بسته بندي مناسب كالا در افزايش صادرات از مرز رسمي پرويزخان موثر است

قصرشيرين - ايرنا - معاون سياسي و اجتماعي فرماندار قصرشيرين گفت: بسته بندي مناسب و افزايش كيفيت كالاها در افزايش حجم صادرات از مرز رسمي پرويزخان اين شهرستان موثر است.

نعمت الله نازپرورده روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در صورت تحقق اين مهم علاوه بر افزايش حجم كالاهاي صادراتي شاهد ايجاد اشتغال بيشتر و رونق اقتصادي منطقه خواهيم بود.
وي بيان كرد: صادرات كالا، ترانزيت سوخت و مبادلات تجاري در مرزهاي اين شهرستان بدون وقفه و براساس روال عادي در حال انجام است.
وي از كاهش حجم برخي كالاهاي صادراتي از مرز رسمي پرويزخان خبر داد و علت اين امر كم شدن صادرات ميوه و تره بار و پذيرش نكردن اين كالاها از سوي طرف عراقي با توجه به آغاز برداشت محصولات كشاورزي در اقليم كردستان عراق ذكر كرد.
معاون فرماندار قصرشيرين با بيان اينكه هر ساله با توجه به آغاز فصل گرما صادرات ميوه و تره بار از مرز رسمي پرويزخان كاهش مي يابد اظهار داشت: صادرات اين گونه محصولات كشاورزي از مرز خسروي با توجه به پذيرش حوزه حكومت مركزي عراق براي اين كالاها افزايش يافته است.
نازپرورده اضافه كرد كه هم اكنون ميانگين صادرات محصولات كشاورزي از مرز رسمي پرويزخان با توجه به آغاز فصل برداشت ميوه و تره بار در عراق روزانه به 400 كاميون كاهش يافته كه اين آمار در روزهاي عادي 800 تا يك هزار و 200 كاميون است.
وي گفت: اگر ميوه و تره باري كه به صورت فله اي به عراق صادر مي شود از بسته بندي و كيفيت مطلوبتري برخوردار باشد به طور يقين طرف عراقي نسبت به پذيرش اين محصولات در فصل گرما نيز رغبت بيشتري خواهد داشت.
معاون سياسي و اجتماعي فرماندار قصرشيرين همچنين نبود سردخانه را براي نگهداري ميوه و تره بار را از جمله مشكلات اصلي در مرز رسمي پرويزخان ذكر كرد و گفت: اين موضوع در منطقه ويژه اقتصادي در نظر گرفته شده و در صورت سرمايه گذاري بخش خصوصي نسبت به ايجاد سردخانه در اين منطقه مرزي اقدام خواهد شد.
نازپرورده ادامه داد: وجود سردخانه مناسب باعث مي شود ميوه و تره باري كه براي صادرات به مرز پرويزخان فرستاده مي شود در صورت پذيرش نكردن طرف عراقي به مدت چند روز در سردخانه نگهداري شود تا از فساد زودهنگام آن و متضرر شدن تجار و توليدكنندگان جلوگيري شود.
وي گفت: علاوه بر مبادلات تجاري، تردد مسافران به اقليم كردستان عراق و بالعكس از مرز پرويزخان نيز همچون گذشته انجام مي شود و با توجه به آغاز فصل تابستان و تعطيلات اين ترددها نسبت به گذشته افزايش نيز يافته است.
روزانه به طور ميانگين 800 دستگاه كاميون حامل كالاهاي صادراتي ايراني از مرز پرويزخان و 500 دستگاه كاميون صادراتي نيز از مرز خسروي به عراق ارسال مي شود.
مرز رسمي پرويزخان بزرگترين مركز صادرات كالاهاي غيرنفتي جمهوري اسلامي ايران به عراق است كه 54 درصد از مجموع صادرات غيرنفتي كشورمان به عراق از اين مرز انجام مي شود.
قصرشيرين در غرب استان كرمانشاه با 27 هزار نفر جمعيت بيش از 186 كيلومتر مرز مشترك با عراق دارد كه در امتداد اين مرز طولاني ، دو مرز رسمي و فعال پرويزخان و خسروي فعال است كه پرويزخان با اقليم كردستان عراق و خسروي با حكومت مركزي عراق هم مرز است.
7079/3012/8066