آلبوم موسيقي عاشيقي اورمودان گلن سسلر در راه اجلاس بين المللي موسيقي تركيه

اروميه- ايرنا- رئيس حوزه هنري آذربايجان غربي گفت: آلبوم موسيقي عاشيقي اورمودان گلن سسلر كه به اهتمام واحد موسيقي اين نهاد توليد شده است، در اجلاس بين المللي موسيقي عاشيقي تركيه معرفي مي شود.

عليرضا نوروزي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در آلبوم موسيقي اورمودان گلن سسلر مكتب موسيقي عاشيقي اروميه در قالب 54 مقام ارائه شده است.
وي عرضه اين آلبوم در خارج از كشور را نشان دهنده قدرت اين نوع موسيقي در استان دانست و اضافه كرد: حفظ و صيانت از موسيقي اصيل و فولكلور شهرستان اروميه و معرفي اين موسيقي و آلبوم به عنوان سوغات فرهنگي اين شهرستان از جمله اهداف توليد اين آلبوم موسيقي بود.
وي اظهار كرد: مكتب موسيقي عاشيقي اروميه يكي از اصيل ترين و قديمي ترين سبك هاي موسيقي عاشيقي در جهان است كه ريشه در آداب و رسوم و فرهنگ غني آذربايجان دارد و به عنوان ميراث فرهنگي ناملموس كشور ثبت ملي شده است.
رئيس حوزه هنري آذربايجان غربي ادامه داد: اجلاس بين المللي موسيقي عاشيقي تركيه از فردا با حضور هنرمندان و سخنرانان 12 كشور جهان از جمله ايران، چين، تركيه، گرجستان، قزاقستان، قرقيزستان، جمهوري آذربايجان، تركمنستان، قبرس و ازبكستان برگزار مي شود.
نوروزي گفت: اين اجلاس از نشست هاي معتبر بين المللي براي بررسي موسيقي عاشيقي در دنياست كه امسال به صورت دو روزه در شهر گيرسون تركيه برگزار مي شود.
به گزارش ايرنا، 123 عاشيق عضو كانون عاشيق هاي حوزه هنري آذربايجان غربي هستند و اين كانون تنها كانون رسمي كشور در اين زمينه به شمار مي رود.
تك نوازي عاشيق ها، غير ريتميك بودن مقامها، كلامي بودن موسيقي ارائه شده در كنار آلت موسيقي (قوپوز) هفت سيمه با 14 پرده به نام 14 معصوم از شاخصه هاي اصلي مكتب عاشيقي اروميه به شمار مي رود كه آن را در سطح ايران و جهان منحصر به فرد كرده است.
8137/1905