كاخ سفید: آمریكا و نیروهای ائتلاف در قتل مصطفی بدرالدین دخالتی نداشتند

نیویورك-ایرنا- سخنگوی كاخ سفید گفت: گرچه گزارش مرگ مصطفی بدرالدین فرمانده حزب الله در سوریه را شنیده اما یقین دارد كه در زمان مرگ وی، هواپیماهای آمریكا و نیروهای ائتلاف در منطقه حضور نداشته اند.

جاش ارنست در نشست خبری روز جمعه كاخ سفید، در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینكه آیا واشنگتن اطلاع دارد حملاتی كه به مرگ مصطفی بدرالدین فرمانده حزب الله منجر شده از سوی چه كشوری صورت گرفته، ابتدا به ذكر مقدمه ای پرداخت و گفت: مصطفی بدر الدین در سال 2011 فرماندهی نیروهای نظامی حزب الله را به عهده داشته و در سال 2005 نیز از سوی یك دادگاه ویژه به قتل رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان متهم شده بود؛ ضمن آن كه وی با دولت بشار اسد رییس جمهوری سوریه روابط نزدیكی داشت.
سخنگوی كاخ سفید پس از این مقدمات، گفت كه كاخ سفید گزارش مربوط به مرگ این فرمانده لبنانی را دریافت كرده اما هنوز با اطمینان نمی تواند آن را تأیید كند اما آنچه كه می تواند با قاطعیت بیان كند، این است كه در زمانی كشته شدن بدرالدین هیچ یك از هواپیماهای آمریكایی یا نیروهای ائتلاف در منطقه حضور نداشته اند.
وی به این موضوع كه آیا آمریكا طراحی این حملات را برعهده داشته یا نه، اشاره ای نكرد.
سخنگوی اوباما افزود: گرچه واشنگتن معتقد است كه دولت بشار اسد اتكای زیادی به نیروهای حزب الله و بدرالدین داشته اما این كه مرگ این فرمانده چه پیامد هایی را برای همكاری های سوریه و نیروهای حزب الله در پی خواهد داشت، هنوز روشن نیست.
وی در پایان مدعی شد كه تمركز اصلی دولت آمریكا در زمان حاضر، جلوگیری از افزایش خشونت و یافتن یك راه حل سیاسی برای آنچه كه او 'هرج و مرج سوریه' خواند، است.
به گزارش ایرنا سید مصطفی بدرالدین فرمانده كل شاخه نظامی حزب الله بامداد جمعه بر اثر وقوع انفجار در محل اقامت وی در نزدیكی فرودگاه نظامی دمشق سوریه به شهادت رسیده است.
سید مصطفی بدرالدین' متولد سال 1961 میلادی معروف به 'الیاس صعب' اهل منطقه الغبیری و جانشین سردار شهید 'عماد مغنیه' بوده است.
وی سابقه و تاریخ گسترده‌ای در حزب‌الله و جایگاه ویژه‌ای در عملیات مقاومت داشته است.
دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی سال ها در تعقیب و در صدد ترور این فرمانده ارشد حزب الله بوده است.
شبد**اروپام**4**541**1504