295 واحد توليدي وصنعتي راكد درچهارمحال وبختياري امسال فعال مي شود

شهركرد- ايرنا- رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختياري گفت: در راستاي تحقق شعار اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل، 295 واحد تعطيل و نيمه تعطيل توليدي و صنعتي استان تا پايان امسال فعال مي شود.

به گزارش ايرنا، سيدنعيم امامي روز سه شنبه در كارگروه رونق صنايع كوچك و متوسط چهارمحال و بختياري اظهار داشت: از اين تعداد واحد توليدي و صنعتي استان 39 واحد راكد، 178 واحد با ظرفيت بالاي 50 درصد و 78 واحد با ظرفيت زير 50 درصد فعاليت مي كنند.
به گفته وي، فعال سازي واحدهاي تعطيل و نيمه تعطيل با اختصاص دو هزار و 533 ميليارد ريال يارانه انجام مي شود كه فعال سازي اين واحدها، هشت هزار و 390 شغل را تثبيت و يا ايجاد مي كند.
امامي پيش بيني كرد: 50 طرح توليدي و صنعتي با پيشرفت فيزيكي بالاي 60 درصد در استان وجود دارد كه در صورت تخصيص يكهزار و 800 ميليارد ريال اعتبار تا پايان امسال بهره برداري شود.
وي، ميزان سرمايه گذاري اين 50 طرح را شش هزار و 815 ميليارد ريال عنوان كرد و افزود: با بهره برداري از اين طرح ها دو هزار و 106 فرصت شغلي جديد در استان ايجاد مي شود.
امامي تصريح كرد: پس از پايش و بررسي انجام شده يكهزار و 226 واحد توليدي و صنعتي در چهارمحال و بختياري وجود دارد كه 499 واحد از اين تعداد ظرفيت توليد بالاي 50 درصد دارند.
وي با بيان اينكه 65 درصد واحدهاي توليدي و صنعتي استان فعال هستند، گفت: 277 واحد توليدي و صنعتي ظرفيت زير 50 درصد و 450 واحد نيز تعطيل هستند.
به گفته وي، اگر تمام ظرفيت واحدهاي توليدي و صنعتي موجود استان به كار گرفته شود، 22 هزار و 395 شغل مستقيم ايجاد مي شود كه هم اينك معادل هفت هزار و 267 نفر از اين ظرفيت بلااستفاده مانده است.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: براي تحقق شعار امسال چهار كارگروه تخصصي در راستاي شناسايي و پايش و برنامه ريزي براي رونق واحدهاي نيمه فعال و تعطيل استان تشكيل شده است.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ادامه داد: بخشي از سياست هاي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري در راستاي اقتصاد مقاومتي، در بخش صنعت، معدن و تجارت است.
امامي تامين شرايط فعال سازي و منابع مالي، پيشتازي اقتصاد دانش بنيان، محور قرار دادن رشد و بهره وري، استفاده از ظرفيت هدفمند سازي يارانه ها در صنعت، افزايش توليد داخلي نهاده ها و شفاف و روان سازي توزيع را از سياست هاي اقتصاد مقاومتي در بخش صنعت، معدن و تجارت برشمرد.
وي، رونق توليد از طريق تثبيت اشتغال و افزايش ظرفيت توليد، فعال سازي مجدد واحدهاي صنعتي، ايجاد توازن زنجيره مواد اوليه مورد نياز و توسعه صنعت فولاد و مس كشور براي توليد پايدار، مديريت هدفمند واردات در راستاي حفظ تراز مثبت تجاري، تكميل طرح هاي تجاري با پيشرفت فيزيكي بالاي 60درصد را از اهداف بخش صنعت، معدن و تجارت عنوان كرد.
مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي چهارمحال و بختياري نيز در اين نشست گفت: با فعال شدن كميته پايش طي يكماه گذشته، مشكلات 30 واحد توليدي و صنعتي نيمه تعطيل و راكد در استان پيگيري و شناسايي شده است.
عليرضا شفيع زاده ادامه داد: مسئولان استان با همت مضاعف براي فعال شدن و خروج از ركود واحدهاي توليدي و صنعتي استان تلاش مي كنند.
به گزارش ايرنا، كارگروه رونق صنايع كوچك و متوسط چهارمحال و بختياري با حضور معاون صنايع سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي كشور برگزار شد.
7361/ 6014/

سرخط اخبار استان‌ها