۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۱۲
کد خبر: 82075058
۰ نفر
هفته فرهنگی تركمنستان در تهران برگزار می شود

تهران - ایرنا- هفته فرهنگی تركمنستان از 28 تا 31 اردیبهشت ماه با اجرای برنامه های موسیقی، شعر، ادب و نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای تجسمی در تهران برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، محمد حسین هاشمی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی روز یكشنبه در یك نشست خبری اظهار كرد: مراسم رسمی هفته فرهنگی تركمنستان 28 اردیبهشت با حضور وزیر فرهنگ تركمنستان و هیات 50 نفره از هنرمندان این كشور و مقامات ایرانی در تالار وحدت گشایش می یابد.
وی افزود: برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای تجسمی در فرهنگستان هنر، فیلم سینمایی و مستند، نشست های ادبی و شیب شعر و موسیقی زنده در برج میلاد از مهمترین برنامه های هفته فرهنگی تركمنستان است.
هاشمی با بیان اینكه برگزاری چنین رویدادها و مناسبت های ملی و فرهنگی، منجر به توسعه روابط فرهنگی ایران و تركمنستان می شود، ادامه داد: تمامی برنامه ها برای بازدید عموم مردم آزاد و رایگان است.
معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تصریح كرد: برای توسعه روابط فرهنگی با كشورهای دیگر، تا پایان امسال هفته فرهنگی تاجیكستان، پاكستان، تونس و الجزایر در ایران برگزار می شود.
به گفته هاشمی، بر اساس موافقت نامه های فرهنگی امضا شده میان ایران و تركمنستان ، برنامه های فرهنگی و همكاری های علمی و دانشگاهی دو كشور توسعه می یابد.
وی افزود: در برگزاری هفته فرهنگی تركمنستان نوعی فرهنگ دیرینه تهران و عشق آباد به نمایش گذاشته می شود.
احمد قربان اف سفیر كشور تركمنستان نیز در این نشست گفت: برگزاری هفته فرهنگی گام های موثری در روابط فرهنگی دو كشور است و این گونه مراسم ها باعث توسعه روابط
تنگاتنگ می شود.
وی با بیان اینكه هفته فرهنگی تركمنستان همزمان با بزرگداشت مختوم قلی فراغی شاعر بزرگ تركمن در تهران برگزار می شود، افزود: 80 نفر از نخبگان فرهنگ و هنر تركمنستان ، هنرمندان و اصحاب رسانه ها برای اجرای برنامه ها به تهران سفر می كنند و مهمترین خواننده های تركمنی، موسیقی آیینی اجرا خواهند كرد.
فراهنگ**9022**1027