توافق هسته ای و8 اختلاف اصلی اوباما و نتانیاهو

بیروت–ایرنا– روزنامه صهیونیستی« یدیعوت آحرونوت» در سرمقاله خود كه به كمك های امنیتی آمریكا به اسرائیل ارتباط داشت، نوشت كه اختلاف هایی همچنان بین دوطرف دررویكردهای راهبردی وتهدیدها در خاورمیانه وجود دارد ومانع از توافق آنها در خصوص این كمك ها شده است.

به گزارش ایرنا، یدیعوت آحرونوت با اشاره به نامه 83 سناتور آمریكائی كه درآن آمادگی خود را برای تایید توافقی طولانی مدت به منظور افزایش كمك های امنیتی به اسرائیل ابراز كرده اند، نوشت كه این نامه گام مهم دو حزب جمهوریخواه و دموكرات است ونشان می دهد كه درمجلس سنا، رژیم اسرائیل ازحمایت وسیعی برخوردار است.
با این وجود، رسانه صهیونیستی افزود: مهم این است كه درك كنیم اختلال ایجاد شده در روابط برمحاسبه رقم ها متمركز نیست بلكه دررویكرد راهبردی در خصوص تهدیدها درخاورمیانه و دراندیشه ، ارزیابی ها و مواضع دو طرف است.
یدیعوت آحرونوت با بیان اینكه « آمریكا و اسرائیل هشت اختلاف اصلی دارند» آنها را اینگونه تشریح كرد:

1- اختلاف در رویكردهای راهبردی:
دراندیشه اسرائیل،توافق هسته ای با ایران به امنیت آن ضرر وارد كرده وبراین اساس آمریكا باید به آن در رویاروئی با این خطر كمك كند و از سوی دیگر دولت آمریكا این توافق را یك موفقیت بزرگ راهبردی و موجب كاهش تهدید هسته ای اسرائیل می داند.

2- اختلاف ایدئولوژیك:
دولت آمریكا روند مسالمت آمیز را راه حلی بهتر برای امنیت اسرائیل می داند اما اسرائیل معتقد است كه بدنبال توافق سازش با فلسطینی ها خطرهای مهمی متوجه امنیت آن خواهد شد.
علاوه بر این، دولت آمریكا در نماد ارزش ها و منافع نزد اسرائیل تردید دارد در حالیكه اینها در سال های گذشته علت اساسی برای كمك های سخاوتمندانه آمریكا به این رژیم بوده است.

3- اختلاف در توقعات و انتظارها:
اسرائیل توقع دارد كه آمریكا دست كم یك میلیارد دلار به كمك های سالانه به آن اضافه كند اما دولت آمریكا با افزایش 20 درصدی كمك ها نسبت به سال گذشته موافقت كرده تا ارزش آن به 3.7 میلیارد دلار درسال برسد.
حقیقت این است كه كنگره آمریكا افزایش های فوق العاده ای در كمك های به اسرائیل در نظر گرفته و دولت آمریكا هم تجهیزات دفاعی ضد موشك را به اصل كمك ها افزوده است.
این در حالی است كه دولت آمریكا از اسرائیل خواسته بود به درخواست نكردن كمك های ویژه از كنگره پایبند بماند تا كمك ها از آنچه در خصوص آن توافق شده بود، فراتر نرود.

4- اختلاف در فهم محدودیت های مالی در بودجه ایالات متحده:
آمریكا به كاهش در بودجه پنتاگون ( وزارت دفاع) و مشكلات در ارائه كمك های امنیتی به همپیمانانش تاكید كرده است.
اما اسرائیل كه بیش از نیمی از كمك های خارجی آمریكا را دریافت می كند، در مقابل این تاكید آمریكا ، خواستار حمایت ویژه كنگره شده و منافع امنیتی ایالات متحده را نتیجه تقویت قدرتش می داند.

5- اختلاف در ارزیابی سیاست دولت آینده آمریكا:
دولت « باراك اوباما» رئیس جمهوری آمریكا معتقد است كه دولت آینده آمریكا جمهوری خواه و یا دموكرات برای افزایش كمك ها به اسرائیل با مشكلاتی زیاد مواجه خواهد بود.
اما در اسرائیل بسیاری باور دارند كه هردولت آینده آمریكا، موضع منفی اوباما درقبال خاورمیانه را تغییر خواهد داد و تقویت اسرائیل را جزو جدائی نشدنی از راهبرد خود خواهد دانست.

6- اختلاف در خصوص بسته ساختار داخلی:
از زمان لغو طرح هواپیمای اسرائیلی «هلوی» در دهه هشتاد قرن گذشته، به اسرائیل اجازه داده شد كه حدود یك چهارم كمك مالی را كه دریافت می كند به « شیكل» واحد پول خود تبدیل كند تا بتواند نیازهایش در زمینه صنایع امنیتی را خریداری كند اما اسرائیل معتقد است كه این روند به آن ضرر زده است.
در مقابل دولت كنونی آمریكا لغو این گونه بسته كمك ها را تایید می كند حتی اگر تدریجی باشد.
سخن در باره ضررهای شدید به صنایع امنیتی محلی اسرائیل و فشاری است كه به ارزشسه میلیارد شیكل بر بودجه جنگی رژیم اسرائیل وارد كرده است.

7- پرونده فلسطین:
« بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی می ترسد به اوباما فرصت داده شود تا بار دیگر موضعش را مبنی اینكه امنیت اسرائیل با توافق با فلسطینی ها به مخاطره نمی افتد، ثابت كند.
نتانیاهو معتقد است كه دراین صورت،شرایط برای دولت آمریكا به منظور فعالیت درعرصه فلسطین حتی درخصوص موضوعاتی كه در توافق با اسرائیل وجود ندارد، آسان می شود.

8- اختلاف در موضوع اعتماد به یكدیگر:
روابط بین اوباما و نتانیاهو از یك نقص اساسی رنج می برد و آن بی اعتمادی به یكدیگر است كه در سال ها شكل و این بی اعتمادی در جریان رویاروئی بین این دو بعداز توافق هسته ای با ایران اوج گرفته است.
این بی اعتمادی مشكلات زیادی در روابط اوباما و نتانیاهو برای ملاقات با هم به منظور بررسی مسائل اصلی در كمك های امنیتی به اسرائیل ایجاد كرده است.

این روزنامه صهیونیستی در ادامه سرمقاله خود نوشت: اسرائیل در تابستان سال 2015 روشی كینه توزانه درقبال دولت آمریكا در پیش گرفت و به پیشنهاد های آن برای پاسخ دادن به خطرهای امنیتی ناشی از توافق هسته ای با ایران بی توجهی كرد.
یدیعوت آحرونوت افزود: خودداری از بررسی موضوع جبران خسارت های وارده به اسرائیل با وزیر جنگ قبل از توافق و تصویب آن و همچنین سخنرانی تحریك آمیز نتانیاهو در كنگره ، موضع اسرائیل را به شدت تصعیف كرد.
این روزنامه صهیونیستی تاكید كرد: اسرائیل اكنون خود را با بحث یك بعدی در مساله كمك ها مواجه می بیند و نمی تواند وارد یك بررسی همه جانبه در خصوص مسائل مهم از جمله امنیتی با آمریكا شود و دولت كنونی آمریكا هم در این شرایط نسبت به دولت های گذشته مواضعی سرسختانه تر در قبال آن اتخاذ كرده است.
خاورم ** 1324