۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۲۰
کد خبر: 82076718
T T
۰ نفر
استاندار واسط عراق: همدلی رسانه ها ابزاری برای دفع خطر تروریسم است

ایلام - ایرنا - استاندار واسط عراق گفت: استفاده از ظرفیت رسانه های اسلامی می تواند ابزاری تعیین كننده در افشای خطر تروریسم باشد.

به گزارش ایرنا، مالك خلف وادی روز دوشنبه در آیین آغاز نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان های مرزی ایران و عراق اظهاركرد: در روزگاری كه قدرت های غربی علیه ملت های مسلمان برخاسته اند، رسانه ها باید همدلی لازم را داشته باشند.
وی افزود: همدلی رسانه ها بدون شك كشورهای مسلمان را از خطر گروه های تروریستی همچون داعش مصون نگه می دارد.
استاندار واسط عراق به نقش رسانه های جمعی در دوره معاصر اشاره كرد و یادآور شد: زمانی كه رسانه های گروهی در مسیر صحیح خود قدم بر دارند و كلمه حق را بر زبان جاری كنند، بطور قطع رسالت خود را به درستی انجام می دهند.
خلف وادی، نقش رسانه های جمعی را در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین رشد و توسعه كشورها مهم دانست و گفت: برگزاری این گونه جشنواره ها فرصتی مبارك برای هم افزایی و با هم بودن 2 كشور دوست و همسایه است تا فرهنگ و مشتركات آنها به هم نزدیك تر شود.

* استاندار حلبچه: جمهوری اسلامی همیشه حامی و همراه مردم حلبچه بوده است
استاندار حلبچه عراق نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه چه در دوران رژیم منفور بعث عراق و چه اكنون همراه و حامی مردم مظلوم حلبچه بوده و از ما حمایت كرده است.
عبدالله محمد در این آیین با اشاره به قرابت های قومی، مذهبی و فرهنگی میان مردمان این دیار با استان های غربی كشورمان افزود مردم استان محروم حلبچه همیشه تحت حمایت ایران اسلامی بوده و استان های كردستان و كرمانشاه مامن ما در دوران سخت رژیم صدام بودند.
وی اظهاركرد: رسانه ها و اهالی قلم می توانند برای افزایش ارتباط های فرهنگی، دینی و قومی مردم این مناطق همكاری كنند.
استاندار حلبچه یادآور شد: هم افزایی و همكاری رسانه ای می تواند پل ارتباطی مهمی برای نزدیك شدن مردمان استان های مرزی 2 كشور باشد.
نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان های مرزی ایران و عراق روز دوشنبه همزمان با روز جهانی ارتباطات با حضور استاندار ایلام و استانداران واسط و حلبچه عراق، مسئولان محلی و جمعی از فعالان رسانه ای 2 كشور در دانشگاه ایلام آغاز به كار كرد.
این جشنواره در مجموع 150 نفر مهمان دارد كه از این تعداد 85 نفر شامل استانداران استان های مرزی عراق، مسئولان حوزه فرهنگ و خبرنگاران و روزنامه نگاران این كشور هستند.
این جشنواره برای نخستین بار 27 تا 29 اردیبهشت در شهر ایلام برگزار می شود و در مجموع یك هزار و 278 اثر شامل یك هزار و 20 اثر در بخش آزاد و 173 اثر در بخش ویژه به دبیرخانه این جشنواره از سوی اهالی رسانه های استان های مرزی ارسال شده است.
بررسی مسائل محیط زیست و مسائل اجتماعی و فرهنگی، برپایی نمایشگاه مطبوعاتی از آثار استان های شركت كننده و برپایی غرفه استان قدس رضوی به منظور نمایش آثار تاریخی و نفیس از برنامه های جنبی جشنواره است.
در این جشنواره از 44 فعال رسانه ای 2 كشور ایران و عراق تجلیل خواهد شد كه از این تعداد 39 نفر خبرنگار ایرانی و پنج نفر نیز از فعالان رسانه ای كشور همسایه عراق هستند.
هم افزایی ظرفیت ها و توانمندی های رسانه ای استان های منطقه، فراهم آوردن زمینه رقابت سالم در راستای ارتقا سطح كیفی و محتوایی رسانه های منطقه، گسترش مبادلات فرهنگی و رسانه ای بین استان های مرزی دو كشور ایران و عراق، توسعه و امنیت پایدار فرهنگی و اجتماعی در منطقه، تقویت فضای همدلی و همگرایی بیشتر بین استان های جدار مرزی دو كشور همسایه و تقویت دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در راستای هم افزایی سازنده با كشورهای همسایه از اهداف برگزاری این جشنواره است.
زمینه های این جشنواره شامل مقاله، سرمقاله و یادداشت، خبر، گزارش، گفت و گو و مصاحبه، تیتر، طنز، صفحه آرایی، عكس، طرح و كاریكاتور است.
بخش های جشنواره شامل آزاد با موضوع های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، ویژه شامل مرز مشترك، چالش ها، تهدیدها و فرصت های پیش رو، راه ها و موانع توسعه و امنیت پایدار استان های منطقه، راه های تقویت همگرایی استان های منطقه و گسترش بیش از پیش مبادلات بر پایه اشتراك های فرهنگی، تاریخی و دینی، راه ها و موانع توسعه اقتصادی منطقه، تروریسم در منطقه، خشونت و افراط گرایی در منطقه و محیط زیست و بحران های پیش رو است.
8066/7171/9002