۳ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۱:۵۷
کد خبر: 82084227
۰ نفر
تظاهرات مردم يمن عليه دخالت آمريكا در كشورشان

تهران- ايرنا- شماري از استان هاي يمن روز يكشنبه شاهد تظاهرات و راهپيمايي مردم اين كشور در محكوميت اشغال، تجاوز، محاصره و دخالت آمريكا در جنوب يمن بود.

به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه خبري المسيره، مردم شهر «الحالي» در استان «الحديده» روز يكشنبه عليه دخالت آمريكا در جنوب اين كشور تظاهرات كردند.
تظاهرات ديگري نيز در شهر المنيره در شمال استان الحديده عليه دخالت آمريكا انجام شد و شركت كنندگان خواستار بسيج عمومي و جهاد عليه اشغالگران شدند.
مردم استان البيضاء نيز با انجام تظاهراتي در مركز اين استان، اشغال جنوب يمن را محكوم و بر وحدت ملي تأكيد كردند. آنها همچنين حمايت و پشتيباني خود را از ارتش و كميته هاي مردمي يمن در روياروي با دشمن اعلام كردند.
استان هاي جنوبي يمن ظرف مدت يك سال اخير تجاوز عربستان به اين كشور و از زمان تسلط نيروهاي طرفدار «عبد ربه منصور هادي» رئيس جمهوري مستعفي يمن و مزدورانش بر اين مناطق دچار هرج و مرج شده است.
عربستان با ائتلاف برخي كشورهاي عربي منطقه و با همراهي آمريكا از ششم فروردين پارسال (1394) حملات گسترده اي را به يمن آغاز كرده تا «عبد ربه منصور هادي» رئيس جمهوري مستعفي و فراري اين كشور را به حاكميت بازگرداند و از قدرت گرفتن انقلابي هاي يمني كه امنيت شهرهاي اين كشور را تأمين مي كنند، جلوگيري كند.
بر اثر اين حملات، تاكنون هزاران يمني از جمله صدها زن و كودك، شهيد يا زخمي و ده ها هزار نفر نيز آواره شده اند و به تأسيسات زيربنايي، خدماتي و درماني اين كشور آسيب هاي جدي وارد شده است.
اين در حالي است كه از چند هفته پيش در پي اعلام آتش بس، مذاكرات ميان طرف هاي يمني با نظارت سازمان ملل در كويت آغاز شد.
شبد**1480**1504