وزیران سابق زن فرانسوی فساد اخلاقی در فضای سیاست را محكوم كردند

تهران- ایرنا- گروهی از وزیران سابق زن در فرانسه اعلام كردند، بیش از این در برابر آزار جنسی و نگاه جنسیتی دولتمردان در فضای سیاسی سكوت نخواهند كرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، 17 تن از زنانی كه پیشتر در دولت های فرانسه منصب وزارت داشتند در بیانیه ای كه در هفته نامه «ژورنال دو دیمانش» منتشر شد، عنوان كردند كه از این پس «به شكلی نظام مند تمامی سخنان، اقدامات نابجا و رفتارهای نادرست جنسیتی» را محكوم می كنند.
پس از مطرح شدن اتهام آزار جنسی زنان علیه «دونی بوپن» نایب رئیس مجمع ملی (مجلس فرانسه)، 17 وزیر سابق در بیانیه ای عنوان كردند: مانند همه زنانی كه وارد فضایی كاملا مردانه می شوند، ما هم رنج كشیدیم و با نگاه جنسیتی مبارزه كردیم. این زنان نیستند كه باید خود را با فضای حاكم تطبیق دهند بلكه این رفتار برخی از مردان است كه باید تغییر كند.
در این بیانیه آمده است: دیگر كافی است، مصونیت پایان یافته است. ما دیگر سكوت نمی كنیم بلكه به شیوه ای نظام مند سخنان، اقدامات نابجا و رفتارهای نادرست جنسیتی را محكوم می كنیم. همه قربانیان آزار و اذیت جنسی را به شكستن سكوت و اقامه شكایت تشویق می كنیم. از احزاب و گروه های سیاسی خود می خواهیم این موارد را بررسی كنند و در صورت تایید آن با بیان واقعیت به قربانیان كمك كنند.
بیانیه افزوده است: ابزار قضایی امروزه هست، اما قوانین بطور كامل اجرا نمی شود. قانون كار از حقوق بگیران پشتیبانی می كند، اما این قانون رعایت نمی شود. زنان اندكی شكایت می كنند و شكایت اندكی هم به محكومیت منجر می شود.
این بیانیه و فراخوان آن به امضای «روسلین باشلو»، «سِسیل دوفلو»، «میشل دمسین»، « الیزابت گیگو»، «اورلی فیلپتی»، «شانتال ژوآنو»، «ناتالی كوسیوسكو موریزه»، «كریستین لاگارد»، «ماریلیز لبرانشو»، «كورین لوپژ»، «مونیك پولوتیه»، «فلور پلرن»، «والری پكرس»، «ایوت رودی»، «كاترین تروتمان»، «دومینیك ووآینه» و «رما یاد» رسیده است.
بوپن نماینده مجلس و عضو سابق حزب «اروپ اكولوژی – سبزها» در مجلس فرانسه هفته پیش و ساعاتی پس از آنكه توسط دیگر نمایندگان حزبش به آزار و اذیت جنسی متهم شد، از سمت خود استعفا كرد.
یكی از زنانی كه آشكارا در در مورد آزارهای بوپن سخن گفت، «ساندرین روسو» سخنگوی حزب «اروپ اكولوژی» سبزها بود كه اعلام كرد كه در سال 2011 میلادی مورد آزار بوپن قرار گرفته است.
«ایزابل آتار» نماینده منطقه «كالوادو» نیز گفت: بوپن از ژوئن 2012 تا اواخر سال 2013 میلادی كه از حزب خارج شد، مزاحمت های پیامكی برای او ایجاد كرده است.
وی اعلام كرد، بسیاری از زنان نماینده چنین پیام هایی را از جانب او دریافت كرده اند.
«اِلان دوبو» دیگر عضو حزب اروپ اكولوژی و سبزها نیز این مساله را تایید كرده است.
انتشار توییتی از بوپن كه خشونت علیه زنان را محكوم كرده، واكنش عده ای را كه ادعا كرده اند از طرف او مورد آزار جنسی قرار گرفته اند، برانگیخت. این زنان تصمیم گرفته اند برای مقابله با «خشونت علیه زنان»، سكوت خود را بشكنند.
اروپام ** 9053**1479