نماینده شركت هلندی: هواپیماهای كنونی ایران با فناوری نوین هوایی فاصله دارد/تاكید بر توانمندی بالای ایران در بخش های اقتصادی

تهران- ایرنا- معاون شركت بین المللی استراتاجم (STRATAGEM) گفت: هواپیماهای كنونی ایران با فناوری های نوین هوایی تفاوت دارد و تغییرات بسیار زیادی در 20 سال تحریم صنعت هوایی این كشور حاصل شده است.

«راب نیسپلینگ ام ال.ام» (Rob Nispeling M L.M) كه همراه هیات تجاری هلند به ایران سفر كرده است، امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اكنون همه می دانند با لغو تحریم ها، موانع بازگشت ایران به بازارهای جهانی برچیده شده و این كشور نیز علاقه مند پیوستن به اقتصاد جهانی است.
وی ادامه داد: ایران با جمعیت 80 میلیون نفری در حال رشد است كه در همه بخش های اقتصادی توانمندی رشد بالایی دارد و صاحبان صنایع از بیشتر كشورهای جهان نیز به همكاری اقتصادی با ایران علاقه مندند.
معاون شركت بین المللی استراتاجم كه در زمینه تامین و نگهداری سیستم های حمل و نقل در عمان، دوبی، هند و بسیاری از كشورهای اروپایی فعال است، گفت: این شركت برای نخستین بار همكاری تجاری با ایران را در برنامه خود قرار داده و امیدوار است از طریق همكاری با شركت های ایرانی بتواند هم در توسعه اقتصادی ایران سهمی داشته باشد و هم دامنه فعالیت های خود را گسترش دهد.
وی افزود: این شركت برای كمك به توسعه ایران، روی نیازهای مردم متمركز می شود و گام به گام جلو می رود.
نیسپلینگ گفت: شركت هواپیمایی ایران ایر در حال خرید هواپیماهای جدید است و سایر شركت های هواپیمایی ایران نیز همین برنامه را دارند.
وزیر راه و شهرسازی چندی پیش اعلام كرد كه قرارداد خرید 118 فروند ایرباس در آینده نزدیك نهایی خواهد شد. همچنین مذاكرات با شركت ایتالیایی-فرانسوی ای.تی.آر(ATR) برای خرید هواپیماهای كوتاه برد به سرانجام رسیده و تفاهم نامه اولیه برای خرید 20 فروند هواپیمای كوتاه برد ATR72-600 با این شركت منعقد شده است. قرار است دو تا چهار فروند از این هواپیماها از اواخر سال 2016 میلادی به ایران تحویل داده شود.
معاون شركت بین المللی استراتاجم افزود: این شركت می تواند در تعمیر و نگهداری هواپیماهای جدید و همچنین آموزش تخصص های مورد نیاز در این زمینه به ایران كمك كند.
به گفته نیسپلینگ، این شركت در تعمیر و نگهداری انواع وسایل حمل و نقل بویژه هواپیما تجربه جهانی دارد و می تواند دانش خود را در آنچه شركت های ایرانی نیاز دارند، به كار گیرد.
به گزارش ایرنا، یك هیات هلندی شامل بیش از 40 شركت مواد غذایی، كشاورزی، ماشین آلات، حمل و نقل و لجستیك از دیروز (یكشنبه) با مسئولان و فعالان صنعتی و تجاری ایرانی نشست های مشترك داشته و در مورد همكاری های تجاری آینده گفت و گو كرده اند.
ریاست این هیات را «هنگ كامپ» (Henk Kamp) وزیر اقتصاد، انرژی و كشاورزی هلند، بر عهده دارد.
وزیر اقتصاد هلند آذرماه پارسال در صدر یك هیات بازرگانی به تهران سفر كرد و افزون بر حضور در نشست سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (جی.یی.سی.اف) با دولتمردان اقتصادی و سیاسی كشور راه های توسعه و تحكیم مناسبات را بررسی كردند.
بیست و سوم فروردین ماه یك هیات تجاری دیگر از این كشور به تهران سفر كرده بود و دیروز (یكشنبه) دومین نشست توسعه همكاری های كشاورزی ایران و هلند برگزار شد.
امروز نیز قرار است «گروه كار مشترك اقتصادی در زمینه كشاورزی» بین شركت های ایرانی و هلندی برگزار شود.
محصولات گل و گیاه با هشت میلیارد و 300 میلیون یورو، گوشت با هفت میلیارد و 700 میلیون یورو، لبنیات و تخم‌مرغ با هفت میلیارد و 200 میلیون یورو، سبزیجات با 6میلیارد و 200 میلیون یورو و میوه با چهار میلیارد و 900 میلیون یورو، پنج محصول برتر صادراتی كشور هلند در سال ۲۰۱۵ میلادی بود.
میزان صادرات محصولات كشاورزی هلند در سال ۲۰۱۵، بیش از 82 میلیارد یورو بود كه نسبت به سال پیش از آن (۲۰۱۴ میلادی) با ۷۰۰ میلیون یورو، یك درصد افزایش یافت.
صادرات محصولات كشاورزی هلند 18.8 درصد كل صادرات هلند را كه 438 میلیارد یورو است، تشكیل می‌دهد.
هلند بیشترین صادرات را به كشورهای آلمان با 20 میلیارد و 900 میلیون یورو، بلژیك با هشت میلیارد و 500 میلیون یورو، انگلیس با هشت میلیارد و 300 میلیون یورو، فرانسه 6 میلیارد و 900 میلیون یورو و ایتالیا سه میلیارد و 300 میلیون یورو دارد.
این كشور پس از ایالات متحده آمریكا بزرگ‌ترین صادركننده محصولات كشاورزی در جهان است.
اقتصام**1063**1961