بررسی زمینه های همكاری دانشگاه صنعتی درسدن آلمان و استان فارس

شیراز- ایرنا - پروفسور هانز مولر اشتاینهاگن رئیس دانشگاه صنعتی درسدن آلمان در دیدار با سید محمد علی افشانی استاندار فارس در شیراز، زمینه همكاری های این دانشگاه با استان فارس را بررسی كرد.

به گزارش ایرنا، رئیس دانشگاه صنعتی درسدن آلمان در این دیدار كه شامگاه یكشنبه برگزار شد با ابلاغ پیام استاندار زاكسن به استاندار فارس، ایجاد سازوكاری برای گسترش روابط میان این ایالت با استان فارس را خواستار شد.
پروفسور هانزمولر اشتاینهاگن با بیان این كه شهر درسدن در ایالت زاكسن آلمان واقع شده و با چهار میلیون جمعیت به فرهنگی بودن و داشتن مهندسان خیلی خوب مشهور است، اظهار داشت: این ایالت در زمینه های میكروالكترونیك، ماشین سازی، ماشین های صنعتی، حمل و نقل و تجارت های صنعتی ظرفیت های بالایی دارد.
وی با بیان این كه ایالت زاكسن آلمان در زمینه صنعت خودرو سازی سابقه طولانی دارد، ادامه داد: در سال های اخیر سرمایه گذاری های زیادی در زمینه بیوتكنولوژی در این ایالت صورت گرفته است.
رئیس دانشگاه صنعتی درسدن آلمان ادامه داد: زمینه های زیادی برای همكاری بین دانشگاه درسدن آلمان و دانشگاه های شیراز و علوم پزشكی شیراز و همچنین تبادلات اقتصادی بین دو استان فارس و زاكسن وجود دارد.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه همكاری آموزشی تحقیقاتی این دانشگاه آلمانی با دانشگاه شیراز، نسبت به امضای تفاهم نامه همكاری با دانشگاه علوم پزشكی شیراز نیز ابراز تمایل كرد.
استاندار فارس در این دیدار گفت: در سال 94 افزون بر 30 میلیون دلار صادرات در حوزه صنایع الكترونیك صورت گرفت كه بخش عمده ای از این صادرات به كشورهای اروپایی بوده است.
سیدمحمدعلی افشانی افزود: سال های پیش با مشاركت شركت آلمانی زیمنس، صنایع الكترونیكی در شیراز راه اندازی شده است و اكنون نیز زمینه بهره گیری از تكنولوژی های نو و جدید در این صنعت فراهم است.
استاندار فارس در ادامه با اشاره به قابلیت های استان فارس در زمینه تولید سالانه سه میلیون تن محصولات كشاورزی و یك میلیون تن محصولات پروتئینی و دامی و همچنین خشكبار، مركبات و مواد معدنی، گسترش ارتباطات این استان با ایالت زاكسن آلمان با محوریت ارتباطات دانشگاهی را خواستار شد.
افشانی با اشاره به سفر معاون وزیر كشاورزی و تغذیه جمهوری فدرال آلمان به شیراز در یك ماه گذشته گفت: استان فارس به ماشین آلات نوین و فناوری های جدید در حوزه كشاورزی به ویژه برای توسعه كشت محصولات گلخانه ای نیاز دارد.
استاندار فارس گفت: اگر ارتباطات منطقی، درست و با جدیت برقرار شود، ما آمادگی داریم در زمینه های مختلف ارتباطات دوجانبه را توسعه دهیم و قراردادهای مختلفی را امضا كنیم.
افشانی با بیان این كه فارس دارای 122 هزار كیلومتر مربع مساحت و حدود پنج میلیون نفر جمعیت است، اظهار داشت: این استان به لحاظ تاریخی دارای بناهای عظیمی است و در دو هزار و 500 سال قبل اینجا پایتخت ایران بوده است و از این جا بخش قابل ملاحظه ای از دنیا مدیریت می شده است.
وی با اشاره به این كه استان فارس در زمینه های مختلف دارای ظرفیت هایی است كه یكی از آن ها دانشگاه شیراز به شمار می رود،بیان كرد: این دانشگاه دارای استادان و مدیران ارزشمندی است كه از مدیران توانمند كشور به شمار می روند.
استاندار فارس با بیان این كه دانشگاه شیراز به دلیل قدمت زیاد و ارتباطاتی كه با معتبرترین دانشگاه های دنیا داشته است كانون علمی در زمینه های مختلف به ویژه حوزه های مهندسی به شمار می رود.
افشانی ادامه داد: همچنین دانشگاه علوم پزشكی شیراز یكی از دانشگاه معتبر كشور در حوزه پزشكی است و در زمینه پیوند كبد، كاشت حلزون و پیوند قرنیه یكی از معتبرترین مراكز در سطح كشور و خاورمیانه محسوب می شود.
وی با بیان این كه آرامگاه حافظ و سعدی به عنوان دو شاعر برجسته ایرانی و چهره های جهانی در شیراز قرار دارد، گفت: گوته شاعر آلمانی شیفته حافظ بود و اشعار وی را ترجمه كرد؛ به همین دلیل حافظ در آلمان تقریبا چهره شناخته شده ای است.
استاندار فارس بیان كرد: دانشگاهیان و مجامع دانشگاهی باید تلاش كنند صلح و دوستی در جهان پایدار شود.
رئیس دانشگاه درسدن آلمان به دعوت دانشگاه شیراز و با هدف امضای تفاهم نامه همكاری با این دانشگاه به استان فارس سفر كرده است. این تفاهم نامه شنبه به امضای طرفین رسید.
به گفته مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه شیراز، تبادل استاد و دانشجو و گسترش اجرای طرح های علمی و پژوهشی مشترك بین دو دانشگاه از مفاد این تفاهم نامه است.
زهره عظیمی فر با بیان اینكه این تفاهم نامه، افزایش سطح علمی دانشگاه را در پی دارد و امكان بهره گیری از دانش پژوهشگران را فراهم می سازد، اظهار كرد: بر اساس این تفاهم نامه، گروه های دانشجویی از دانشگاه درسدن آلمان می توانند به دانشگاه شیراز اعزام و با فرهنگ ایران آشنا شوند و زبان فارسی را فرا گیرند.
وی ادامه داد: به موجب این تفاهم نامه دانشجویان آلمانی می توانند با سفر به ایران از امكانات آموزشی دانشگاه شیراز بهره مند شوند و در دوره های كوتاه مدت دانش افزایی زبان فارسی شركت كنند.
مولر و هیات همراه در سفر به استان فارس همچنین از نیروگاه خورشیدی شیراز كه به دست توانمند اعضای هیات علمی دانشگاه شیراز ساخته شده است بازدید كردند.
رئیس دانشگاه صنعتی درسدن آلمان همچنین در جمع اعضای هیات علمی قطب مكانیك دانشگاه شیراز سخنانی با موضوع ' نیروگاه های بزرگ حرارتی خورشیدی همراه با مخازن نگهداری گرمایی برای تولید برق قابل انتقال' ایراد كرد.
مولر همچنین در این سفر از برج پژوهشی محمد رسول الله (ص) متعلق به دانشگاه علوم پزشكی شیراز بازدید كرد.
2027 /1876