شیراز 21اردیبهشت میزبان دومین نشست دوجانبه ایران و تركیه با مشاركت اكو

تهران- ایرنا- وزارت نیرو اعلام كرد: دومین نشست دوجانبه ایران و تركیه با هدف تشكیل بازار منطقه ای اكو، (ECO REM) با مشاركت دبیرخانه اكو (سازمان همكاری‌های اقتصادی) در روزهای 21 تا 22 اردیبهشت ماه امسال در شهر شیراز برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری وزارت نیرو، این اجلاس در مسیر توافق‌های بیست و ششمین نشست شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای اكو (RPC)، با حضور نمایندگانی از كمیته انرژی اكو و هیاتی هشت نفره از كشور تركیه متشكل از نمایندگان وزارت انرژی و منابع طبیعی تركیه، امرا (نهاد قانون‌گذار بازار انرژی تركیه) و شركت TEIAS برگزار خواهد شد.
نمایندگانی از وزارت نیرو، شركت توانیر، شركت مدیریت شبكه برق ایران، وزارت نفت، وزارت امور خارجه از طرف ایران در این نشست حضور خواهند داشت.
به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران با هفت كشور همسایه مبادله برق دارد كه در این میان به چهار كشور تركیه، عراق، پاكستان و افغانستان فقط برق صادر می كند.
حمید چیت‌چیان وزیر نیرو در دیدار «هاكان تكین» سفیر جمهوری تركیه در تهران با وی، گفت: زمینه‌های همكاری بسیاری بین جمهوری اسلامی و جمهوری تركیه وجود دارد و روند همكاری‌های گذشته نیز تاییدی براین موضوع است.
وی افزود: مشابهت‌های زیادی در شبكه برق ایران و تركیه وجود دارد كه می‌توان به میزان تولید، گستردگی خطوط شبكه و خصوصیات خطوط انتقال را یادآورشد.
وزیر نیرو گفت: تركیه از زغال سنگ به عنوان یك منبع انرژی قابل‌توجه استفاده می كند اما این منبع انرژی در جمهوری اسلامی نفت و گاز طبیعی است كه به عنوان سوخت نیروگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به گفته چیت چیان، ایران تمایل دارد روابط خود با تركیه را در خصوص صادرات و همچنین تبادل برق گسترش دهد و در بعضی از بخش‌های آن موافقت‌هایی انجام شده و بعضی بخش‌ها نیز، هنوز به اجرا در نیامده است.
اقتصام** 1559 ** 2023

سرخط اخبار اقتصاد