۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۴۷
کد خبر: 82058402
۰ نفر
انصاری: منتخبان مردم را تنها منتخبان می توانند تعیین تكلیف كنند

تهران - ایرنا - معاون امور مجلس رییس جمهوری گفت: منتخبان مردم را فقط منتخبان آنها می توانند تعیین تكلیف كنند؛ نمایندگان مردم می توانند اعتبارنامه نمایندگان را بررسی و اگر دارای مشكلی بود نسبت به آن تصمیم گیری كنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام مجید انصاری روز دوشنبه در مراسم تجلیل از معلمان نمونه شهرستان اسلامشهر و چهاردانگه در جمع معلمان و آموزگاران این شهرستان افزود: از دیدگاه دولت و رییس جمهور، در مجلس یازدهم شمار منتخبان زن 18 منهای یك نیست بلكه 18 نفر است.
وی ادامه داد: معتقد هستیم قانون فصل الخطاب است و باید دقیقا رعایت شود. طبق قانون و آیین نامه داخلی مصوب مجلس، نماینده ای كه تایید شورای نگهبان را داشته و مردم به او رای داده اند، پس از انتخاب شدن، رسیدگی به اسناد و اعتبارنامه او برعهده مجلس است.
معاون رییس جمهوری اظهارداشت: امام راحل نیز در وصیت نامه خود بارها تاكید داشتند كه مجلس در بررسی اعتبارنامه ها دقت كند بنابراین منتخبان مردم را باید منتخبان آنها تعیین تكلیف كنند.
انصاری ضمن تشكر از همه ملت به ویژه معلمان برای نقش جاودان و حماسه ساز خود در انتخابات هفتم اسفند 1394 و 10 اردیبهشت ماه جاری، گفت: مجلس شورای اسلامی با رویكرد اعتدال، انتخابات را به پایان رساند و مجلس جدید به گونه ای از همه جریانات سیاسی اعم از اصولگرایان، مستقلین و اعتدالگراها شكل گرفته است.
وی اضافه كرد: مجلسی كه در پیش رو داریم هماهنگ تر، كارآمدتر، منسجم تر و در تعامل سازنده بیشتر با سایر قوا و به ویژه دولت خواهد بود.
معاون امور مجلس رییس جمهوری همچنین گفت: به خانم ها تبریك مضاعف می گویم چرا كه 18 نفر از آنان نمایندگی مجلس را به دست آورده اند كه البته كافی نیست و اگر نگوییم نصف مجلس، حداقل باید احراز یك سوم كرسی های مجلس آینده در انتخابات بعدی را هدف گذاری كنند.
انصاری در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح برنامه دولت در پسابرجام پرداخت و اظهارداشت: همه ماجرای دشوار، پرغصه و افتخارآمیز برجام را می‌دانیم. مردم در سال 92انتخابشان برای سامان دادن به موضوع هسته‌ای و پایان تحریم‌های ظالمانه بود و در انتخابات اخیر مجلس گرایش عمومی به همین سمت حركت كرد. حتی اصولگرایانی هم كه انتخابات شدند با مشی نگاه اعتدالی انتخاب شدند.
وی ادامه داد: دولت 18 ماه هزینه سنگینی به لحاظ وقت، اعصاب و فداكاری سرداران این عرصه پرداخت كرد و ملت در برابر قدرت‌های 1+5 پیروز شد و ما حقوق هسته‌ای خود را گرفتیم و برجام به فرجام رسید و امروز زمان اجرای برجام است.
معاون رییس‌جمهوری خطاب به كسانی كه مخالف برجام هستند و چشم به روی واقعیت بسته‌اند یا تصمیم گرفته‌اند كه واقعیت را نبینند، گفت: می‌گویید برجام چه دستاوردی داشته است؟ حال از شما می‌پرسم اگر برجام نبود، امروز كجا بودید؟
انصاری خاطرنشان كرد: در دیدار دكتر رییس جمهوری با رییس‌جمهوری فرانسه، ایشان به آقای دكتر روحانی گفتند تصمیم ما برای حمله به ایران قطعی بود ولی برای زمان آن تردید داشتیم و انتخابات ریاست جمهوری و توافق هسته‌ای سایه جنگ را از سر ایران برداشت.
وی تصریح كرد: گام بعدی محدودیت صادرات نفت در برابر غذا بود كه قدرت‌های جهانی می‌خواستند نسبت به كشورمان اعمال كنند همانند الگویی كه در لیبی و عراق اجرا كردند ولی امروز در فضای پسابرجام و با این كه سه ماه از برجام نمی‌گذرد، ظرفیت صادراتی تولید نفت به مرز قبل از تحریم‌ها نزدیك شده و از یك میلیون بشكه صادرات نفت به دو میلیون و 300 هزار بشكه رسیده است.
وی افزود: قبل از برجام تمام كشورهای دنیا ما را به لحاظ مراودات و تحریم قرار داده بودند و در سطح مدیركل بیشتر مراوده نداشتیم ولی امروز شاهد رفت و آمد هیات‌های بزرگ تجاری و اقتصادی و روسای جمهور كشورها به میهن اسلامی هستیم و در حال حاضر امروز نیز رییس‌جمهوری كره جنوبی بعد از 55 سال با هیات 200 نفره تجاری و اقتصادی با رییس‌جمهوری در حال مذاكره هستند.
معاون امور مجلس رییس جمهوری یادآور شد: عده‌ای می‌‌گویند از برجام چه به دست آوردید؟ مگر در این سه ماه چه باید می‌كردید؟ رییس‌جمهوری در این مدت به كشورهای مختلف سفر و قراردادهای مهمی را منعقد كردند و روسای جمهور كشورها به ایران آمدند. اینها از سر تفریح نیست.
انصاری یادآور شد: باید دقت كنیم كه رهبر معظم انقلاب اصل آمد و رفت و قراردادها را تایید فرموده‌اند و تاكید كردند كه برای عملی و اجرایی كردن این قراردادها تلاش شود.
وی افزود: به خواب كسی نمی‌آمد كه ایران وارد باشگاه خرید و فروش هسته‌ای جهان شود و امروز ایران مواد اولیه می‌گیرد و آن را تبدیل به اورانیوم غنی شده می‌كند و به دنیا می‌فروشد و ذخایر هسته‌ای ما نه تنها تعطیل نشده بلكه به دو برابر افزایش یافته است.
وی تصریح كرد: آرامش، امید و نشاط كشور دستاورد كمی نیست. امروز سیستم بانكی، كشتیرانی، بیمه‌ای و بسیاری از موضوعات دیگر حل شده است و دولت منتخب شما و رییس‌جمهوری به پیمانی كه در انتخابات با مردم بسته، محكم ایستاده است و برای رفع موانع تولید و رفع ركود و ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال برای ملت ایران و فرزندان این نظام لحظه‌ای از تلاش نخواهد ایستاد.
معاون امور مجلس رییس‌جمهوری تصریح كرد: ناملایمات و بی‌انصافی رسانه‌ها را به جان می‌خریم، ولی اگر بخواهیم پاسخ بگوییم كه چه شده است، تنها در پرونده اخیر دو میلیارد دلار كه توسط رأی دادگاه آمریكایی، پول بیت‌المال برداشته شد، اگر منافع ملی اجازه می‌داد آن وقت بیشتر قدر جهاد مردان دیپلماسی كشور دانسته می‌شد.
انصاری با یادآوری این كه مردم ایران قدرشناس هستند و قدر زحمتكشان خود را می‌دانند، گفت:‌ امسال به رغم همه مشكلات و كمبودها، دولت مصمم به اجرای اقتصاد مقاومتی كه نسخه شفابخش ایران اسلامی است كه از سوی رهبری ابلاغ شده است، می‌باشد و امسال سال تحرك ویژه در اقتصاد كشور خواهد بود.
وی اضافه كرد: ایران اسلامی می‌خواهد كه در تعامل با دنیا باشد و پیام ما به دنیا صلح و همكاری است البته در برابر زورگویی، قلدری و صهیونیست‌ها خواهیم ایستاد و اسرائیل از برجام به شدت عصبانی است و باید از این عصبانیت بمیرد و اگر عربستان در انجام اجرای برجام كارشكنی می‌كند، به جایی نخواهد رسید.
معاون امور مجلس رییس‌جمهوری ادامه داد: ایران به پشتیبانی ملت، انقلاب و هدایت رهبری راه پیشرفت و توسعه را به سرعت خواهد پیمود.
انصاری در بخش دیگری از سخنان خود ضمن گرامیداشت روز معلم این روز را به معلمان سراسر كشور و به ویژه معلمان شهرستان های اسلامشهر و چهاردانگه تبریك گفت.
وی افزود: روز معلم روز بشریت و روز همه ملت ایران است و ترسیم آینده هر كشور و جامعه ای تنها از مجاری اندیشه بلند و همت بالای معلمان جامعه می گذرد زیرا سازندگان آینده جامعه نیازمند دانش، اخلاق، غیرت، توان و همت هستند كه از كوثر زلال آموزگاران سیراب می شوند.
معاون رییس جمهوری ادامه داد: در انقلاب اسلامی آموزگاران و معلمان هم در قبل و بعد از پیروزی انقلاب پیشتاز بودند و ظرفیت آنان آن قدر بزرگ بود كه حتی قبل از انقلاب اسلامی به رغم موانع و مفاسد گسترده جامعه فرهنگی مصون از تعرضات باقی ماند.
انصاری خاطرنشان كرد: مردم شاهد هستند كه بعد از پیروزی انقلاب آنگاه كه نظام نیازمند مدیران فداكار و شایسته بود در همه جا دست نیاز به آموزش و پرورش دراز كرد و این نهاد سخاوتمندانه دارایی خویش را در اختیار انقلاب قرار داد.
وی خطاب به شركت كنندگان این مراسم اظهارداشت: ضمن آن كه سلام رییس جمهوری را به شما معلمان اعلام می كنم، ایشان بارها در توجه ویژه به جایگاه معلمین و معیشت معلمان و جامعه آموزش و پرورش در جلسات دولت تاكید كردند.
معاون امور مجلس رییس جمهوری یادآور شد: به رغم مشكلات بسیار زیاد و سنگینی مالی دولت در سال 94 بیش از 80 درصد از بودجه 190 هزار میلیارد تومانی كل كشور به بودجه جاری تخصیص یافت در حالی كه سایه سنگین تحریم ها از یك سو و كاهش صادرات نفت از سوی دیگر و كاهش شدید قیمت نفت از طرفی باعث نشد كه اعتبار این نهاد كاهش یابد و تخصیص اعتبار این نهاد نه تنها سال گذشته و ماه اول امسال كسر گذاشته نشد بلكه تخصیص اعتبارات آموزش و پرورش در سال 94 بیش از 107 درصد بود و كلیه مطالبات معلمین تسویه شد.
انصاری گفت: طرح طبقه بندی معلمان به رغم دشواری اجرایی از لحاظ مالی اجرا شد و اگرچه قدمی كوچك بود ولی دولت گام های بلندی را در آینده نسبت به این نهاد برخواهد داشت.
وی اظهارداشت: ما بودجه آموزش و پرورش را بودجه جاری نمی دانیم چرا كه همه می دانند كه برای رشد و توسعه كشور، نیروی انسانی سهم بسزایی دارد كه آموزش و پرورش در رشد و نمو این نهال از كودكستان نقش بسزایی دارد.
وی خاطرنشان كرد: بهترین بودجه عمرانی كشور آموزش وپرورش است اگرچه باید تحول در این نهاد به وجود آید و استفاده از خرد جمعی آموزگاران فراهم شود و هزینه های اداری و غیرآموزشی كاهش یابد و اعتبارات به بخش آموزش و معلمان افزوده شود.
سیام**1053** 9132 **1446** 1336