۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۳۵
کد خبر: 82072656
۰ نفر
سي ان ان: آمريكا نگران موشك چيني قاتل گوام است

تهران - ايرنا - شبكه خبري 'سي ان ان' نوشت: موشك چيني موسوم به 'قاتل گوام' كه قادر است مواضعي را در فاصله سه هزار و 400 مايلي هدف قرار دهد، موجب نگراني آمريكا از تهديد رو به رشد چين براي تاسيسات نظامي اش شده است.

بر اساس گزارش اين شبكه خبري آمريكايي، كميسيون بررسي روابط اقتصادي و امنيتي آمريكا و چين، كنگره آمريكا در دوره اي كه تنش بين دو كشور به خاطر استقرار ناوشكن آمريكايي در نزديكي جزيره اي در درياي چين جنوبي بالا گرفته بود با انتشار گزارشي درباره خطرات اين موشك هشدار داد.
طبق اعلام كميسيون فوق، اين موشك كه در جريان برگزاري رژه نظامي در اواخر سپتامبر در پكن رونمايي شد، اين امكان را براي چين فراهم كرد تا به طور غيرمنتظره اراضي آمريكا را در گوام هدف آتش قرار دهد. در واقع، اراضي فوق در تيررس اين موشك قرار دارد.
اين كميسيون هشدار داد كه تعهد چين به ادامه مدرن سازي توانمندي هاي حملات هواييش نشان از خطري رو به رشد در آينده دارد.
گوام محل استقرار پايگاه نيروي هوايي 'اندرسن' و پايگاه دريايي 'آپرا'ي آمريكاست كه طبق پيش بيني اين كشور، نيروها و تجهيزات آن ها به نسبت در برابر تهديدهاي احتمالي مانند كره شمالي و چين در امان هستند.
انديشكده 'رند' در گزارشي كه قبل از رونمايي موشك 'قاتل گوام' منتشر كرده بود، گفت، پايگاه اندرسن تنها پايگاه آمريكا در غرب اقيانوس آرام است كه هم اكنون در معرض تهديد موشك هاي بالستيك متعارف قرار ندارد.
حدود شش هزار نيروي نظامي در گوام مستقر هستند. نيروي هوايي آمريكا بمب افكن هاي 'بي 1'، 'بي 2' و 'بي 52' و نيز جنگنده هاي مدرن خود را به صورت چرخشي به پايگاه اندرسن اعزام مي كند.
نيروي دريايي آمريكا نيز چهار فروند زيردريايي جنگي در گوام مستقر كرده است.
جزيره گوام كه مستعمره آمريكا به شمار مي آيد، جزو جزاير ميكرونزي در شرق آسياست و در دوهزار و 500 مايلي پكن واقع شده است و در نتيجه، 700 مايل با برد موشك هاي كوتاه برد مستقر در خشكي چين فاصله دارد، اما موشك هايي مانند 'دي اف- 26' چين داراي بردي بيش از سه هزار و 400 مايل هستند كه به گفته وزارت دفاع آمريكا گوام را در تيررس خود دارند.
رند هشدار داده بود كه حمله موشكي چين با استفاده از موشك هايي مانند 'دي اف- 26'، پايگاه اندرسن را به مدت 11 روز به روي هواپيماهاي غول پيكر مي بندد.
شبس** 1088**7074**1479

سرخط اخبار جهان