رایزنی مقامات دانشگاهی ایران با دبیر كل آموزش عالی مالزی

كوالالامپور – ایرنا – یك هیات علمی - دانشگاهی ایران روز سه شنبه در كوالالامپور با داتوك 'اسماء اسماعیل' دبیر كل آموزش عالی مالزی دیدار و دو طرف بر تلاش برای اعتبار بخشی بیشتر علمی به دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی كشورهای اسلامی تاكید كردند.

به گزارش ایرنا، دكتر 'محمدجواد دهقانی' سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( (ISCدر این دیدار كه 'عباس قنبری باغستان' رایزن علمی ایران در شرق آسیا نیز حضور داشت، به تشریح سهم هر یك از كشورهای اسلامی در رشد و تولید علم پرداخت.
وی در این نشست كه در محل وزارت آموزش عالی مالزی برگزار شد، اعلام كرد تاكنون سه هزار و 42 مجله علمی از كشورهای مختلف در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ثبت نام كرده اند.
وی ضمن تشریح نوع رده بندی كشورهای اسلامی بر اساس فعالیت های علمی، گفت كه اعتبار مجلات علمی كه در این پایگاه استنادی علوم قرار دارند، روز به روز در حال افزایش است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام همچنین جایگاه دانشگاه های ایران را براساس داده های این پایگاه كه در رتبه های بالایی در بین مراكز آموزش عالی جهان اسلام قراردارند، تشریح كرد.
دكتر 'علی عرب خردمند' معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشكی تهران نیز در این دیدار به معرفی ظرفیت های این دانشگاه پرداخت و اعلام كرد هم اكنون دانشجویان از كشورهای مختلف در دانشگاه علوم پزشكی تهران در حال تحصیل هستند.
وی همچنین به ارائه مقالات علمی این دانشگاه و تقویت اعتبار بین المللی دانشگاه علوم پزشكی تهران اشاره كرد.
دبیر كل آموزش عالی مالزی نیز در دیدار با هیات علمی – دانشگاهی ایران بر لزوم وجود زبان های بیشتر در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تاكیدكرد و گفت: این پایگاه نیازمند ارائه اطلاعات به زبان های كشورهای مختلف جهان اسلام است تا زمینه استفاده از این اطلاعات فراهم شود.
وی گفت: پایگاه هایی كه توسط كشورهای غربی راه اندازی شده با ضرورت بخشیدن به استفاده از زبان انگلیسی در واقع به دنبال گردآوری اطلاعات سایر كشورها هستند تا از این اطلاعات استفاده كنند.
هیات علمی - دانشگاهی ایران متشكل از حدود 10 نفر از مقامات چند دانشگاه ایران روز دوشنبه وارد مالزی شدند و امروز در دومین روز از سفر پنج روزه خود از پارك فناوری دانشگاه پوترا مالزی (یو.پی.ام) نیز دیدن كردند.
این هیات علمی – دانشگاهی قرار است مذاكرات جادگانه ای با روسای برخی از دانشگاه های معتبر مالزی انجام داده و روز پنجشنبه در سمینار یك روزه افزایش همكاری های علمی دو كشور در بخش آموزش عالی شركت كند.
آساق**241**1611

سرخط اخبار جهان