۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۱۱:۱۵
کد خبر: 82077838
۰ نفر
خراسان رضوي رتبه دوم كشور در عرصه موزه داري

مشهد- ايرنا- معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي گفت: اين استان به لحاظ كيفي و كمي در حوزه فعاليت موزه ها پس از تهران رتبه دوم كشور را دارد.

محمد ركني روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا همزمان با روز جهاني موزه و ميراث فرهنگي افزود: خراسان رضوي با فعاليت 54 موزه خصوصي و دولتي جايگاه خوبي را در عرصه موزه داراي در سطح كشور از آن خود كرده است.
وي ادامه داد: از اين تعداد در مجموع 20 موزه در خراسان رضوي زير پوشش و تحت نظر اداره كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري قرار دارد.
معاون اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي گفت: 14 موزه مردمشناسي و پنج موزه آرامگاه فردوسي، آرامگاه نادري، موزه بزرگ خراسان، موزه باستانشناسي گناباد و موزه نجوم نيشابور نيز موزه هاي تخصصي هستند.
وي افزود: سايت موزه بنديان درگز ديگر موزه فعال در خراسان رضوي است كه به صورت سايت موزه ميزبان علاقه مندان مي باشد.
ركني ادامه داد: 34 موزه ديگر نيز موزه هاي مجموعه داران خصوصي و موزه هاي ايجاد شده توسط دستگاههاي دولتي و مجموعه هايي مانند آستان قدس رضوي، اداره كل اوقاف و امور خيريه، بنياد شهيد و امور ايثارگران، آموزش و پرورش و ديگر ارگانها است.
وي گفت: به لحاظ كيفيت و نمايش آثار و اشياء تاريخي نيز موزه هاي خراسان رضوي جزو سه رتبه برتر كشور محسوب مي شوند.
معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي افزود: از جمله اتفاقات خوب و مثبت در اين استان تلاش مجموعه هاي دولتي در ايجاد و راه اندازي موزه هاي تخصصي در حوزه كاري و فعاليت خودشان است كه در اين زمينه نيز خراسان رضوي فعاليت خوبي از خود نشان داده است.
وي ادامه داد: موزه ها به دليل نمايش گذاشتن بخشي از تاريخ و فرهنگ كشور و منطقه مي توانند هويت بخش و معرف گذشتگان به نسل جوان باشند.
29 ارديبهشت ماه روز جهاني موزه و ميراث فرهنگي و آغاز هفته ملي ميراث فرهنگي نامگذاري شده است.
7496/1858