عضو هيات علمي دانشگاه: شيراز به عنوان پايتخت صلح در ايران مطرح مي شود

شيراز- ايرنا- عضو هيات علمي و رئيس مركز پژوهش هاي فرهنگ اسلامي دانشگاه شيراز گفت: با برنامه ريزي هاي صورت گرفته از جمله داير كردن دومين موزه صلح كشور، به دنبال مطرح كردن شيراز به عنوان پايتخت صلح در ايران هستيم.

به گزارش ايرنا حجت الاسلام سعيد رحيميان، سه شنبه در نشست خبري اعلام برنامه هاي همايش ملي 'اخلاق مهار جنگ، اخلاق صلح، اخلاق عفو و دوستي' در دانشگاه شيراز افزود: از 150 موزه صلح درجهان، تنها يك موزه صلح با محوريت آثار جنگ تحميلي در تهران فعال است و ما به دنبال فعال كردن دومين موزه صلح كشور در شيراز هستيم.
رئيس اتاق فكر استان فارس با اشاره به انتخاب شهردار شيراز به عنوان شهردار صلح از سوي موزه صلح تهران اظهار كرد: علاوه بر ساخت نماد صلح در شهر شيراز، برپايي موزه اي با بهره گيري از آثار هنرمندان اين شهر و كشور و فراخوان خلق آثارهنري در زمينه هايي همچون خوشنويسي ومجسمه سازي و دعوت ازهنرمندان براي توليد آثار فاخر هنري با بهره گيري از آيات و روايات اسلامي با مضمون صلح در دستور كار است.
وي گفت: مكان هايي همچون باغ ارم و نارنجستان قوام كه هردو زير نظر دانشگاه شيرازاداره مي شود و همچنين مجموعه فرهنگي كه به جاي سينما آريانادر شهر شيراز ساخته مي شود از مكان هاي پيشنهادي براي ساخت موزه صلح در شيراز است.
رحيميان افزود: موافقت اوليه دانشگاه شيراز براي ايجاد موزه صلح اخذ شده است و اميدواريم با همكاري ساير دستگاه ها و نهادها از جمله اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس و شهرداري شيراز بتوانيم گام هاي مناسبي براي برپايي اين موزه برداريم.

** همايش ملي براي صلح
دبير همايش ملي اخلاق مهار جنگ، اخلاق صلح و اخلاق عفو و دوستي، اظهار كرد: اين همايش ملي روزهاي بيست و يكم و بيست و دوم ارديبهشت ماه جاري در شهر شيراز برگزار مي شود.
به گفته وي، مباني، چالش ها و راهكارهاي دستيابي به صلح از نگاه فلسفي، حقوقي، انديشه سياسي و ديني، الهيات تطبيقي صلح از منظر اديان، صلح گرايي در قرآن و سنت، بازتاب فرهنگ صلح گرايي در ادبيات، صلح و روابط بين الملل، صلح و گردشگري و صلح و هنر از محورهاي علمي اين همايش هستند.
رحيميان گفت: حدود 50 مقاله علمي به دبيرخانه همايش رسيده است كه هيات داوران 20 مقاله با كيفيت بالاتر را انتخاب كرده است و 17 مقاله در دو روز برپايي همايش ارائه مي شود.

** دو همايش بين المللي در شيراز و استانبول تركيه
رئيس مركز پژوهش هاي فرهنگ اسلامي دانشگاه شيراز در بخش ديگري از اين نشست خبري گفت كه بنا بر تفاهم نامه امضا شده ميان اين دانشگاه و دانشگاه بيل گي استانبول تركيه، دو همايش بين المللي با مشاركت اين دانشگاه ها با موضوع صلح برپا مي شود.
رحيميان افزود: همايش بين المللي نخست آذرماه 95 در دانشگاه شيراز و همايش بين المللي بعدي به ميزباني دانشگاه بيل گي استانبول برگزار مي شود.

** صلح به معناي سازش نيست
اين عضو هيات علمي دانشگاه شيراز در بخش ديگري از سخنان خود گفت: برخي صلح را به معناي سازش مي دانند و حال آن كه اين واژه در آيات قرآن و ساير تعاليم دين اسلام به معناي نرمش و مدارا است اما همين تعاليم ديني از اصل آمادگي براي دفاع از كشور غفلت نكرده است.
وي ادامه داد: منابع فرهنگي غني ايراني اسلامي دعوت به صلح و سلم مي كند كه اين موضوع اصالت صلح را در تعاليم ديني به ما مي رساند و حتي در اين تعاليم آمده است كه اگر در ميانه جنگ، دشمنان اسلام متمايل به صلح شوند، شما هم صلح را بپذيريد.
به گفته دبير همايش ملي اخلاق مهار جنگ، اخلاق صلح و اخلاق عفو و دوستي، اين همايش ملي در دانشگاه شيراز و دانشگاه آزاد اسلامي واحد شيراز برگزار مي شود و پايان بخش برنامه هاي آن اجراي كنسرت 'صلح و اميد' استاد چكناواريان خواهد بود.
2027 /6118

سرخط اخبار استان‌ها