معلمان بزرگترين سرمايه فكري جامعه هستند

سنندج- ايرنا- رييس آموزش و پرورش بانه گفت: معلمان بزرگترين و با ارزش ترين سرمايه فكري جامعه هستند.

به گزارش خبرنگار ايرنا رضا خضري روز شنبه در همايش تجليل از معلمان برتر شهرستان بانه افزود: اگر بر اساس سرمايه هاي فكري جامعه را بسنجيم و در راه توسعه آن قدم برداريم ارزش و شايستگي جامعه بالاتر خواهد رفت.
او افزود: سرمايه فكري جامعه به سه بخش سرمايه انساني، سرمايه ساختاري و سرمايه ارتباطي تقسيم مي شود كه بايد در آموزش پرورش و كل جامعه به اين سه مقوله مهم هم توجه كنيم چراكه سرمايه انساني توام با اخلاق خوب، خلاقيت را در جامعه به وجود مي آورد.
خضري به اهميت سرمايه هاي فكري در دنيا اشاره كرد و گفت: شركت هاي صنعتي و شركت هايي كه در امر توليد فعاليت مي كنند به اين نتيجه رسيده اند كه ارزش آن شركت به سرمايه هاي فكري آنان وابسته است.
وي افزود: امروزه علم است كه قدرت را مي آفريند اگر علم توام با اخلاق باشد سعادت انسان را به همراه دارد.
اين مسوول خاطر نشان كرد: در قرآن مجيد بيش از 700 بار در باب اهميت علم و دانايي تاكيد شده است اين يعني سعادت دين و دنيا در جامعه اسلامي در پيشرفت و توجه به علم و علم آموزي و اهميت يادگيري و ياددهي است.
خضري گفت: هر جامعه اي كه دين خود را نسبت به معلمان و متوليان امر تعليم و تربيت به خوبي ادا كرده آن جامعه در تمام عرصه ها در سطح جهان، پيشرفت قابل توجهي داشته است.
وي با اشاره به بيانات رهبر انقلاب درباره مقام شامخ معلم افزود: بزرگداشت مقام معلم به معناي واقعي، آثار بسيار مثبتي در فرهنگ جامعه، تعليم و تربيت مي گذارد چراكه معلمان آينده سازان فرداي جامعه هستند.
وي تاكيد كرد: امروز شايسته نظام جمهوري اسلامي ايران نيست كه فردي بي سواد در جامعه داشته باشيم.
خضري افزود: آموزش پرورش آمادگي دارد براي كساني كه از نعمت سواد محروم هستند امكانات لازم سواد آموزي فراهم كند.
وي با اشاره به اهميت سواد اموزي در جامعه گفت: اميدواريم در آينده نزديك شاهد اين باشيم كه در شهرستان بانه بي سوادي را به طور كامل ريشه كن كنيم.
وي خاطر نشان كرد: بر اساس معيار و هدفي كه مشخص شده بود بايد در هر دوره به 850 نفر خواندن و نوشتن ياد بدهيم يكي از مهمترين مشكلات ما در اين زمينه جذب بي سوادان است.
رييس آموزش و پرورش بانه افزود: به دليل موقعيت جغرافيايي شهرستان، سن بالا اين افراد و فرهنگ جامعه، براي جذب آنها به كلاس هاي سواد اموزي مشكلات زيادي وجود دارد.
وي اظهار كرد: با تلاش تيمي همكاران تاكنون 701 نفر را جذب كرده ايم از معياري كه براي ما مشخص شده بود 82 درصد آن تاكنون محقق شده است.
وي گفت: اگر در شهرستان بانه هشت هزار و 500 نفر بي سواد در جامعه هدف بين 10 تا 49 سال داشته باشيم بر اساس معيار مشخص شده به شرطي كه اجازه ندهيم كسي ترك تحصيل كند حدود 10 سال طول مي كشد كه بي سوادي در بانه به كلي ريشه كن شود.
خضري از انجمن اوليا و مربيان و خيرين مدرسه ساز تقدير كرد و گفت: خيرين شهرستان بانه در بحث مدرسه سازي سرآمد استان هستند.
او گفت: در شهرستان بانه امسال براي اولين بار دبيرستان نمونه دولتي متوسطه اول دخترانه به همت مسوولين وزارت آموزش و پرورش، فرماندار شهرستان و معلمين دلسوز داير مي شود.
وي افزود: به دبيرستان نمونه دولتي متوسطه اول پسرانه هم يك كلاس اضافه شده و ظرفيت آن از 60 نفر به 90 نفر افزايش يافته است.
وي به نحوه انتخاب معلمان برتر شهرستان اشاره كرد و افزود: ستاد اجرايي جلسات متعددي تشكيل داده و 182 پرونده بر اساس معيارهاي مد نظر اموزش پرورش به دبيرخانه ارسال كرده است.
وي گفت: افراد خود را معرفي كردند و تحت عنوان معلمين برتر در 13 بند نفرات برتر شناسايي شدند و امروز به عنوان معلمين برتر از آنها تقدير مي شود.
وي در پايان گفت: اميدواريم تلاش معلمان و كار تيمي آموزش و پرورش شهرستان در كنكور سراسري سال جاري نمود بيشتري نسبت به سال هاي قبل داشته باشد و شاهد موفقيت بيشتر دانش آموزان در عرصه هاي مختلف علم دانش باشيم.
در اين همايش فاروق حسين عباس مدير و سرمايه گذار پروژه 'آربابا لند' هداياي نفيسي به معلمان برتر شهرستان بانه اهدا كرد.
بانه در 242 كيلومتري غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
7469/1904

سرخط اخبار استان‌ها