۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۰۴
کد خبر: 82079407
۰ نفر
علمك های گاز مانع ثبت جهانی ابیانه

كاشان- ایرنا- مدیر پایگاه پژوهشی روستای تاریخی ابیانه نطنز گفت: جانمایی نادرست علمك های گاز مانعی در ثبت جهانی این روستا است.

سید احمد نجیبی روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهاركرد: ثبت جهانی روستای ابیانه مستلزم رعایت اصولی نصب علمك و كنتور گاز منازل است كه متاسفانه این الگو رعایت نشده است.
وی تصریح كرد: در نشست با مدیرعامل شركت گاز استان اصفهان قرار شد در راستای ثبت جهانی میراث فرهنگی روستای تاریخی ابیانه اقدام های اساسی در جهت نصب علمك و كنتور گاز در منازل روستا صورت گیرد.
نجیبی گفت: پس از ارتقای پایگاه حفاظتی ابیانه از سطح استانی به سطح ملی در سال گذشته، فعالیت این پایگاه در راستای فراهم كردن مقدمات ثبت جهانی این روستای تاریخی در ماه های اخیر آغاز شد و هم اكنون با جدیت در حال تهیه پرونده ثبت جهانی این روستای تاریخی هستیم.
وی افزود: هم اكنون با جانمایی نادرست علمك ها در روستا مانع بزرگی در ثبت جهانی میراث فرهنگی ابیانه صورت گرفته است كه این نگرانی به مسئولان امر گزارش شده است.
مدیر پایگاه پژوهشی ابیانه به ویژگی های تاریخی روستای ابیانه اشاره و ابراز امیدواری كرد: با برنامه ریزی و حل مشكل یاد شده بزودی شاهد ثبت جهانی این روستای ارزشمند باشیم.
یوسف حسنی فرماندار نطنز نیز با اشاره به وضعیت روستای تاریخی ابیانه گفت: این روستا مشكلاتی دارد كه حل آنها مستلزم همكاری همه نهادهای خدمتگذار و نهادهای مردمی است و در زمینه حل مشكل علمك های گاز روستا نیز فرمانداری آمادگی همكاری در جهت حل موضوع ثبت جهانی میراث فرهنگی ابیانه را دارد.
ابیانه از توابع بخش مركزی نطنز در استان اصفهان و در فاصله 40 كیلومتری شمال غربی این شهرستان در دامنه كوه كركس واقع شده است، این روستا در مردادماه 1354 با شماره ثبت 1089 به عنوان اثر ملی به ثبت رسید.
مسجد جامع ابیانه با 960 سال قدمت دارای منبر و محرابی چوبی با خط نوشته های كوفی، معماری بی نظیر، آب و طبیعت در بقعه امامزادگان یحیی و عیسی (ع)، مسجد حاجتگاه از دوره صفویه، آسیاب های بادی منتسب به دوران قبل از صفویه و قلعه پالاهومونه در بیرون از روستا با چشم انداز فضای معماری پلكانی ابیانه از كنار این قلعه از جمله آثار و ابنیه ارزشمند تاریخی این روستاست.
چهارطاقی آتشكده هارپاك، آب انبار ناره، مسجد پرزله متعلق به عصر ایلخانی، ساباط ها، حدود 150 در چوبی ار جنس درخت گردو و چنار با قدمت 600 تا 800 ساله و خانه های چهار صفه از دیگر شاخص های تاریخی روستای ابیانه است.
7430/3009/6021