۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۰۹
کد خبر: 82081911
۰ نفر
ژن ضد آفتاب شناسایی شد

تهران - ایرنا - محققان موفق به شناسایی ژنی شدند كه در برابر اشعه ماورای بنفش مقاومت كرده و مانع از ابتلا به سرطان پوست می شود. محققان این ژن را، ژن ضد آفتاب یا محافظت كننده در برابر آفتاب نامیده اند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از هلث، عملكرد اصلی این ژن، سركوب تومورهای سرطان پوست است و از آسیب های ناشی از اشعه ماورای بنفش به پوست جلوگیری می كند. سرطان پوست كه امروزه به شایعترین نوع سرطان، به ویژه در آمریكا تبدیل شده است، نتیجه مستقیم نور آفتاب است و مرگبارترین نوع آن كه ملانوم نام دارد، سالانه جان بیش از 10 هزار نفر را در آمریكا می گیرد.
انواع دیگر سرطان پوست از جمله سرطان سلول سنگفرشی و سرطان سلول پایه ای نیز از سرطان های كشنده پوستی محسوب می شوند كه تعداد قربانیان آنان كمتر از ملانوم است.
ملانوم نتیجه مستقیم صدمه DNA بر اثر اشعه ماورای بنفش خورشید است. آسیب DNA سبب جهش ژنتیكی و بروز سرطان می شود. كشف ژن ضد آفتاب حدود دو دهه قبل در جریان بیماری گزرودرما پیگمنتوزوم كه نوعی حساسیت شدید نسبت به نور خورشید است كشف شد؛ ولی عملكردش تا مطالعه محققان كالیفرنیای جنوبی مشخص نبود. شناسایی عملكرد ژن ضد آفتاب، با بررسی 340 بیمار مبتلا به ملانوم شركت كننده در اطلس ژنوم سرطان، صورت گرفته است. اطلس ژنوم سرطان، یك تلاش مشترك ملی برای ترسیم تغییرات ژنتیكی در انواع اصلی سرطان است.
محققان بر این باورند كه شناسایی این ژن، گام موثری در جهات تولید داروهای جدید سرطان پوست است.
جلوگیری از برخورد اشعه خورشید با پوست در روزهای گرم و آفتابی، استفاده از كرم ضد آفتاب با حداقل اس پی اف 15، اجتناب از روش های مختلف برنزه شدن، بررسی دوره ای پوست، استفاده از كلاه، دستكش و عینك و استفاده از لباس های آستین بلند در تابستان از مهمترین روش های محافظت از پوست در برابر اشعه مضر آفتاب است.
علمی (6) ** 9259**1429