تغییر در سبك زندگی و استفاده از صنایع دستی در مصارف روزانه  ضروری است

اصفهان - ایرنا - معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اظهار كرد: باید سبك مصرف را تغییر دهیم و كاری كنیم كه مردم در مصارف روزانه از صنایع دستی ایرانی استفاده كنند.

بهمن نامور مطلق روز پنجشنبه در آیین اختتامیه همایش هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی-اسلامی در اصفهان افزود: امروزه صنایع دستی از یك سازمان به یك معاونت محقر تبدیل شده است ودراین شرایط نمی توان از سایر عناصر صنایع دستی انتظاری داشته باشیم.
وی افزود: در كشور ما فرش در یك وزارتخانه و جواهرات و مبلمان نیز در یك وزارتخانه دیگر قرار دارد و با این شرایط نباید انتظار رقابت با دیگر كشورها را داشته باشیم.
وی افزود: در صورتیكه به ساختار سازی و گفتمان سازی در زمینه صنایع دستی توجه داشته باشیم بسیاری از مشكلات ما حل خواهد شد.
نامور مطلق تصریح كرد: امروز طراحی های شلوغ در دنیا خریداری ندارد و صنایع دستی در حوزه صادرات به علت پراكندگی و مثله شدن ساختاری با مشكل مواجه شده است.
وی گفت:صادرات صنایع دستی در سال 93 حدود36 درصد و در سال 94 حدود 13 درصد رشد و در فروردین امسال در مقایسه با ماه اول سال قبل 85 درصد رشد داشته است.
وی تاكید كرد :امید اصلی ما به نسل جدید تحصیل كرد ه در حوزه صنایع دستی است.
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری همچنین گفت: منسوخ شدن رشته های صنایع دستی امری عادیست و نباید برای از بین رفتن برخی رشته های قدیمی صنایع دستی ناراحت باشیم.
وی تاكید كرد: مرگ و میر در حوزه صنایع دستی لازم است به شرط اینكه زاد و ولد هم وجود داشته باشد ولی آن چیزی كه بیش از همه صنایع دستی را تهدید می كند تكرار است.
نامورمطلق با بیان اینكه باید از تكرارو جوان مرگ شدن صنایع دستی بترسیم، اظهار كرد: بسیاری از رشته های صنایع دستی بدلیل حمایت نشدن درحال نابودی و این نوع فعالیت بر اثر تغییر سبك زندگی مردم تغییر كرده است.
وی با بیان اینكه امروز فرش ایرانی دیگر در اروپا خریدار ندارد،اظهار كرد:باید طراحی های جدید برای بازارجهانی ارائه دهیم.
وی گفت : درصورتی كه نتوانیم طراحی ها را با نیازهای جدید همراه كنیم و بسته جدیدطراحی كنیم بازار صنایع دستی را از دست خواهیم داد.
به گزارش ایرنا در این در این آیین تمبر چهره های ماندگار هنر رونمایی شد و در ادامه از گروهی از هنرمندان شاخص هنرهای اصیل صنایع دستی استان اصفهان تجلیل شد.
در این مراسم از حسن كیانی در رشته قفل سازی، اسماعیل نریمانی زمان آبادی در رشته زره بافی ،حسن امیدی در رشته طلاكوبی ، كیقباد بذرافشان در رشته مشبك فلز، اكبر بزرگیان در رشته دواتگری ،مصطفی خداداد زاده در رشته ضریح سازی ، علی ولی بیك در رشته ملیله سازی نقره ، جهانگیر آیتی در رشته احجام فلزی، منصور حافظ پرست در رشته اسطرلاب سازی ، سعید علی زاده در رشته گره چینی و ناصر مونسیان در رشته قالب تراشی تجلیل شد.
نخستین همایش 'هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی با تاكید بر هنرهای رو به فراموشی' از 22 تا 23 اردیبهشت در دانشگاه اصفهان برگزار شد.
این رویداد فرهنگی با همكاری كمیته فرهنگ و تمدن ایران و اسلام شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه اصفهان و دانشگاه هنر اصفهان و با هدف حفظ و اعتلای صناعات از طریق ارزش های دینی و هویت ملی، دانش مهارتی، كارآفرینی و اقتصاد هنر برگزار شد.
/ 6022 / 7150