ولایتی: طرح های برخی كشورها درخصوص تجزیه سوریه و عراق محقق نخواهد شد

تهران- ایرنا- رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: طرح های توطئه آمیز برخی كشورهای غربی و برخی كشورهای مرتجع منطقه درخصوص تجزیه كشورهایی مانند سوریه و عراق توطئه ای است كه با بیداری ملت های منطقه هرگز تعبیر و محقق نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی اكبر ولایتی عصر یكشنبه در دیدار یان كوبیش نماینده دبیر كل سازمان ملل متحد در امور عراق افزود: جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریست ها از ابتدای حركات جریان های تكفیری و افراطی در منطقه برای مبارزه با آنان اقدامات جدی و عملی انجام داده و معتقد است حامیان تروریست ها در منطقه عواقب و بحران های ناشی از این حمایت ها را در كشورهای مختلف شاهد خواهند بود.
وی ادامه داد: كما اینكه پیش بینی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینكه آتش تروریست دامن حامیان خود را خواهد گرفت در برخی كشورها به وقوع پیوست.
رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام تاكید كرد: كشورهای مدعی مبارزه با تروریست ها باید همانند جمهوری اسلامی ایران اقدامات جدی در این زمینه انجام دهند.
** امیدواریم به زودی شاهد آرامش و امنیت در عراق باشیم
رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اعتقاد دارم كه از منظر سیاسی عراق در مقطع حساسی قرار دارد و تحولات جدیدی در این كشور رخ داده است.
ولایتی افزود: ما از دموكراسی در عراق قویا حمایت می كنیم؛ دموكراسی در این كشور جدید است.
وی ادامه داد: در كشوری كه سابقه كودتاهای مختلف را تجربه كرده و برخی از كشورهای مخالف دموكراسی در این كشور در تلاش برای برهم زدن معادلات هستند باید تلاش كرد وضعیت فعلی در ایجاد دموكراسی و تشكیل نهادهای حكومتی بتوانند به فعالیت های خود ادامه دهند.
ولایتی اظهار امیدواری كرد: به زودی شاهد آرامش و امنیت در این كشور باشیم.
رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام تاكید كرد: همه باید از تمامیت ارضی و وحدت در عراق حمایت كنند؛ چرا كه امنیت كشورها در منطقه به یكدیگر وابسته است.
رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آنچه در عراق می گذرد باید در چارچوب قوانینی باشد كه مورد احترام مردم عراق است.
ولایتی افزود: ما معتقدیم با توجه به تلاش مردم عراق و بلوغ سیاسی مردم این كشور آنان قطعا می توانند بر مشكلات داخلی فائق آیند. عامه مردم عراق تابع قانون اساسی هستند.
وی ادامه داد: هر اتفاقی موجب تضعیف همبستگی ملی مردم عراق شود باید با آن برخورد كرد و هیچ كشوری حق ندارد در امور داخلی عراق دخالت كند.
رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: جمهوری اسلامی ایران كماكان بر اساس درخواست دولت عراق از هر كمكی كه بتواند به دولت و ملت این كشور انجام دهد دریغ نخواهد كرد.
ولایتی افزود: مقابله با داعش توسط دولت ، ارتش و نیروهای مردمی عراق امر مهمی است كه سازمان ملل و همسایگان عراق با آن موافق هستند و از دولت عراق در این زمینه حمایت می كنند تا در برابر تروریست ها اتحاد داشته باشند.
وی در ادامه اظهار امیدواری كرد: آوارگان عراقی كه حدود چهار میلیون نفر هستند بتوانند هر چه سریع تر به خانه های خود برگردند.
سیام**9254**3061**3070 /1449