جهانگیری: دانشگاه ها موتور محرك توسعه علم و دانش در كشور هستند

تهران-ایرنا- معاون اول رییس جمهور دانشگاه ها را موتور محرك توسعه علم و دانش در كشور توصیف كرد و با تاكید براینكه باید از برنامه های دانشگاه ها و مراكز علمی و تحقیقاتی كشور حمایت شود، گفت: دانشگاه ها نباید برای نیازهای جاری و اولیه، دارای دغدغه باشند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه) در جلسه ای با وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری و برخی از روسای دانشگاه های كشور اظهار داشت: دانشگاه های كشور تاكنون نقش موثری در تولید علم و فناوری ایفا كرده اند و افتخارات كشور در تولید علم و دانش مرهون تلاش و زحمات دانشگاهیان است.
وی همچنین با اشاره به گزارش برخی روسای دانشگاه ها مبنی بر تدوین طرحهای مختلف در جهت توسعه كشور، گفت: دولت از طرحهایی كه قابلیت اجرا داشته و بار مالی را از دوش دولت بردارد، حمایت می نماید.
معاون اول رییس جمهور با تاكید براینكه دانشگاه ها باید در توسعه كشور و تولید علم و دانش گام های بلندتری بردارند، گفت: امسال موضوع اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان به طور جدی در دستور كار دولت است و انتظار داریم دانشگاه ها در این زمینه نقش پررنگ تر و موثرتری ایفا كنند.
جهانگیری افزود: این یك گفتمان جدی است كه می خواهیم اقتصاد كشور را براساس اقتصاد دانش بنیان اداره كنیم و مقام معظم رهبری نیز تاكید كرده اند كه رویكردهای اقتصاد مقاومتی باید در برنامه ها و اقدامات همه دستگاه های كشور و نه فقط در دولت رعایت و لحاظ شود.
وی با اشاره به قراردادهای وزارت نفت با دانشگاه های معتبر كشور در جهت بومی سازی فناوری و ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت، گفت: این اقدام یك شروع مبارك و الگوی جدید و مناسبی از ارتباط صنعت و دانشگاه است و می تواند در جهت توسعه به كار گرفته شود.
معاون اول رییس جمهوری افزود: ارتباط صنعت و دانشگاه می تواند مسیر صنعتی شدن ایران را هموار سازد و اگر در این زمینه دستاوردهای مناسبی داشته باشیم، می توانیم از بخش های دیگر نیز بخواهیم كه همكاری و تعامل خود را با دانشگاه ها و مراكز علمی و تحقیقاتی افزایش دهند.
جهانگیری همچنین با اشاره به اتفاق نظر و اجماع همگانی درخصوص سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی خاطرنشان كرد: این برای اولین بار است كه همه صاحب نظران درباره سیاست های اقتصادی توافق و اجماع دارند و پذیرفته اند كه اقتصاد اولویت اصلی كشور است كه این انسجام می تواند زمینه ساز تحول و انجام كارهای بزرگ برای توسعه و پیشرفت كشور باشد.
وی از دانشگاه های كشور خواست تحقق اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان را به طور جدی در دستور كار خود قرار دهند و نقش موثرتری در توسعه اقتصاد دانش بنیان و ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی ایفا كنند.
در این جلسه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز گزارشی از وضعیت عمومی آموزش عالی كشور ارائه كرد و به تشریح مشكلات و مسائل پیش روی دانشگاه های كشور پرداخت.
روسای برخی از دانشگاه های كشور نیز در این نشست دغدغه ها و مشكلات اصلی خود را مطرح كردند و خواستار تخصیص بودجه و تامین اعتبارات لازم برای حل مشكلات دانشگاه ها شدند.
سیام**7261 /1449

سرخط اخبار سیاست