۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۸:۱۳
کد خبر: 82074617
۰ نفر
راه های ساده جلوگیری از سرطان پوست

تهران - ایرنا - با شروع گرما و افزایش شدت اشعه خورشید، افراد بیشتر در معرض آسیب های پوستی قرار می گیرند. سرطان پوست كه امروزه به یكی از شایعترین نوع سرطان تبدیل شده، نتیجه مستقیم نور آفتاب است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از مدیكال اكسپرس، سرطان پوست ناشی از رشد غیر طبیعی سلول های پوست، بر اثر اشعه ماورای بنفش خورشید است. محققان كلینیك مایو در آمریكا معتقدند كه با چند راهكار ساده می توان از این عارضه پیشگیری كرد.
توصیه هایی جدی برای جلوگیری از سرطان پوست:
-جلوگیری از برخورد اشعه خورشید با پوست در روز های گرم و آفتابی
ساعت 10 صبح تا چهار بعد از ظهر، اوج شدت اشعه خورشید، به ویژه در تابستان است. محققان توصیه می كنند كه افراد در این ساعات از روز تا حدامكان در معرض نور خورشید قرار نداشته باشند.
-استفاده از كرم ضد آفتاب با حداقل اس پی اف 15
منظور از اس پی اف، عامل محافظتی در مقابل نور آفتاب است. استفاده از كرم ضد آفتاب در تمام دوران سال و تجدید آن هر دو ساعت یك بار به كرات توصیه شده است.
-اجتناب از روش های مختلف برنزه شدن
برنزه شدن چه به صورت طبیعی و چه با استفاده از دستگاه های سولاریوم، مهمترین علت بروز سرطان پوست است.
-بررسی دوره ای پوست
این مرحله كه توسط خود شخص صورت می گیرد، شامل بررسی خال ها و لكه های روی پوست است. در صورت افتادن خال یا بزرگ شدن آن، در اولین فرصت به پزشك مراجعه كنید.
-استفاده از كلاه، دستكش و عینك
-استفاده از لباس های آستین بلند در زمستان
-استفاده از كرم ضد آفتاب برای نوزادان، كودكان و مردان نیز الزامی است.
بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریكا، سرطان پوست شایع ترین سرطان در آمریكا محسوب می شود و مرگبارترین نوع سرطان كه ملانوم نام دارد، سالانه جان بیش از 10 هزار نفر را در آمریكا می گیرد. انواع دیگر سرطان پوست از جمله سرطان سلول سنگفرشی و سرطان سلول پایه ای نیز از سرطان های كشنده پوستی محسوب می شوند كه تعداد قربانیان آنان كمتر از ملانوم است.
علمی (6) ** 9259**1440