۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۲۲:۵۵
کد خبر: 82075962
۰ نفر
152معترض به واگذاری جزایرمصری به عربستان به زندان محكوم شدند

تهران-ایرنا- منابع قضایی در مصر 152مصری را به اتهام شركت در اعتراضات به واگذاری دو جزیره صنافیر و تیران به عربستان به دو تا سه سال زندان محكوم كرد.

پایگاه خبری الجزیره با انتشار این خبر افزود: صبح روز گذشته دادگاهی درمصر 51 نفر را به خاطر شركت در تظاهرات بدون مجوز به دوسال زندان محكوم كرد.
درهمین حال منابع قضایی مصر گفتند : عصر دیروز نیز یك دادگاه دیگر در دو نوبت رسیدگی 79 نفر و 22 نفر دیگر را به همین اتهام به تحمل پنج سال زندان محكوم كرد.
این افراد در تظاهرات 25 آوریل (ششم اردیبهشت) كه به دعوت گروههای لیبرال و مخالفان واگذاری این دو جزیره در دریای سرخ به عربستان صورت گرفت، شركت داشتند .
تعدادی از وكلای مدافع می گویند ،بین افراد محكوم شده كه اغلب 20 تا 25 سال سن دارند، كسانی هم هستند كه بی دلیل در خیابان ها یا قهوه خانه ها دستگیر شده و هیچ مشاركتی در تظاهرات مذكور نداشته اند.
محمد عبدالعزیز مدیر سازمان حقوقی 'الحقانیه' به خبرگزاری فرانسه گفته است: ما از روز گذشته در شوك به سر می بریم،
مختار منیر از موسسه آزادی بیان و فكر گفت: همه این دادگاه ها و احكام براساس دستگیری های فله ای افراد صورت گرفته است.
پیشتر منابع قضایی مصر از شروع محاكمه نخستین گروه از فعالانی خبر داده بود كه در اعتراض به واگذاری دو جزیره صنافیر و تیران مصری به عربستان سعودی، علیه عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری این كشور دست به تظاهرات زده بودند.
شمار محاكمه شدگان 237 نفر بود و برای اولین بار از زمان اعتراضات ماه جاری پرونده آن ها در دستگاه قضایی به جریان افتاده بود.
هزاران نفر از مصری های خشمگین 25 آوریل (6 اردیبهشت) در اعتراض به تصمیم عبدالفتاح السیسی به واگذاری دو جزیره به عربستان سعودی دست به بزرگترین تظاهرات از زمان روی كار آمدن وی زدند.
متهمان پرونده تظاهرات قاهره، در چهار دادگاه قاهره و حومه جیزه به اتهام تظاهرات بدون مجوز محاكمه شده اند.
السیسی در پی یك توافق دولتی كه جزایر غیر مسكونی تیران و صنافر در دریای سرخ را جزو سرزمین عربستان دانسته، با انتقاد و اعتراض مردم و مقامات روبه رو شده است.
مقامات سعودی و مصری مدعی هستند، این جزایر متعلق به این پادشاهی بوده و به دلیل درخواست ریاض از قاهره در سال 1950 برای حفاظت از این جزایر، تحت كنترل مصر قرار گرفته است.
شبك ** 6002**1917