روند اخراج اتباع پاكستانی از عربستان ادامه دارد

اسلام آباد - ایرنا - روند اخراج اتباع خارجی از جمله پاكستانی شامل كارگران و نیروهای مشاغل سخت و طاقت فرسا از عربستان ادامه دارد و رژیم سعودی حدود 50 نفر دیگر از اتباع پاكستانی را اخیرا به كشورشان بازگردانده است.

به گزارش روز شنبه شبكه 'اكسپرس نیوز' پاكستان، روز گذشته (جمعه) 49 تبعه پاكستانی كه مشغول كار در عربستان بودند، بنا به دلایل نامعلومی از سوی سعودی ها به كشورشان بازگردانده شدند.
این دست كم دومین بار طی چهار ماه گذشته است كه اتباع پاكستانی بدون دلیل خاصی، از عربستان اخراج می شوند.
در دی ماه سال گذشته نیز 120 تبعه پاكستانی از عربستان اخراج شده بودند.
بیش از یك و نیم میلیون تبعه پاكستانی در عربستان با شرایط دشوار مشغول كار هستند. همچنین آمار رسمی حاكی است كه بیش از دو هزار و 400 تبعه پاكستان در زندان های عربستان هستند و هر سال تعدادی از آنها بدون اینكه محاكمه شوند، به دست جلادان سعودی گردن زده می شوند.
در اخبار رسانه های پاكستان، دلیل اخراج اتباع این كشور از عربستان اعلام نشده است. اما باتوجه به تداوم روند كسری بودجه عربستان كه بیشتر به دلیل سیاست های دردسر ساز این كشور در پایین آوردن بهای نفت در بازارهای جهانی ایجاد شده است، به نظر می رسد اوضاع اقتصادی عربستان از جمله دلایل اخراج كارگران خارجی از این كشور باشد.
در همین حال، از عربستان خبر می رسد بسیاری از كارگران خارجی كه با حقوق اندك برای بسیاری از شركت های سعودی در این كشور كار می كنند، ماه ها است كه حقوقی دریافت نكرده اند و در اعتراض به این مسئله، اقدام به تجمع های اعتراضی و آتش زدن اتوبوس ها كرده اند.
كسری بودجه دولت عربستان سعودی در سال 2015 میلادی به رقم بی‌سابقه 367 میلیارد ریال سعودی، معادل 98 میلیارد دلار رسید.
كل هزینه‌های دولت عربستان سعودی در سال 2015 میلادی 975 میلیارد ریال سعودی بوده كه بیش از رقمی است كه پیش‌بینی شده بود.
به گفته یكی از مشاوران اقتصادی دولت عربستان، علاوه بر سقوط قیمت نفت، عوامل دیگری مانند پاداش به كاركنان دولت در زمان تفویض قدرت به ملك سلمان هم در افزایش هزینه‌ها نقش داشته است.
به گفته كارشناسان، دخالت نظامی عربستان در یمن هم در افزایش مخارج دولتی نقش داشته است.
آساق**272**1723