جذب دانشجوی خارجی در دستور كار شورای عالی آموزش مناطق آزاد قرار گرفت

آبادان – ایرنا - دبیر شورای راهبردی آموزش عالی مناطق آزاد كشور فراهم شدن زمینه جذب دانشجوی خارجی را از رویكردهای دبیرخانه شورای عالی آموزش مناطق آزاد عنوان كرد.

به گزارش ایرنا بهمن امانی چهارشنبه در نخستین نشست كاربردی شورای آموزش عالی منطقه آزاد اروند گفت:شورای عالی مناطق آزاد، توجه ویژه ای به توسعه كیفی آموزش عالی در این مناطق از سال گذشته داشته است.
وی شمار دانشگاه های مناطق آزاد كشور را 40 دانشگاه خواند و گفت:در این دانشگاه ها در مناطقی همچون ارس، انزلی، چابهار، كیش، قشم و ماكو بیش از 70 هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند كه بیشترین فراوانی آن در منطقه آزاد اروند با حدود 30 هزار دانشجو و 250 رشته تحصیلی است.
امانی اظهار داشت:سالانه 65 هزار هموطن برای تحصیل به خارج از كشور سفر می كنند.
وی شمار دانشجویان جویای تحصیل دنیا را پنج میلیون نفر عنوان كرد و گفت:با توجه به پیش بینی یونسكو در سال 2020 میلادی این جمعیت به هفت میلیون نفر می رسد و 10 كشور این دانشجویان را جذب می كنند.
دبیر شورای راهبردی آموزش عالی مناطق آزاد كشور اظهار داشت:با توجه به مزیت های مناطق آزاد و فرصت هایی نظیر افتتاح حساب های ارزی برای جذب دانشجو، می توان برای جذب بخش قابل توجهی از هفت میلیون دانشجوی خارجی برنامه ریزی كرد.
وی اظهار كرد: از این رو دانشگاههای موجود در مناطق آزاد بایستی از این فرصت برای ایجاد جاذبه های لازم بهره گیرند.
امانی تصریح كرد:از سوی دیگر 7 میلیون دانشجوی مهاجر در دنیا به دنبال محلی برای تحصیل هستند، لذا در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد بر افزایش جذابیت در مناطق آزاد برای میزبانی از دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در جمهوری اسلامی و دانشجویان ایرانی عازم كشورهای خارجی تصمیم گیری شد.
دبیر شورای راهبردی آموزش عالی مناطق آزاد كشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت:در برنامه پنج ساله ششم توسعه و اسناد بالا دستی این موضوع به صراحت ذكر شده است، لذا این شورا نیز نخستین نشست شورای كاربردی آموزش عالی را در منطقه آزاد اروند برگزار كرد تا بتوانیم راهكارهای تحقق این اهداف را بررسی و به بحث و تبادل نظر بگذاریم.

وی اظهار كرد: برخی از اقدامات از مهر سال آینده آغاز می شود و برخی از كارها را نیز ما در زمان حاضر آغاز شد و دانشگاه های آزاد، پیام نور، علوم و فنون دریایی و سایر دانشگاه ها برای دستیابی به اهداف با مناطق آزاد همفكر هستند.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این نشست گفت:محدودیتی برای تبادل آموزش و كسب و كار در منطقه آزاد اروند وجود ندارد.
اسماعیل زمانی از راه اندازی واحد مدیریت آموزش تعالی، بلوغ ، كسب و كار در این منطقه خبر داد و گفت: مدیریت آموزش تعالی، بلوغ و كسب كار توام شدن آموزش و اقتصاد و كسب كار است یعنی آموزش به عنوان زیرساخت برای توسعه اقتصادی و كسب و كار است.
وی گفت:محدودیتی برای رونق كسب و كار، دانش و پژوهش نیست و منطقه آزاد اروند این آمادگی را برای جذب دانشجوی خارجی را دارد.
معاون فرهنگی سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این نشست، بر لزوم فراهم سازی امكانات رونق فعالیت های دانش بنیان و كارآفرینی دانشجویی در منطقه آزاد اروند تاكید كرد و گفت:هم افزایی بیشتر میان دانشگاه های موجود در منطقه برای استفاده حداكثری از ظرفیت و پتانسیل آموزش عالی در منطقه ضروری است.
سید مرتضی نعمت زاده افزود:ماموریت های جدیدی برای دانشگاه های مناطق آزاد پیش بینی شده كه بر اساس آن دانشگاه های این مناطق خود را به استانداردهای بین المللی نزدیك می كنند.
وی افزود: همچنین دانشگاهها بایستی در كنار سایر آموزشها موضوع آموزش زبان های خارجی به ویژه زبان انگلیسی را نیز دنبال كنند ضمن آنكه در جذب حداكثری دانشجویان خارجی به خصوص دانشجویان كشورهای همسایه بكوشند.
نعمت زاده از راه اندازی دو مدرسه مقدماتی آموزش زبان انگلیسی در منطقه آزاد اروند خبر داد و گفت:برای دستیابی به این مهم موضوع راه اندازی دو مدرسه مقدماتی در شهرهای آبادان و خرمشهر و موضوع آموزش درس های تخصصی به زبان انگلیسی نیز اجرایی می شود.
وحید یاوری معاون پژوهشی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر نیز در این نشست از تشكیل پنج نشست هم افزایی با روسای دانشگاه های بصره خبر داد و گفت:سال گذشته پنج جلسه با هیات علمی دانشگاه بصره و رئیس واحد علوم دریایی دانشگاه بصره برگزار شد و خروجی این جلسات انعقاد تفاهمنامه در راستای همكاری آموزشی و پژوهشی بود.
یاوری ادامه داد: بیشتر اعضای هیات علمی دانشگاه علوم و فنون دریایی فارغ التحصیل دانشگاه های علوم و فنون دریایی كشورهای معتبر و بین المللی هستند و از نظر ارائه دروس به زبان انگلیسی مشكلی نیست.
7100/6125

سرخط اخبار استان‌ها