تعقیب انتشاردهندگان تصاویر مینو خالقی وظیفه‌ دادستان است

تهران - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت:‌ تعقیب انتشاردهندگان تصاویر مینو خالقی در فضای مجازی، در راستای وظیفه‌ دادستان در رسیدگی به جرائم، حفظ حرمت زن مسلمان و حریم خصوصی افراد بوده است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دادستانی تهران، این مطلب را عباس جعفری دولت آبادی در جلسه دادستان عمومی و انقلاب تهران با قضات ناحیه 4 دادسرای تهران (رسالت) عنوان كرد.
وی در این جلسه، به سیاست دادستانی تهران در سال جدید دایر بر برگزاری جلسات با قضات نواحی دادسرا اشاره كرد و درمورد وضعیت دادسرای رسالت افزود:‌ دادسرای ناحیه 4 تهران از نظر میزان پرونده های وارده و موجودی، از بزرگترین نواحی دادسرا محسوب می‌شود و اگر بگوییم به ‌اندازه‌ی یك استان بزرگ به پرونده ها رسیدگی می كند، شاید به گزافه نگفته باشیم؛ گرچه كه از امكانات كمی برخوردار است.

** وظیفه ‌قاضی رسیدگی به هر رفتار واجد وصف مجرمانه است
دادستان عمومی و انقلاب تهران، وظیفه ‌قاضی را رسیدگی به هر رفتار واجد وصف مجرمانه دانست و با مردود شناختن تأسی و اثرپذیری قضات از جریانات سیاسی و منافع حزبی، به حادثه اخیر دایر بر درج تصاویر مینو خالقی در فضای مجازی اشاره كرد و گفت: حادثه‌ای كه اخیراً در فضای مجازی رخ داد و انتشار تصاویر خانم مینو خالقی در این فضا، انعكاس زیادی در سایت‌ها و شبكه‌های مجازی داشت و نظرات مختلفی ارائه شد.
وی افزود: عده‌ای گلایه كرده و خرده گرفتند كه چرا انتشار دهنده تصاویر دستگیر شده است اما خود خانم خالقی از تعقیب مصون مانده است. در مقابل، عده‌‎ای دیگر با تأیید تعقیب متهم، بر اقدام شورای نگهبان در رد صلاحیت مینو خالقی صحه گذاشتند. عده‌ای دیگر نیز اقدام دادسرا در دستگیری متهم را مورد انتقاد قرار دادند و گفته‌اند چرا باید با فردی كه قصد داشت علیه كسی كه قرار بود یك پست مهم را تصدی كند افشاگری می‌كرد، اینگونه برخورد شده است.
جعفری دولت‌ آبادی با تقبیح اقدام انتشاردهندگان چنین تصاویری، بر وظیفه دادسرا بر تعقیب جرایم تأكید نمود و اظهار داشت: ما با قاطعیت اعلام می‌كنیم كه دادستانی برای خوشایند اشخاص، گروه‌ها و یا جناح‌های سیاسی كسی را دستگیر نمی‌كند، بلكه دادسرا به وظیفه ذاتی خود عمل می‌نماید.
وی خاطرنشان كرد: ریختن آبروی افراد بدون مجوز قانونی جرم است.

** انتشار تصاویر زن مسلمان بدون پوشش مناسب در فضای مجازی توجیه ندارد
دادستان عمومی و انقلاب تهران، انتشار تصاویر زن مسلمان بدون پوشش مناسب در فضای مجازی را فاقد توجیه خواند و گفت:‌ اقدام دادستانی تهران در مقابله با این رفتار مجرمانه، نه برای مقابله با دولت بوده و نه حمایت از فردی است كه تصاویرش در اختیار دیگران قرار گرفته است.

** انتشار تصاویر دیگران در فضای مجازی بدون اجازه قابل پیگرد است
وی به ضرورت حمایت از حریم خصوصی اشخاص اشاره كرد و انتشار تصاویر دیگران در فضای مجازی بدون اجازه آنها را از این جهت قابل پیگرد دانست و در خصوص ادعای بازنشر شدن این تصاویر از صفحه فردی ضد انقلاب، اعلام كرد: خانم مینو خالقی برای اخذ توضیح در این زمینه دعوت شده است.

** لزوم رسیدگی به پرونده‌های قدیمی
دادستان عمومی و انقلاب تهران در ادامه‌ این جلسه به وضعیت ناحیه‌ 4 دادسرای تهران و آمار موجودی قابل توجه آن پرداخت و با تأكید بر اینكه برنامه‌ریزی برای مختومه كردن پرونده‌های قدیمی و مسن و پیش‌بینی ظرف زمانی مناسب برای رسیدگی به پرونده‌ها ضروری است، گفت: در این راستا دستورالعملی از طرف دادستانی تهران در حال تدوین است كه بزودی ابلاغ خواهد شد.

** نظارت سرپرستان نواحی بر زندانیان تحت قرار
نكته دیگری كه جعفری دولت‌آبادی بر آن تأكید كرد، نظارت سرپرستان بر وضعیت متهمانی است كه با صدور قرار بازداشت موقت به زندان معرفی می‌شوند.
وی همچنین نظارت سرپرستان نواحی دادسرا را بر قرارهای وثیقه و كفالت صادره كه منتهی به بازداشت متهم شده است، ضروری خواند و در ضرورت این امر به ذكر مثالی اكتفا كرد و آن موضوع متهمی بود كه در سال 1390 از زندان تحویل ضابطین شده و پس از چند سال پرونده‌ وی در زندان مفتوح است.

** تشكیل واحد نظارت بر قرارهای بازداشت موقت در دادستانی تهران
دادستان عمومی و انقلاب تهران از تشكیل واحد نظارت بر قرارهای بازداشت موقت تحت نظارت مستقیم دادستان و انتصاب یك دادیار بر این واحد خبر داد و در فلسفه تشكیل چنین واحدی، به موضوع زندانیان بلاتكلیف اشاره كرد و گفت: اعلام روزانه‌ قرارهای بازداشت موقت صادره از نواحی به این واحد ضروریست و همچنین در بخشنامه دادستانی آمده كه این نظارت باید از سوی سرپرست دادسرا اعمال شود و موافقت با قرارهای بازداشت موقت رأساً از سوی سرپرست ناحیه صورت گیرد و از ارجاع امر به دادیاران اظهارنظر اجتناب شود.

** دستگاه قضا نظارت بر قضات را افزایش داده است
جعفری دولت آبادی به ضرورت نظارت مستمر بر عملكرد قضات دادسرای تهران اشاره كرد و گفت: دستگاه قضا نظارت بر قضات را افزایش داده و با قضات متخلف برخورد می‌كند، همكاران باید این موضوع را در نظر داشته باشند كه رفتار آنها در جامعه و محیط كار در بین افكار عمومی بازتاب دارد و از سوی نهادهای نظارتی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. از این رو قضات دادسرا باید در رفتار خود دقت كنند تا دچار مشكل نشوند.
دادستان عمومی و انقلاب تهران از سرپرستان دادسرا خواست گزارش‌های مرتبط با رفتار قضات را به دادسرای مركز ارجاع دهند و تاكید كرد: در دادسرای كاركنان دولت به دقت به این گزارش‌ها رسیدگی می‌شود و اجازه نخواهیم داد حقی از كسی تضییع شود.

** برنامه‌های دادستانی تهران در كاهش موجودی ناحیه‌ 4 دادسرا
جعفری دولت آبادی از تقسیم دادسرای رسالت به دو ناحیه 4 و 8 تا پایان سال جاری خبر داد و اظهار امیدواری كرد كه در صورت آماده شدن ساختمان این دادسرا، این مهم صورت پذیرد.
وی برنامه دیگر دادستانی تهران را در راستای كاهش پرونده‌های مطروحه در دادسرای رسالت، راه‌اندازی دادسرای راهور در شرق تهران اعلام كرد كه به جرائم ناشی از تخلفات رانندگی ارتكابی در شرق تهران رسیدگی كند.
جعفری دولت آبادی، از قضات دادسرای ناحیه 4 خواست تا زمان عملی شدن این دو وعده، نسبت به كاهش پرونده‌های موجود اقدام كنند.

** ابلاغ دستورالعمل شرح وظایف و حل اختلاف پرونده‌ها در نواحی دادسرای تهران
وی همچنین از ابلاغ دستورالعمل شرح وظایف و حل اختلاف پرونده‌ها در نواحی دادسرای تهران طی چند روز آینده خبر داد كه از نتایج مثبت آن، ساماندهی تقسیم پرونده‌ها در نواحی دادسرا و جلوگیری از سرگردانی مراجعان به لحاظ رفت و آمد پرونده‌ها در میان نواحی دادسرا است.

** ضرورت انطباق نواحی دادسرا با مناطق شهرداری
جعفری دولت آبادی مشكل دیگر دادسرای عمومی و انقلاب تهران را عدم انطباق نواحی دادسرا با نواحی و مناطق شهرداری، آموزش و پرورش، نیروی انتظامی، آب، برق و گاز و همچنین عدم انطباق نواحی این دستگاه‌های اجرایی و انتظامی اعلام كرد و از اینكه هیچ یك از دستگاه‌های مذكور حاضر نیستند برای رفع مشكل از تقسیم‌بندی خود عدول كنند، گلایه كرد و مناسب‌ترین ملاك برای تطبیق را مناطق شهرداری دانست.
در این جلسه همچنین محمدباقر كرمی سرپرست دادسرای رسالت و قضات این دادسرا، مشكلات و كمبودهای خود را بیان كردند.
در پایان این جلسه نیز از دو قاضی و دو كارمند شاغل در دادسرای رسالت قدردانی شد.
جلسه دادستان عمومی و انقلاب تهران با قضات ناحیه‌ی 4 دادسرای تهران (رسالت)، روز گذشته(شنبه) برگزار شد.
اجتمام ** 1193 ** 1071