۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۹:۵۳
کد خبر: 82069817
۰ نفر
میزبانی مازنی ها از 150 گونه پرندگان مهاجر

ساری - ایرنا - رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران گفت كه سالانه این استان پذیرای 150 گونه پرندگان مهاجر از اقصی نقاط جهان است.

كوروس ربیعی روز چهارشنبه به مناسبت 10 می مصادف با 21 اردیبهشت روز جهانی پرندگان مهاجردرگفت و گو با خبرنگارایرنا افزود : درسال حدود یك میلیون بال پرندگان مهاجر زمستان و تابستان گذران به محیط طبیعی مازندران سفر می كنند.
وی اضافه كرد : بیشترین گروه از پرندگان مهاجر در تالاب ها و آبگیرهای مازندران را پرندگان مهاجر زمستان گذران تشكیل می دهند كه 60 تا 70 درصدشان در تالاب بین المللی میانكاله به عنوان یكی از ذخیره گاههای زیست كره اجتماع می كنند.
به گفته وی هفت گونه از پرندگان زمستان گذران به تالاب و آبگیرهای این استان شامل اردك سرسفید، درنای سیبری، غاز پیشانی سفید،پلیكان خاكستری، عقاب دریایی دم سفید و عقاب خالدار در زمره پرندگان در معرض انقراض بین المللی قرار دارند.
به منظور افزایش توجه جهانی به موضوع اهمیت پرندگان مهاجر، از سال 2006 میلادی توافق نامه پرندگان مهاجر آبی آفریقا- اوراسیا (AEWA) اقدام به نامگذاری روز جهانی پرندگان مهاجركردند كه در این توافق نامه 10 می برابر با 21 اردیبهشت به نام پرندگان مهاجر نامگذاری شد.
** پذیرایی 60 گونه پرندگان مهاجر تابستان گذران
رئیس اداره حیات وحش مازندران گونه های پرندگان مهاجر تابستان گذران در محیط طبیعی این استان را حدود 50 تا 60 گونه اعلام كرد.
وی جمعیت این پرندگان كه شامل چلچله، زنبورخواران، چوب پا، پرستو، كنارآبزی ، گلایل و بلبل است را افزون بر 100 هزار بال اعلام كرد.
به گفته وی پرندگان تابستان گذران تا اوایل مهرماه در این استان زیست دارند و پس از آن جای خود را به پرندگان زمستان گذران می دهند.
ربیعی افزود : چرخه طبیعت این استان به دلیل داشتن تغذیه مناسب برای تمام مدت سال پذیرای پرندگان مهاجر زمستان و تابستان گذران است.
وی مهمترین شكار بی رویه و غیرمجاز را تهدید جدی برای طبیعت این استان و پرندگان مهاجر دانست كه با وجود برخوردهای قانونی همچنان این معضل گریبانگیر طبیعت این خطه از شمال كشور است.
بر اساس آمارهای رسمی، بیش از 490 گونه جانوری از رده های مختلف مهره داران اعم از پرندگان، پستانداران، خزندگان، دوزیستان و ماهی ها در زیست بوم این استان شناسایی شدند كه پرندگان با 317 گونه بیشترین جمعیت این گونه ها را تشكیل می دهد.
از ۵۳۵ گونه پرنده‌ای كه در ایران دیده می‌شود، حدود یك‌سوم از پرنده‌های كل دنیا را تشكیل می‌دهند، علاوه بر این بر اساس آمارهای بین‌المللی می‌توان گفت ۱۲,۴ درصد از كل پرندگان دنیا یعنی بیشتر از ۱۹۲ گونه پرنده اكنون با خطر انقراض قرار دارند و یك سوم از پرندگان مهاجر ایران در مازندران زیست دارند.
6982/6097