۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۱۹:۰۴
کد خبر: 82074294
۰ نفر
51 معترض واگذاری 2 جزیره مصر به عربستان به حبس محكوم شدند

تهران – ایرنا – دادگاه قاهره 51 نفر را به اتهام شركت در تظاهرات 25 آوریل كه در اعتراض به واگذاری دو جزیره صنافیر و تیران برگزار شده بود، به دو سال حبس با اعمال شاقه محكوم كرد.

به گزارش پایگاه خبری الیوم السابع، دادگاه قاهره همچنین 30 متهم دیگر این پرونده را به پرداخت 300 تا 1000 لیره مصری محكوم كرد.
پیشتر منابع قضایی مصر از شروع محاكمه نخستین گروه از فعالانی خبر داده بود كه در اعتراض به واگذاری دو جزیره صنافیر و تیران مصری به عربستان سعودی، علیه عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری این كشور دست به تظاهرات زده بودند.
شمار محاكمه شدگان 237 نفر و برای اولین بار از زمان اعتراضات ماه جاری پرونده آنها در دستگاه قضایی به جریان افتاده بود.
هزاران نفر از مصری های خشمگین 25 آوریل (6 اردیبهشت) در اعتراض به تصمیم عبدالفتاح السیسی به واگذاری دو جزیره به عربستان سعودی دست به بزرگترین تظاهرات از زمان روی كار آمدن وی زدند.
متهمان پرونده تظاهرات قاهره، در چهار دادگاه قاهره و حومه جیزه به اتهام تظاهرات بدون مجوز محاكمه شده اند.
سیسی در پی یك توافق دولتی كه جزایر غیر مسكونی تیران و صنافر در دریای سرخ را جزو سرزمین عربستان دانسته، با انتقاد و اعتراض مردم و مقامات روبه رو شده است.
مقامات سعودی و مصری می گویند این جزایر متعلق به این پادشاهی بوده و به دلیل درخواست ریاض از قاهره در سال 1950 برای حفاظت از این جزایر، تحت كنترل مصر قرار گرفته است.
خاورم**9365**1144