اعتصاب غذای شخصیت شیعه پاكستان در اعتراض به كشته شدن شیعیان

اسلام آباد - ایرنا - علامه 'راجا ناصر عباس جعفری' دبیركل حزب سیاسی-مذهبی 'مجلس وحدت مسلمین' پاكستان وابسته به شیعیان این كشور در اعتراض به كشته شدن تعدادی از شیعیان پاكستان در شهرهای كراچی و پاراچنار، از سه روز پیش دست به اعتصاب غذا زده است.

حزب مجلس وحدت مسلمین پاكستان روز جمعه گذشته نیز در اعتراض به قتل یك فعال شیعه حقوق بشر در شهر كراچی، ترور سه شیعه از جمله یك حقوق دادن در شهر 'دیره اسماعیل خان' و درگیری نیروهای امنیتی با شیعیان معترض در شهر 'پاراچنار' كه منجر به كشته شدن چهار نفر از معترضان شد، در شهر اسلام آباد دست به تظاهرات زده و خواستار واكنش سریع دولت نسبت به این اقدامات شد.
پس از اعتراض های روز جمعه، مسئولان این حزب شیعیان پاكستان اقدام به تحصن در مقابل باشگاه ملی خبرنگاران در اسلام آباد كردند و علامه راجا ناصر عباس جعفری رهبر این حزب هم دست به اعتصاب غذا زد كه این اعتصاب تا به امروز (دوشنبه) ادامه دارد.
منابع نزدیك به شخصیت شیعه به خبرنگار ایرنا گفتند كه حال جسمی علامه جعفری به دلیل اعتصاب غذا مساعد نیست و پزشك معالج وی نیز این امر را تایید كرد.
علامه جعفری امروز (دوشنبه) در گفت وگو با خبرنگاران در محل تحصن اعلام كرد كه تا زمان واكنش دولت جدی دولت به حوادث اخیر تروریستی و كشتار شیعیان و پذیرفته شدن خواسته ھای شیعیان برای شناسایی و مجازات عوامل اقدامات تروریستی اخیر، دست از اعتصاب غذا برنمی دارد.
همزمان با تحصن شیعیان در پایتخت، دیگر شهرهای مهم پاكستان از جمله لاهور، كراچی، مولتان، پیشاور و برخی از شهرستان های ایالت پنجاب نیز شاهد تجمع گروه های سیاسی،مذهبی و اجتماعی با حضور جامعه شیعیان است. در این بین احزاب سیاسی و مذهبی اهل تسنن پاكستان به ویژه شورای اتحاد سنی و حزب جمعیت علمای پاكستان برای همبستگی به شیعیان این كشور به محل تجمع آنان رفته و ترور اخیر شیعیان پاكستانی و همچنین عملكرد بی نتیجه دولت برای شناسایی و بازداشت عوامل این اقدامات را به شدت محكوم كردند.
درگیری روز چهارشنبه گذشته میان شیعیان معترض در شهر پاراچنار پاكستان و نیروهای امنیتی این منطقه به كشته شدن چهار نفر از افراد معترض انجامید.
شیعیان پاكستان كه بیشتر از سوی گروه های تروریستی مورد حملات هدفمند قرار می گیرند، این بار در جریان تیراندازی نیروهای امنیتی این كشور كشته شدند.
یكی از شاهدان عینی كه خواست نامش ذكر نشود، روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این درگیری كه به خاطر ممانعت نیروهای امنیتی از ورود علمای دینی شیعه به این منطقه برای شركت در اعیاد شعبانیه رخ داد، به خشونت كشیده شد و دست كم چهار نفر از افراد معترض به دست نیروهای امنیتی كشته شدند.
این شاهد عینی گفت كه در جریان تیراندازی نیروهای پاكستان به شیعیان معترض، حدود 10 نفر نیز مجروح شدند.
وی افزود دهها نفر از افراد معترض نیز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.
شهر پاراچنار از جمله مناطق شیعه نشین پاكستان و مركز منطقه ای به نام 'خرم ایجنسی' از جمله مناطق مرزی شمال غرب پاكستان است.
این گزارش حاكی است دو نفر از علمای دینی شیعه به نام 'علامه اعجاز بهشتی' و 'پیر مصدق كاظمی' قصد ورود به شهر پاراچنار برای شركت در مراسم اعیاد شعبانیه (همزمان با روز ولادت امام حسین ع) داشتند كه نیروهای امنیتی پاكستان با مسدود كردن جاده، مانع از حضور آنان در مراسم مذكور شدند.
این اقدام موجب خشم مردم منطقه و اقدام های اعتراضی از سوی آنان علیه مسئولان دولتی این منطقه شد كه در نهایت به درگیری و خشونت و شلیك نیروهای امنیتی به سوی افراد معترض انجامید.
پاكستان به ویژه در زمان برگزاری مراسم های مذهبی از جمله اعیاد و عزاداری ها، محدودیت های زیادی را برای شیعیان این كشور ایجاد می كند.
در ماه محرم نیز ایالت پنجاب ورود علمای دینی از دیگر مناطق كشور به این ایالت را ممنوع اعلام كرده بود.
شیعیان پاكستان در گذشته ، در موارد متعدد از جمله در مراسم های عزاداری در ماه محرم مورد حملات تروریستی مرگبار از سوی گروه های تروریستی مختلف این كشور قرار گرفته اند و از دولت پاكستان و دستگاه های امنیتی انتظار دارند تا امنیت جانی را به عنوان ابتدایی ترین حقوق شهروندی، برای آنان فراهم كنند.
آساق*274**1723

سرخط اخبار جهان