خط تولید سایپا الجزایر پایان امسال به بهره برداری می رسد/خردادماه امضای قرارداد سایپا و سیتروئن

تهران- ایرنا- مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، زمان آغاز بهره برداری خط تولید سایپا در كشور الجزایر را پایان امسال اعلام كرد و گفت: قرارداد سایپا و سیتروئن خردادماه امسال امضا می شود.

مهدی جمالی امروز (چهارشنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: پروژه الجزایر در راستای توسعه صادرات و برای برخورداری از حمایت های ناشی از تولید در آن كشور از سال گذشته آغاز شده است.
وی با بیان اینكه الجزایر دومین بازار بزرگ خودروی قاره آفریقا بعد از آفریقای جنوبی است، گفت: میزان سرمایه گذاری در این پروژه در مرحله نخست 16 میلیون دلار است كه علاوه بر آن، به 33میلیون دلار سرمایه در گردش 33 نیاز است؛ در كل حجم سرمایه گذاری حدود 50 میلیون دلار برآورد می شود.
جمالی ادامه داد: در مراحل بعدی و با توسعه پروژه و دستیابی به ظرفیت تولید 20 هزار دستگاه بصورت سالیانه، این مبلغ به 300 میلیون دلار افزایش خواهد یافت.
وی سهم شركت سایپا در این همكاری را 25 درصد و سهم طرف الجزایری را 75 درصد ذكر كرد.
مدیر عامل سایپا افزود: محصولات مورد توافق برای تولید در الجزایر شامل پنج مدل خودرو سواری (تیبا، تیبا 2، ساینا، سایپا 111 و سایپا 131) و سه مدل وانت (پادرا، سایپا 151 و ریچ) و یك مدل خودروی تجاری است.
جمالی گفت: این پروژه در چهار فاز اجرا می شود؛ ابتدا با مونتاژ ساده در سطح اس.كی دی(SKD2 - قطعات نیمه كامل Semi Knocked Down) آغاز خواهد شد كه تاكنون 100 دستگاه به همین منظور ارسال شده است و در فاز بعدی در سطح SKD خواهد بود؛ بدنه رنگ شده ارسال می شود و سایر قطعات در خط الجزایر تولید می شود.
وی ادامه داد: در فاز سوم برخی از قطعات، داخلی سازی خواهند شد و در فاز چهارم مونتاز در سطح سی.كی.دی (CKD - قطعات كاملا منفصل Complete Knocked Down) انجام می شود؛ بدنه در الجزایر مونتاژ و رنگ می شود و مونتاژ خودرو نیز در آن كشور صورت می گیرد.
جمالی گفت: قراردادهای ساخت داخل قطعات در الجزایر توسط شركت هی قطعه ساز گروه سایپا و همچنین خارج از گروه سایپا لحاظ شده است.
وی اضافه كرد: به واسطه راه اندازی خطوط تولید، در كنار صادرات قطعات منفصه، صادرات خدمات فنی و مهندسی به عنوان مقوله متفاوت در صادرات شكل می گیرد كه زمینه جدیدی از فعالیت های صادراتی را با ارزش افزوده فوق العاده بالا مهیا می كند.
جمالی گفت: شركت سایپا با هدف افزایش میزان صادرات و به منظور برخورداری از منافع پیمان های منطقه ای و تعرفه های ترجیحی بین كشورها، اقدام به تاسیس خطوط تولید در كشورهای سوریه، ونزوئلا، عراق و سودان كرده است؛ صادرات قطعات منفصله كه پس از راه اندازی خطوط تولید صورت می گیرد از ثبات و استمرار بیشتری نسبت به صادرات خودروی كامل برخوردار است.
جمالی ادامه داد: مناطق دارای اولولیت برای صادرات محصولات شركت سایپا به ترتیب خاورمیانه، آفریقا، كشورهای سی.آی.اس (CIS- كشورهای همسود) و آمریكای لاتین است.
وی گفت: طبق برنامه پیش بینی شده برای صادرات سایپا در سال 95، تعداد 34 هزار دستگاه از تولیدات صادر می شود كه این امر با ورود محصول جدید ساینا به سبد محصولات صادراتی و ارتقای محصولات كنونی برای تطابق با استانداردهای بین المللی و گشایش بازارهای جدید صادراتی محقق می شود.
به گزارش ایرنا، در دومین نشست كمیته مشترك ارزیابی همكاری های صنعتی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری دموكراتیك مردمی الجزایر كه شب گذشته (سه شنبه شب) با حضور وزیران صنعت ایران و الجزایر برگزار شد، دو كشور 19 یادداشت تفاهم امضا كردند كه 15 مورد مربوط به همكاری های خودرویی دو كشور بود.

** قرارداد همكاری سایپا و سیتروئن خردادماه امضا می شود
جمالی همچنین در مورد همكاری با شركت خودروسازی سیتروئن گفت: قرارداد همكاری با سیتروئن خردادماه امسال امضا می شود؛ همچنین سایت كاشان بعنوان محل اجرای همكاری دو شركت نهایی شده است.
وی ادامه داد: همكاری های بین المللی سایپا در مراحل خوبی قرار دارد و این شركت با آرامش مذاكرات خود را ادامه می دهد.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: براساس سیاست های دولت، به طور حتم باید طرف خارجی نیز سرمایه گذاری و صادرات داشته باشد.
«محسن صالحی نیا» معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت چندی پیش در گفت و گو با ایرنا اعلام كرد: براساس آخرین مذاكراتبا سیتروئن، حجم سرمایه گذاری مشترك در مرحله نخست 200 میلیون دلار برآورد شده است.
منصور معظمی رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) پیش از این از نهایی شدن همكاری سیتروئن و سایپا خبر داده و گفته بود: حدود 18 تا 24 ماه آینده تولید مشترك سیتروئن و سایپا وارد بازار ایران می شود.
به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، مقرر شده است همكاری شركت سیتروئن و سایپا به صورت مشاركتی برابر (50-50) باشد و جدیدترین مدل های شركت سیتروئن در این مجموعه تولید خواهد شد.
وی افزود: سرمایه گذاری در سایت كاشان شركت سایپا، بعنوان آورده سایپا انجام خواهد شد.
با این حال، فریبرز شهباز مدیرعامل شركت سایپا كاشان در این ارتباط گفت: تا زمانی كه مدیریت سایپا همكاری با شركای خارجی را اعلام نكند، از نظر ما این مذاكرات نهایی شده قلمداد نمی شود.
وی اضافه كرد: اگر همكاری گروه خودروسازی سایپا و شركت خودروسازی فرانسوی سیتروئن نهایی شود، خط تولید پنج محصول این شركت از جمله محصول الیزه (ELIZE) در سایت سایپا كاشان راه اندازی خواهد شد.
اقتصام**9189** 2023