ابتكار: جنگ و ناامنی آسیب های زیست محیطی در منطقه ایجاد كرده است

خرم آباد - ایرنا - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ناامنی، جنگ و ناپایداری در منطقه نه تنها آسیب های اجتماعی و انسانی به دنبال داشته، بلكه محیط زیست را دچار مشكل های جدی كرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، معصومه ابتكار در بدو ورود به خرم آباد در جمع خبرنگاران با اشاره به منبع خارجی ریزگردها افزود: استان های غربی متاثر از گرد و غبار و ریزگردها هستند كه عمده این مشكل به طور مستقیم از كشور عراق ایجاد می شود.
وی اظهار داشت: كانون های تولید ریزگرد در عراق با وزش باد، گرد و غبار بسیاری تولید می كنند كه در این راستا نشست های بسیاری از سال های گذشته تاكنون با مقام های این كشور برگزار و پیگیری های متعددی انجام شده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از سال 92 برای اجرایی شدن این برنامه ها پیگیری های بسیاری صورت گرفته و در این راستا برنامه نهال كاری نیز در یكی از كانون های مهم اطراف كربلا اجرا شد.
ابتكار ادامه داد: با حملات گروه های تروریستی سلفی و داعش این برنامه متزلزل شده و هیچكدام از برنامه ریزی ها اجرایی نشده است.
وی بیان كرد: درسفر مقام های عراقی از جمله وزیر محیط زیست، آب و كشاورزی این كشور نیز بر این موضوع تاكید و انتظارات ایران بیان شده است.
وی با اشاره به مكاتبات بسیار در این زمینه با سازمان ملل گفت: دبیركل این سازمان مكلف شده گزارشی تهیه كرده و ساز و كارهایی برای ساماندهی مالی فنی و انتقال تجربیات در این راستا فراهم كند تا در سطح بین المللی به ویژه این منطقه تصمیم گیری شود.
ابتكار اظهار داشت: اجلاس بعدی وزرای محیط زیست جهانی دو هفته دیگر در نایروبی برگزار و وضعیت گرد و غبار در یك نشست تخصصی بررسی خواهد شد.
وی با تاكید بر اینكه عربستان سعودی نیز در این مساله تاثیر گذار است افزود: امید می رود در این اجلاس مطالعه و برنامه ریزی های بین المللی و حمایت های لازم برای حل این مشكل انجام شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با اشاره به منشا داخلی ریز گردها گفت: در این راستا تمامی استان ها مكلف به شناسایی و تنظیم طرح ملی شده اند و هر استان باید برنامه های خود را برای مقابله با كانون های تولید گرد و غبار و تالاب های مشكل آفرین ارائه كند.
ابتكار با تاكید بر تامین حق آبه ها افزود: نخستین سند در راستای مبارزه با گرد و غبار توسط لرستان آماده شده كه ستادی برای پیگیری آن تشكیل می شود.
وی همچنین با بیان اینكه تشكل ها و كارگروههای مردمی نقش تاثیرگذاری برای حفاظت از محیط زیست دارند، ادامه داد: مناطق حفاظت شده ارزشمندی در لرستان وجود دارد و طرح های مدیریتی مطالعه شده ای در این راستا آماده شده كه نیازمند پیگیری است.
وی تاكید كرد: ضروریست در این خصوص اعتبار ویژه ای تعریف شده و در چارچوب قانون پیگیری شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور تصریح كرد: ارتقا سطح مدیریت در مناطق زیست محیطی، انجام پایش های هوشمند، تقویت و توان افزایی محیط بانان و آموزش های سواركاری برای آنان بسیار مهم است.
ابتكار با تاكید بر گردشگری تالابها و جلوگیری از آلودگی و تخریب آنها گفت: دریاچه گهر و تالاب های 11 گانه نیز منطقه ارزشمند گردشگری در لرستان هستند كه باید برای حفاظت و مدیریت آنها اقدامات محلی و فرابخشی انجام شود.
وی با اشاره به اینكه پاسگاه های احداث شده محیط بانی لرستان در دولت تدبیر و امید به اندازه تمام سال های گذشته بوده، در خصوص راه اندازی دانشكده محیط زیست استان افزود: تورم دانشگاهها به دلیل بی برنامگی های گسترده در آموزش عالی بسیار بوده و دانشگاههای متعددی راه اندازی شده است.
به گفته وی تعداد دانشجویان و فارغ التحصیلان محیط زیست كم نیست اما در حال حاضر مشكل اصلی این قشر، بیكاری است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: دولت گذشته كار بدون طرح و برنامه بسیاری داشته كه در نتیجه آن، علاوه بر هزینه بیت المال، تخریب محیط زیست نیز صورت گرفته اما پیگیری این اقدامات در حال حاضر در دستور كار قرار ندارد.
شركت در اختتامیه گردهمایی سه روزه تشكل های زیست محیطی دانشجویی، اختتامیه نشست مدیران كل سازمان حفاظت محیط زیست استان های سراسر كشور، نشست با دادستان عمومی شهرستان های لرستان و تشكیل جلسه كارگروه آمایش از برنامه های یك روزه ابتكار به خرم آباد است.
7274/507