یك شاعر: دقت و ظرافت های سیار، یادآور قیصر امین پور است

تهران- ایرنا- یك شاعر معاصر از «محمدمهدی سیار» به عنوان شاعری یاد كرد كه دقت و ظرافت های وی در اشعارش، یادآور اشعار قیصر امین پور است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا «علی داودی» عصر جمعه در نشست «در كوچه آفتاب» ویژه شعر انقلاب اسلامی در سالن یاس بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی كتاب گفت: سیار، شاعری آگاه و چهره ای دانشگاهی است و ایجاز و ایهام از جذاب ترین آرایه ها در اشعار اوست و دقت وی همچون قیصر امین پور در انتخاب كلمه و بافت شعر در شعرهای سیاری دیده می شود و ما هنگام دوباره خوانی با ایهام و ایجازهایش رو به رو می شویم.
نویسنده مجموعه اشعار «گاهی حواست نیست» اضافه كرد: علت موفقیت شعرهای خوب و ماندگار، این است كه روزگار را صمیمی می بیند و خودش در همه آنها حضور دارد و سیار كه برآمده از اندیشه انقلاب است، اشعارش نیز با رفتار و سلوك انقلاب و دفاع مقدس و اندیشه های امام خمینی(ره) همگام است و همه این اندیشه ها را با زبان شعر بیان می كند.
«حسین گلستانی» شاعر و منتقد نیز، پشتوانه و سبك شعر سیار را برگرفته از فلسفه و معرفت دانست و گفت: او زبان اجتماعی و اعتراضی فوق العاده ای دارد.
وی، سلامت زبان و پرداختن به مضامین جدید به ویژه شعر قرآنی را از دیگر ویژگی های این شاعر دانست و گفت: شعر قرآنی شعری است كه گوینده آن متعهد و موحد بوده و بتواند پیام خود را هنرمندانه برساند.
«علی محمد مؤدب» نویسنده مجموعه اشعار «عاشقانه های پسر نوح» گفت: سیار با وجود اینكه مجموعه های اندكی منتشر كرده اما از موفق ترین و مشهورترین شاعران جوان است.
وی از مجموعه اشعار منتشر شده در قالب كتاب «حق السكوت» گفت: این كتاب به عنوان كتاب سال برگزیده شد و سیار، شاهكارهایی در شعر آئینی و هیأت تولید كرده كه در فضای مداحی بسیار اثر گذار بوده؛ یعنی همان گونه كه شعرهای «میثم مطیعی» و «میلاد عرفان پور» جریان ساز است، اشعار این شاعر نیز در همین راستاست.
مؤدب به فعالیت های این شاعر در حوزه موسیقی اشاره كرد و گفت: سیار، كارهای ارزشمندی در این حوزه دارد كه گزینه های روی میز او الگویی برای دیگر شاعران است.
وی در باره این كار هنری سیار، گفت: وی در این ترانه، درگیری ایران را با جهان استكبار به صورت تحلیلی و سنجیده بیان می كند و لذا در شعر مرگ بر آمریكا یك بحث علمی و نه شعاری در قالب احساسی، توانسته كاملاً استدلال كند كه چرا می گوییم مرگ بر آمریكا.
مؤدب، كارهای دیگر این شاعر را در حوزه زیباشناسی و زبان ستودنی دانست و جایگاه او را در میان شاعران خوب، توصیف كرد.
«سید رسول پیره» نویسنده كلیدها یا مجموعه اشعار كلیدها با اظهار نظر درباره شعر سفید سیار، از صمیمیت و سادگی اشعار او تعریف كرد و استفاده از تشبیهات و صناعات ادبی را از نكته سنجی ها و كشف لحظه های ناب در شعرهای سپید او دانست.
حجت الاسلام سید«حسن مبارز» نویسنده مجموعه اشعار از شاخه انجیر و مبین اردستانی و غلامرضا آغاسی فرزند مرحوم محمدرضا آغاسی به بیان ویژگی های اشعار سیار پرداختند.
در این آیین، محمدمهدی سیار، مجموعه اشعار «حق السكوت» خود را به غلامرضا آغاسی تقدیم كرد و گفت: لذت غافلگیری شعر، خوشایند و دوست داشتنی است.
وی از ریزه كاری های زبان فارسی در كتاب اشعار «گاهی حواست نیست» داوودی گفت: این كتاب در خاطره ادبیات معاصر خواهد ماند و جان تازه ای به قالب نیمایی می دهد.
نشست در كوچه آفتاب ویژه شعر انقلاب اسلامی به همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی و معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد كه نشست امروز به نقد و بررسی كتاب رودخانی محمدمهدی سیار اختصاص داشت.
بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران كه از 15 اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب آغاز شده، فردا شنبه با برگزاری آیین اختتامیه به كار خود پایان خواهد داد.
فراهنگ**1003**1540**1027**1504