۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۵۷
کد خبر: 82072568
۰ نفر
ساخت 10 هتل توسط سرمایه گذاران تركیه در ایران

تهران- ایرنا- بر اساس تفاهم نامه توسعه همكاری های گردشگری بین ایران و تركیه، دفتر اطلاع رسانی گردشگری ایران در تركیه افتتاح و 10 هتل توسط سرمایه گذاران تركیه در ایران ساخته می شود.

به گزارش روز جمعه گروه فرهنگی ایرنا، تفاهم نامه توسعه همكاری های گردشگری بین ایران و تركیه توسط مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ماهر اونال وزیر فرهنگ و گردشگری تركیه در چهارمین كمیته فنی مشترك فعالان بخش گردشگری ایران و تركیه در هتل لاله تهران، به امضای مسئولان گردشگری دو كشور رسید.
براساس این تفاهم نامه، طرف ترك برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری ایران و به ویژه ساخت 10 هتل در شهرهای مختلف كشورمان اعلام آمادگی كرده است، همچنین برنامه ریزی برای ایجاد توازن در تبادل گردشگر بین دو كشور از دیگر موارد مورد توافق بین ایران و تركیه است.
براساس نتایج چهارمین كمیته فنی مشترك گردشگری، طرف ترك آمادگی خود را برای انتقال تجربیات در زمینه بازاریابی و تبلیغات گردشگری به طرف ایرانی اعلام كرده است، همچنین دو طرف از حضور در رویدادهای مختلف حوزه گردشگری ایران و تركیه استقبال كرده اند.
افتتاح دفتر اطلاع رسانی گردشگری ایران در تركیه از دیگر مفاد این تفاهم نامه بود در عین حال طرف ترك نسبت به ارائه ظرفیتهای آموزشی بخش گردشگری این كشور به بخش خصوصی و دولتی ایران اعلام آمادگی كرد.
همچنین براساس توافق صورت گرفته در این تفاهم نامه، دو طرف در خصوص معرفی ایران و تركیه در مناطق دوردست دو كشور ، تولید محصولات گردشگری و تعریف بسته های گردشگری جدید اعلام آمادگی كردند.
بنا توافق دو طرف، نشست بعدی كمیته فنی مشترك گردشگری ایران و تركیه در شهر آنكارا برگزار خواهد شد.
***رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری: همكاری‌های ایران و تركیه در حوزه گردشگری وارد فاز اجرایی شده است
مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در حاشیه امضای تفاهم نامه همكاری گردشگری بین ایران و تركیه، گفت: ایران در تمامی زمینه های گردشگری فرهنگی-تاریخی، طبیعی، زیارتی، گردشگری سلامت(علمی)، گردشگری هنری و گردشگری ورزشی دارای ظرفیتهای قابل توجهی است.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: ما از تمامی این ظرفیتها برای توسعه صنعت گردشگری استفاده می كنیم، از جمله مواردی كه در اولویت برنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است می توان به تسهیلات صدور ویزا، گسترش اماكن اقامتی، افزایش ارتقاء سطح خدمات، گسترش دفاتر اطلاع رسانی گردشگری در سایر كشورها و توسعه شبكه حمل و نقل ریلی، هوایی و زمینی اشاره كرد كه سرمایه گذاری وسیعی در این حوزه ها آغاز شده است.
سلطانی فر تصریح كرد: از دو سال قبل، حركت جدیدی برای استفاده از ظرفیتهای بخش گردشگری آغاز شده است و ما علاقه مند هستیم برای توسعه این صنعت، از تجربیات و همكاری های، كشورهای موفق در حوزه گردشگری استفاده كنیم.
وی با بیان اینكه، همكاری های دو كشور ایران و تركیه در حوزه گردشگری وارد فاز عملیاتی و اجرایی شده است، اضافه كرد: كمیته های فنی مشترك باید جلسات خود را به طور منظم برگزار كنند و اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه را به صورت جدی مورد پیگیری قرار دهند.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به مذاكرات و نشست های خود با مسئولان گردشگری سایر كشورها، افزود: ما از حضور سرمایه گذاران خارجی در بخش گردشگری كشورمان استقبال می كنیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه كرد: اراده دو طرف برای گسترش واقعی روابط در حوزه گردشگری، جدی و محكم است.

***وزیر فرهنگ و گردشگری تركیه:ایران، ظرفیت و شانس بزرگی در جذب گردشگران فرهنگی-تاریخی دارد.
ماهر اونال وزیر فرهنگ و گردشگری تركیه در حاشیه امضای تفاهم نامه همكاری گردشگری بین دو كشور و در دیدار با مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تعریف گردشگری صرفا به آفتاب، دریا و ساحل، امری اشتباه است و باید در این صنعت تنوع ایجاد كرد، در این راستا، ایران ظرفیت و شانس بزرگی در حوزه جذب گردشگران تاریخی-فرهنگی، طبیعی و زیارتی دارد.
وی ادامه داد: كشور ایران صاحب سنت و تجربیات مهمی است، موسیقی، آئین ها، بازی ها، میراث فرهنگی و جاذبه های گردشگری ایران، یك ظرفیت و توانمندی عظیم است كه باید به دنیا معرفی شود.
وزیر فرهنگ و گردشگری تركیه با بیان اینكه، باید به گردشگری تنوع بخشید، یادآور شد: برگزاری روزها و هفته های فرهنگی در ایران می تواند به جاذبه ای بزرگ برای گردشگران سایر كشورها تبدیل شود.
اونال تصریح كرد: گردشگران به تجربه هر آنچه در كشور مقصد وجود دارد علاقه مند هستند و با توجه به اینكه ایران كشوری غنی است و فرهنگی ریشه دار دارد، می تواند مقصد مناسبی برای گردشگران فرهنگی و تاریخی باشد.
وی گفت: افزایش تعداد پروازها بین دو كشور و برگزاری تورهای تلفیقی، ایران و تركیه را به اهداف تعیین شده در بخش گردشگری می رساند.
وزیر فرهنگ و گردشگری تركیه در پایان اضافه كرد: مسئولیت اصلی ما ایجاد زمینه مناسب برای حضور سرمایه گذاران ایرانی و تركیه ای برای حضور در بخش گردشگری دو كشور است.
فراهنگ**1293 ** 1418