و جذاب است، بايد روي يك سري از صنايع مياني هاي تك (High-Tech) نيز كه نياز به فناوري نانو ندارند، سرمايه گذاري كنيم.
وي عنوان كرد: لازم است تمركز هر چه بيشتر روي صنايعي همچون صنعت برق، قدرت، ريلي و يا خودرو صرف شود كه در علم روز، هاي تك (High-Tech) محسوب نمي شوند، اما كشورمان در بخش توليد قطعات آن وابسته است و هنوز به خودكفايي نرسيده است.
مدير پروژه طراحي و ساخت تابلو كشويي فشار ضعيف POWER BLOCK در ايران كه ارديبهشت ماه امسال به نمايندگي از يك گروه طراح شركت صنعتي، موفق به حضور در مرحله نهايي ششمين جشنواره خليج فارس و كسب يكي از پنج تنديس برتر اين جشنواره شد، همچنين معتقد است كه پشتيباني از توليد نبايد تنها در حمايت از صنايع بزرگ همچون فولاد، خودرو و پتروشيمي خلاصه شود.
به اعتقاد كريمي، صنايع بزرگ متكي به حمايت ها هستند و اگر آنها را يك سال بدون هيچ گونه حمايتي به حال خود رها كنند، قادر به مديريت وضع پيش آمده نخواهند بود و ورشكسته مي شوند.
وي در ادامه اظهاركرد: اگر در طول سال هاي گذشته از شركت هاي خصوصي سايز متوسط كه بيش از ده ها سال است روندي رو به رشد داشته اند و بي هيچ حمايتي هر سال موفق تر از سال قبل بودند، حمايت شده بود، امروز دستاوردهاي بسيار بهتري داشتيم.
وي همچنين تقويت شركت هاي متوسط توليدي را كه نياز بازار را به خوبي مي دانند، در كنار پشتيباني صرف از شركت هاي دانش بنيان كه بيشتر آنها از سوي محققان و اساتيد دانشگاه اداره مي شوند، در دستيابي به توسعه راهگشا دانست وگفت: شركت هاي توليدي متوسط در صورت حمايت مي توانند بخش تحقيق و توسعه خود را تقويت كنند و موضوعات اقتصادي دانش بنيان را تجاري كنند.
مدير پروژه طراحي و ساخت تابلو كشويي فشار ضعيف POWER BLOCK با اشاره به توليد اين تابلو با قدرت تحمل 100 آمپر براي نخستين بار در كشور جهت توزيع و كنترل جريان الكتريكي در صنايع گوناگون كه تداوم انرژي الكتريكي در آنها اهميت دارد، نبود حمايت از خريد محصولات ساخت داخل را از عمده مشكلات نوآوران و تلاش گران عرصه علم و فناوري كشور دانست.
وي با بيان اين كه شركت متبوعش حدود 30 سال در زمينه توليد محصولات صنعتي سابقه دارد و بازار اصلي فروش محصولات ان نيز در حوزه پروژه هاي نفت، گاز، پتروشيمي و نيروگاهي است، گفت: با اين كه هر از گاهي شاهد صدور دستورالعمل و بخش نامه هاي مختلف از سوي مسئولان مبني بر خريد اجناس داخلي هستيم، اما بدنه كارشناسي دستگاه ها در خريد محصولات داخلي مقاومت مي كنند.
كريمي افزود: وقتي بدنه كارشناسي شركت هاي مشاور، پيمانكار و حتي كارفرما براي مذاكرات خريد و بازرسي كالا وارد مي شوند، آن قدر روي كالاهاي خارجي و تحت ليسانس تأكيد و تعصب دارند كه در نهايت مديران خود را قانع مي كنند كه بهتر است از جنس خارجي استفاده شود.
اين پژوهشگر با بيان اين كه محصول طراحي شده از سوي گروه پژوهشي آنها تمام تست هاي مربوطه را مطابق با الزامات استاندارد IEC در آزمايشگاه هاي معتبر داخلي و خارجي با موفقيت گذرانده و توسط شركت اشنايدر الكتريك فرانسه نيز گواهي شده است، گفت: با وجود اين كه در زمينه كار ما استانداردهاي جهاني همه چيز را مشخص كرده اند و محصولات ما هم مطابق همان استانداردي است كه محصول خارجي ساخته و تست شده است، اما در نهايت از سوي كارشناسان دستگاه ها به راحتي كنار گذاشته مي شود.
وي تاكيد كرد: تا هنگامي كه فرهنگ حمايت از توليدات كيفي داخلي نهادينه نشود، هيچ دستورالعمل، بخشنامه و ستادي نمي تواند با توسل به زور، مردم و كارشناسان را مجبور به خريد و حمايت از توليدات داخل كند.
علمي**1836**2017