همكاري هاي فرهنگي و هنري ايران و تركمنستان گسترش مي يابد

تهران- ايرنا- وزير فرهنگ تركمنستان در ديدار با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با تاكيد بر همكاريهاي فرهنگي و هنري، درخشش سينماي ايران در جهان را ستود.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگي ايرنا از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آناگلدي قاراجايف در ديدار با ابوذر ابراهيمي تركمان كه در محل اين سازمان انجام شد، گفت: دولت تركمنستان، از موفقيت‌هاي سينماي ايران در عرصه بين‌المللي و درخشش در جشنواره‌هاي بزرگ جهاني از جمله اسكار، خوشحال است و همراه با مردم اين كشور به اين موفقيت‌ها مي‌بالد.

* هفته فرهنگي تركمنستان در ايران
وزير فرهنگ تركمنستان، برگزاري روزهاي فرهنگي تركمنستان در تهران را آغازگر فعاليت‌ها و مبادلات فرهنگي آينده دو كشور عنوان كرد.
وي همچنين با اشاره به سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در بهمن‌ماه سال گذشته به تركمنستان براي شركت در هفته فرهنگي ايران، گفت: اطلاع دارم كه مطالب بسيار خوبي از اين سفر، شخصيت‌ها و ميراث فرهنگي و باستاني تركمنستان به رشته تحرير درآورده و در نشريات مختلف منتشر كرده‌ايد كه همين موضوع، سبب خرسندي ما در وزارت فرهنگ تركمنستان شده است.

* قدرداني از سازمان فرهنگ و ارتباطات
وزير فرهنگ تركمنستان همچنين با بيان اينكه روابط وزرات فرهنگ تركمنستان با رايزني فرهنگي ايران در اين كشور در سطح بسيار خوبي قرار دارد، ادامه داد: از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي برگزاري هر چه باشكوه‌تر روزهاي فرهنگي تركمنستان در تهران قدرداني مي‌كنيم.
وي خطاب به ابراهيمي‌تركمان، افزود: فعاليت‌هاي شما در معرفي آثار باستاني و ميراث فرهنگي تركمنستان به وسيله انتشار يادداشت‌هاي خود از مشاهداتتان در سراسر تركمنستان، از نظر ما بسيار ارزشمند است.
وي در پايان سخنان خود در تأكيدي دوباره از همكاري و تلاش‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي برگزاري روزهاي فرهنگي تركمنستان در تهران، قدرداني كرد.

* معرفي فرهنگ تركمنستان در ايران
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي هم در اين ديداربا ابراز خرسندي از برگزاري روزهاي فرهنگي تركمنستان در تهران، فرهنگ و هنر تركمنستان براي مردم ايران را بسيار ارزشمند دانست و از تلاش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي معرفي فرهنگ اين كشور، خبر داد.

* روابط خوب تهران- عشق آباد
ابوذر ابراهيمي تركمان در ادامه با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران و تركمنستان، روابط خوبي در زمينه‌هاي گوناگون دارند، گفت: قدردان رؤساي جمهور هر دو كشور هستيم كه زمينه اين روابط را فراهم كرده‌اند.

* ارائه تصوير مثبت از تركمنستان درجامعه
عضو شورايعالي انقلاب فرهنگي همچنين با اظهار اينكه ايران در ميان كشورهاي همسايه خود بعد از عراق، بيشترين مرز مشترك را با تركمنستان دارد، افزود: روابط دو كشور بر پايه دوستي و احترام متقابل است.
در ايران هم هميشه تلاش شده است تا تصوير بسيار روشن و مثبتي از تركمنستان در جامعه منعكس شود.
وي در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: ايران و تركمنستان، شخصيت‌هاي مشترك بسياري همچون حاج يوسف همداني، ابوالفضل سرخسي، زمخشري، نجم‌الدين كبري و ... را دارند.

* تقويت روابط به وسيله فعالان فرهنگي دو كشور
ابراهيمي‌تركمان با اشاره به فعاليت‌هاي برخي فعالان فرهنگي تركمن ايران براي معرفي تركمنستان با استفاده از انتشار كتاب و نشريات تخصصي، گفت: فعالان فرهنگي تركمن در ايران، به دنبال تقويت روابط دو كشور هستند.
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي همچنين خطاب به وزير فرهنگ تركمنستان، گفت: اميدوارم كه تلاش‌هاي شما معطوف به حضور فرهنگي ايران و تركمنستان در كشورهاي يكديگر باشد.
هفته فرهنگي تركمنستان در تهران از تاريخ 28 تا 31 ارديبهشت در فرهنگستان هنر، واقع در خيابان وليعصر (عج) و با شركت بيش از 50 هنرمند، شاعر و فرهيخته تركمنستان، برگزار مي‌شود.
فراهنگ**1355**1569