تردد نفتكش های ایرانی در بنادر جهان آزاد شد/ برقراری بیمه نفتكش های خارجی در آبهای كشور

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت ملی نفتكش با بیان اینكه مشكلات مربوط به بیمه نفتكش های ایرانی به طور كامل رفع شده است، گفت: با توجه به اخذ گواهی نامه های معتبر رده بندی بین المللی و نیز رفع كامل تحریم های بیمه ای، محدودیتی برای تردد نفتكش ها در بنادر دنیا وجود ندارد .

علی اكبر صفایی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره رفع تحریم های بیمه ای نفتكش های ایرانی، افزود: با توجه به حل و فصل قطعی مشكل بیمه ای، نفتكش های ایرانی تحت پوشش بیمه های بین المللی قرار گرفته و می توانند در همه بنادر پهلوگیری كنند.
وی اضافه كرد: بر این اساس، دیگر برای نفتكش هایی كه مالكیت ایرانی دارند و نیز نفتكش هایی كه وارد بنادر ایران می شوند، هیچ مشكل بیمه ای وجود نخواهد داشت.
مدیرعامل شركت ملی نفتكش با بیان اینكه از این پس، نفتكش های ایرانی می توانند به مقصد اروپا بارگیری كنند، ادامه داد: در حال طی روند اخذ بیمه و مذاكره با شركت های بیمه ای هستیم كه با دستیابی به توافق درباره بهترین قیمت و شرایط، قراردادهای بیمه ای را امضا خواهیم كرد.
صفایی به اخذ مجوز از موسسه های رده بندی بین المللی اشاره كرد و گفت: موسسه های رده بندی كه گواهینامه های بین المللی را برای كشتی ها صادر می كنند نیز برای نفتكش های ایرانی مجوزهای لازم را صادر كرده اند به گونه ای كه تردد نفتكش ها با گواهی نامه های معتبر بین المللی انجام می شود.
مدیرعامل شركت ملی نفتكش به تاثیر تحریم بر فعالیت نفتكش های ایرانی در دوران تحریم اشاره كرد و افزود: باتوجه به اینكه تمام مقررات مربوط به حمل و نقل دریایی (شامل ایمنی، محیط زیست و امنیت دریانوردی و كار) بین المللی هستند، تاثیر تحریم ها بر حمل و نقل دریایی بسیار شدید بود.
وی ادامه داد: پس از رفع تحریم ها و اجرایی شدن برجام، تلاش ها برای رفع مشكلات بیمه ای و حل و فصل مسایل مربوط به گواهینامه های بین المللی را آغاز كردیم كه در نهایت موفق به رفع همه موانع شدیم.
مدیرعامل شركت ملی نفتكش با بیان اینكه ایران دارای بزرگترین ناوگان نفتكش دنیا است، اضافه كرد: ناوگان نفتكش ایران شامل 70 فروند انواع كشتی است كه برای حمل نفت، فراورده های نفتی و گاز به كار گرفته می شوند.
به گزارش ایرنا، صادرات نفت ایران دردوران تحریم به كشورهای تركیه، چین، هند، ژاپن و كره جنوبی محدود شده بود كه بخش عمده آن توسط نفتكش های ایرانی انجام می شد.
شركت های بین المللی بیمه ای در دوران تحریم از بیمه نفتكش های ایرانی خودداری می كردند و در نتیجه این نفتكش ها قادر به تردد در همه بنادر جهان نبودند.
با توجه به ریسك بالای حمل محموله های نفتی، بنادر بسیاری از كشورها به شرطی اجازه تردد به نفتكش ها را می دهند كه تحت پوشش بیمه های معتبر بین المللی قرار داشته باشند، بر این اساس به دلیل تحت پوشش قرار نگرفتن بیمه های بین المللی، حضور نفتكش های ایرانی در بسیاری از بنادر جهان از جمله اروپا با مانع مواجه شده بود.
با اجرایی شدن برجام در دی ماه پارسال، تحریم های صنعت نفت و نفتكش ایران رفع شد، اما مذاكره با شركت های بین المللی بیمه ای برای از سرگیری پوشش بیمه ای برای ایران، روندی زمانبر بود كه پس از مذاكرات طولانی حاصل شد.
اقتصام**2022**1601**