۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۵۳
کد خبر: 82067648
۰ نفر
گجتي كه پوست دست را به صفحه نمايش لمسي تبديل مي كند

تهران- ايرنا- محققان فناوري جديدي ابداع كرده اند كه پوست دست را به يك صفحه نمايش لمسي تبديل مي كند.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمي ايرنا از پايگاه اينترنتي ديلي ميل، ساعت هاي هوشمند نحوه تعامل ما با فناوري را متحول كرده اند، اما كوچك بودن صفحه نمايش اين ساعت ها استفاده از آنها را خسته كننده مي سازد.
اكنون گروهي از محققان با ابداع فناوري جديدي كه پوست بازو و دست را به يك صفحه نمايش لمسي تبديل مي كند، اميدوارند كه بر اين مشكل غلبه كنند.
اين سيستم كه SkinTrack نام دارد از يك حلقه انگشتري ساطع كننده سيگنال استفاده مي كند كه همراه با يك بند (نوار) سنجش كه به ساعت متصل است، سيگنال هاي الكتريكي توليد مي كند.
انگشتي كه اين حلقه انگشتري در آن است، پوست را لمس مي كند كه بر اثر آن، سينگال الكتريكي در سراسر بازو منتقل مي شود.
سپس اين سيستم با اندازه گيري فاصله ميان اين حلقه انگشتري و چهار جفت الكترودي كه در بند ساعت قرار دارد، موقعيت انگشت را در فضاي دو بعدي در يك بازو پيدا مي كند.
اين سيستم كه توسط محققان دانشگاه كارنگي ملون در پيتسبورگ ابداع شده است، رديابي لمسي مداوم روي دست و بازو را ميسر مي سازد.
محققان خاطرنشان كردند كه مشكل عمده ساعت هاي هوشمند و ساير جواهر آلات ديجيتال اين است كه صفحه نمايش هاي آنها بسيار كوچك هستند و اين امر باعث مي شود كه فضاي موجود آنها براي كار كردن بسيار كوچك باشد و نيز انگشت در زمان استفاده بيشتر صفحه نمايش را نيز مي پوشاند.
اما نكته مهم در مورد سيستم SkinTrack اين است كه مزاحمتي ايجاد نمي كند زيرا ساعت و حلقه انگشتري از اقلامي هستند كه معمولا مردم هر روز از آنها استفاده مي كنند. از سوي ديگر SkinTrack براي رديابي مداوم طراحي شده است و به كاربران اجازه مي دهد تا با انگشت روي پوست خود خطوطي را بكشند و آن را بر روي صفحه نمايش ساعت مشاهده كنند.
از ديگر قابليت هاي اين سيستم مي توان به اين ويژگي اشاره كرد كه كاربر با كشيدن پوست دست به بالا مي تواند در فهرست موسيقي خود جستجو كرد و موسيقي مورد نظر را پخش كند.
همچنين با كشيدن هر اپليكيشن روي بازو مي توان يك شورت كات ايجاد كرد و از بدن به عنوان يك جوي استيك (joystick) استفاده كرد.
بر اين اساس، سيستم SkinTrack امكان انتقال عمليات از صفحه نمايش به بازو را ميسر مي سازد .
اين سيستم 99 درصد ضريب دقت دارد و محققان مي توانند محل لمس ها را با ميانگين خطاي 7.9 ميلي متر تشخيص دهند.
با وجود اين و گرچه SkinTrack فناوري است كه افراد زيادي منتظر آن بوده اند، اما هنوز لازم است كار بيشتري روي آن صورت بگيرد.
علمي**2038**2017

سرخط اخبار علم و آموزش