20 درصد بهبود يافتگان مواد مخدر قادر به مانايي هستند

كيش - ايرنا -قائم مقام دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تنها 20 درصد از بهبود يافتگان مواد مخدر توانايي كنترل بروز دوباره اعتياد را دارند و 80 درصد به دلايل مختلف از جمله پذيرا نبودن خانواده ، محيط و دوستان به سمت اعتياد كشيده مي شوند.

عليرضا جزيني كه براي حضور در همايش پيشگيري از اعتياد به جزيره كيش سفر كرده بود در جمع خبرنگاران ،پيشگيري را نخستين استراتژي ستاد مبارزه با مواد مخدر دانست و گفت: اين استراتژي برگرفته از سياستهاي ابلاغي رهبر معظم انقلاب است و در برنامه ششم بايد 25 درصد كاهش بروز اعتياد داشته باشيم.
قائم مقام دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر، بحث پيشگيري در برنامه ششم را يكي از مسائل مهم و حياتي دانست و تاكيد كرد : در اين شرايط ايجاب مي كند تا تمام سازمانهاي كه عضو ستاد هستند و يا مشاركت دارند در اين زمينه به صورتي فعال اقدام كنند .
جزيني در بحث پيشگيري ، محيط هاي اموزشي را مهم عنوان كرد گفت: اولين گام فعال كردن حوزه پيشگيري در آموزش و پرورش و سپس دانشگاه ها است كه در اين مورد تفاهم نامه هايي مبتني بر اين فرايند به امضا رسيده است .
وي با تاكيد بر اينكه پوشش تمام مراكز آموزشي كار دشواري است افزود: تلاش شده در ابتدا حوزه آموزش و پرورش دوره دوم متوسطه و در حوزه ابتدايي نيز اول تا سوم در برنامه پيشگيري قرار دهيم.
قائم مقام دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر، آموزش چهره به چهره به دانش آموزان، والدين ، مربيان و مديران آموزش و پرورش را در سال گذشته اقدامي اثربخش در اين راستا دانست .
وي مصرف شيشه را يكي از آسيب هاي جدي در حوزه مصرف مواد مخدر برشمرد و افزود: با توجه به هشدارهاي بسيار، متاسفانه باورهاي غلط برخي افراد براي استفاده از ريتالين، ترامادول و قرص هاي لاغري كه در برخي از آرايشگاه هاي زنانه توزيع مي شود سبب بروز اين آسيب در جامعه شده است.
به گزارش ايرنا ، جزيني درصد مبتلايان خانم به اعتياد را 10 درصد عنوان كرد و گفت: مصرف ترياك در رتبه نخست و شيشه در مرحله دوم قرار دارد .
وي يكي از راههاي مهم جلوگيري از بروز دوباره اعتياد را مشاركت جامعه و خانواده دانست و افزود: تعدادي از ترك كردهاي مواد مخدر كه در مراكز درماني هستند، خانواده ها تمايلي به پذيرش آنان ندارند و ايجاب مي كند خانواده بعد از درمان اين افراد را پذيرا باشند .
جزيني جلوگيري از اخراج دانش آموزان و كارگران و كساني كه احتمال اعتياد در آنها وجود دارد را مهم دانست و تاكيد كرد كه بايد اين افراد را به سمت درمان ببريم و بحث اشتغال زايي كه به عنوان يك حلقه مفقوده است را رونق ببخشيم .
جزيني سن اعتياد در كشور را 15 تا 65 سال عنوان كرد و افزود: سه درصد جامعه مبتلا به اعتياد هستند و در مجموع 790 هزار نفر تحت درمان هستند كه 90 درصد انان در كمپ ها و مراكز ترك اعتياد انجام مي شود.
قائم مقام ستاده مبارزه با مواد مخدر مراكز درماني در سراسر كشور را هفت هزار و 500 مركز عنوان كرد و گفت: از اين تعداد نزديك به يك هزار و 400 مركز غير مجاز وجود داشت كه با كمك كميته نظارت با 90 درصد آنان برخورد شد و ساماندهي شدند .
همايش پيشگيري از اعتياد روز پنجشنبه در جزيره كيش برگزار شد.
1630**1641